pixabay.com

Náš východný sused toho ponúka oveľa viac ako ste si doteraz mysleli. Zistite, pre čo všetko sa oplatí vyraziť na Ukrajinu a v čom vyniká pred ostatnými európskymi krajinami. A ak by ste chceli ušetriť aj nejaké to euro, potom je výlet na Ukrajinu pre vás ideálny.

Ukrajina nepôsobí v poslednom čase najpríjemnejším dojmom. Nezhody s Ruskom, nestabilita a vojnové napätie robia z tejto krajiny pomerne veľkého strašiaka. No nie je všetko tak, ako sa to na prvý pohľad zdá. Drvivá väčšina Ukrajiny je bezpečná a nie je dôvod, prečo by ste ju nemohli navštíviť aj vy. Všetci vieme, že na Ukrajine môžete obdivovať krásne staré mestá a nádhernú prírodu, ale o tom písať teraz nechceme. Dnes vám prinášame prehľad, aké výhody má Ukrajina oproti ostatným krajinám Európy a prečo by ste ju práve kvôli ním mali navštíviť. 

Lacné zdravotníctvo

pixabay.com
pixabay.com

Všeobecne sú ceny na Ukrajine lacnejšie ako u nás, či vo zvyšku Európy, v zdravotníctve nevynímajúc.  Na Ukrajine je verejné zdravotníctvo zadarmo a môžete požiadať o akýkoľvek zákrok. Hradia sa len lieky. Už teraz je na Ukrajine bežná „nemocničná turistika“, kedy sem ľudia cestujú najmä kvôli ošetreniam, najčastejšie sú to stomatologické zákroky. Úroveň je porovnateľná s ostatnými krajinami v Európe a vždy je možné navštíviť súkromnú kliniku. Tam si síce musíte priplatiť, no ceny sú neporovnateľne nižšie ako u nás.

Na Ukrajinu bez víz

pixabay.com
pixabay.com

Ukrajina je otvorená väčšine krajín sveta. Európania víza nepotrebujú, ak sa zdržia na Ukrajine menej ako 90 dní. Navyše dostupnosť spojení je prijateľná, na Ukrajinu lietajú aj viaceré nízkonákladové spoločnosti, a to najmä z Budapešti.

Telefonovanie a internet sú extrémne lacné

pixabay.com
pixabay.com

Na Ukrajine pôsobí viacero mobilných operátorov. Tí najväčší majú takmer všade výborný signál a 4G internet chytíte na mnohých miestach. Na rozdiel od bežných európskych krajín nemusíte poskytovať svoje údaje pri kúpe SIM karty, takže si ju len jednoducho kúpite a začnete používať. O účty sa báť nemusíte, za veľký balík internetu a neobmedzené volania zaplatíte skutočne len pár eur mesačne.

Lacné a pohodlné vlaky

pixabay.com
pixabay.com

Nebudeme si klamať, Ukrajina je obrovská. Veď je to druhá najväčšia európska krajina. Cesta z Ľvova do Mariupolu môže bez prestupu trvať aj vyše 24 hodín. Ak to nie je pre vás nič, môžete si odbehnúť ešte k východným susedom na cestu transsibírskou magistrálou cez celé Rusko. Ak ale ostanete na Ukrajine, môžete si vybrať z troch tried, v ktorej chcete cestovať. V tretej triede cestujete šiesti v jednom kupé spravidla bez dverí, no v druhej a prvej triede je už komfort podobný európskym štandardom. Všetky diaľkové vlaky sú tiež vybavené spacími vozňami. Cesta takýmto vlakom cez celú Ukrajinu vás vyjde približne na 15 eur, čo je vzhľadom na prejdenú vzdialenosť veľmi príjemná suma.

Nové priateľstvá

pixabay.com
pixabay.com

Aj keď môžu Ukrajinci pôsobiť na prvý pohľad odmerane alebo nevrlo, nenechajte sa zmiasť. Akonáhle sa s nimi začnete viac zhovárať, začnú sa o vás zaujímať, a keď im poviete, že obdivujete krásy Ukrajiny, stanete sa ihneď priateľmi. Ukrajinci sú priateľskí a ochotní vám vždy pomôcť.

Rovnako ako minca, aj Ukrajina má dve strany. Tento článok sa zameral na pozitíva, ktoré Ukrajina turistom či návštevníkom tejto krajiny dokáže poskytnúť. Ak sa rozhodnete vydať na Ukrajinu, určite sa ale vyhýbajte územiam s nestabilnou a vypätou situáciou. Inak ale nič nebráni tomu, aby ste si mohli dokonale vychutnať túto rozsiahlu a nádhernú krajinu.

interez.sk (Matej Mensatoris), slavorum.com
Príbehy
0
Komentovať (0)