Highland Park Classics/ YouTube havas79

Mária S. / / Film
Dokumentárne filmy sú predsa len jeden z menej obľúbených žánrov. Streamingovej službe Netflix sa však darí vdýchnuť tomuto žánru nový život veľmi kvalitnou ponukou, ktorá sa stala inšpiráciou pre tento zoznam.

Populárna streamingová služba Netflix okrem astronomického čísla filmov a seriálov dáva priestor aj dokumentárnym filmom. Kým pred pár rokmi ľudia museli tento menej populárny žáner vyhľadávať, dnes Netflix ponúka širokej verejnosti jednoduchý náhľad do tohto sveta. Pekne sa to počúva, ale predsa len väčšinu z nás slová „dokumentárny film“ nejako extrémne nenadchnú. Filmy v tejto ponuke majú však jednoznačne ďaleko od nudy. Okrem zabavenia vás môžu pravdaže aj veľa naučiť. Samozrejme, že nepotrebujete byť vlastníkom Netflix účtu na to, aby ste si tieto dokumenty mohli pozrieť. Mnohé z nich sa dajú jednoducho nájsť na internete a taktiež mnohé z nich sú dostupné s titulkami, alebo rovno v preklade.

13th

Netflix

Trinásty dodatok americkej ústavy hovorí o zrušení otroctva. Tento film sa pozerá na to, či sa tento zákon zmenil len v ústave, alebo aj v ľudských mysliach. Túto otázku stavia do prostredia amerického skorumpovaného väzenského systému, v ktorom sa točí príliš veľké množstvo peňazí na to, aby prestali, často neprávom, zatýkať etnické menšiny zo zlých sociálnych pomerov.

Amanda Knox

Netflix

Celistvý pohľad na kontroverzný prípad americkej študentky Amandy Knox, ktorá bola usvedčená a následne uznaná nevinnou z vraždy inej výmennej študentky v Taliansku.

The Battered Bastards of Baseball

Netflix

Príbeh nezávislého baseballového tímu Portland Mavericks. Tímu, ktorý namiesto miliónových zmlúv s top hráčmi, pozostával z obyčajných ľudí, ktorí sa jednoducho osvedčili na skúške. Napriek nedôvere okolia to tento tím, ktorý nás učí, že podstatná je práve hra a nie zárobok, dotiahol ďaleko a cestou zlomil mnoho konvencii.

Biggie & Tupac

Roxie releasing

Pohľad na americkú rivalitu medzi „east coast“ a “west coast“ a jej súvis so smrťou týchto dvoch veľkých hip-hopových legiend.

Čierny zabijak

Magnolia Pictures

Tento film vám priblíži, aký hrozivý efekt môže mať zajatie zvierat pre ľudské potešenie. Je to príbeh o notoricky známej kosatke Tilikum, ktorá v dlhodobom zajatí, ako atrakcia morského parku, zabila niekoľko ľudí.

Kokaínoví kovboji

Magnolia Pictures

V roku 1980 zachvátil Americké mesto Miami prílev drôg z Kolumbie. Miami sa čoskoro začalo zmietať v kriminalite a stalo sa Americkým hlavným mestom drôg. Tento dokumentárny film obsahuje výpovede ľudí, ktorí to všetko spôsobili.

Enron: The smartest Guys in the Room

REUTERS/ Lucas Jackson

Návod ako vybudovať obrovskú spoločnosť za pár rokov a potom ju zničiť v priebehu mesiaca. Hlavná ingrediencia? Chamtivosť. Tento film zachytáva vzrast a pád energetickej spoločnosti Enron, ktorý sa stal jedným z najväčších finančných škandálov v USA. Popri rozprávaní príbehu odhaľuje na pozadí aj príbehy ľudí z vedenia, alebo zákutia Wallstreet.

Banksy – Exit trough the Gift Shop

FilmBuff

Banksy je anonymnou legendou street artu. Jeho satirické graffiti často ukrývajú politické, kultúrne či morálne posolstvo a vďaka tomu si vybudoval veľké uznanie a nasledovateľskú základňu. Príbeh rozpráva o francúzskom imigrantovi menom Tonny Guetta, ktorý je nadšenec pre street art a horlivo sa snaží odhaliť Banksyho tajomstvo. Do dnes sa nevie či je tento film skutočný alebo je to len žartík od samotného Banksyho.

Grizzly Man

Lionsgate

Film od legendárneho režiséra Wernera Herzoga, sleduje príbeh nadšenca a experta na medvede Grizzly, Timothyho Treadwella, ktorý toho vykonal veľa pre priblíženie a lepšie pochopenie života tohto ohrozeného druhu. Treadwellovi sa však jeho záľuba v roku 2003 stala osudnou.

Lovný revír

Radius

Znásilnenia na pôdach amerických univerzít a vysokých škôl rozpútali značnú diskusiu. Napriek tomu sú však ešte stále rozšírenejšie, než si myslíme. Tento dokument, obsahujúci výpovede obetí odkrýva, že mnohé z týchto prípadov sú zahrabané pod zem práve samotnými školami, pri snahe zachovať svoje dobré meno.

Into the inferno

Netflix

Werner Herzog nám na svojej púti približuje sopky a ľudské osídlenie v ich okolí. Na pozadí záberov, z ktorých behá mráz po chrbte, stavia myšlienku o bezmocnosti človeka v boji proti prírodným katastrofám.

Janis: Little Girl blue

Jess Mills/ FilmRise

Portrét legendárnej speváčky Janis Joplin, zostavený z listov, ktoré táto speváčka napísala svojim blízkym.

Jesus Camp

Magnolia Pictures

Všetkého veľa škodí. Potvrdením tohto pravidla je tento dokumentárny film o náboženskom tábore pre deti, ktorý ťahá trochu priďaleko. Až za hranice fanatizmu, kde je ľahko ovplyvniteľným deťom nasilu pomocou bizarných cvičení vtĺkané do hláv, že sú prorokmi a majú úžasné schopnosti.

Killing Them Safely

Nick Berardini

Film rozoberá problematiku paralyzérov a ich pričasté používanie políciou v USA. Okrem zdravotných rizík, týchto podľa predpokladov bezpečných zbraní, sa pozerá aj na skutočnosť, že v Amerike sú vyrábané a distribuované len jednou jedinou firmou.

Kumaré

Kino lorber

Muž indického pôvodu Vikram Gahndi, stretol vo svojom živote veľa spirituálnych vodcov presvedčených, že majú všetky odpovede. Rozhodol sa teda vydávať sa za jedného z nich, aby pochopil, prečo sú tak obľúbení. Vikram, ako guru Kumaré, si v štáte Arizona vytvoril nemalú skupinu nasledovateľov. Na konci však musí prelomiť svoju masku a naučiť ich tú najcennejšiu lekciu.

The Last Days in Vietnam

PBS

Ku koncu Vienamskej vojny sú v meste Saigon odchádzajúci americký vojaci konfrontovaný s morálnou dilemou. Rozhodnú sa nepočúvať Biely dom, ktorý káže Evakuovať len amerických občanov, ale riskovať pomáhaním aj vietnamským občanom.

Život Rogera Eberta

Magnolia Pictures

Dokumentárny film o práci a živote najvplyvnejšieho filmového kritika Ameriky. Pulitzerova cena, veľké zásluhy pre film ale aj ostré strety s kolegom Geneom Siskelom či závislosť na alkohole. To všetko sa ukrýva pod menom Roger Ebert.

Stratený v La Mancha

IFC Films

Veľký projekt si vyžaduje veľa práce a aj napriek tomu to celé môžu pokaziť nečakané okolnosti. Terry Gillman pôvodne chcel natočiť film s hviezdnym obsadením menom „Muž, ktorý zabil Dona Quijota“. Priam až komické množstvo veľmi nepríjemných náhod však dalo zrod aj tomuto unikátnemu projektu. Dokumentu o odvrátenej a menej lákavej stránke tvorenia filmov.

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley’s Doctor Moreau

New Line Cinema

Tento dokument sa dá pomenovať jednoducho ako dobrý dokument o jednom z najhorších filmov kedy natočených.

Making a Murderer

Netflix

Kriminálny dokumentárny seriál pozostávajúci z desiatich dielov rozoberá prípad Stevena Averyho. Tento muž bol neprávom obvinený a po osemnástich rokoch prepustený. Začal si pýtať odškodné a v rámci dvoch rokov na slobode bol opäť obvinený. Tentoraz z vraždy, no čo je dôležitejšie, tentoraz na jeho vinu poukazovali aj dôkazy. Otázkou zostáva, kde skutočne leží pravda.

Muž na lane

Magnolia Pictures

Francúzky pouličný umelec a vizionár Philippe Petit spáchal v roku 1974 „umelecký zločin storočia“. Týmto premysleným zločinom bol nelegálny prechod po lane natiahnutom medzi budovami amerických Dvojičiek.

Metallica: Some Kind of Monster

IFC films

To, čo pôvodne mal byť dokumentárny film o nahrávaní šiesteho albumu najväčšej heavy metalovej kapely v histórii, nabralo úplne odlišný smer. Nakoniec sa film stal obrazom krutosti slávy a večne meniaceho sa hudobného priemyslu, odohrávajúci sa na pozadí chatrných osobných vzťahov a problémov v rámci kapely.

The Overnighters

Drafthouse Films

Mestečko Willison v Severnej Dakote láka ľudí z celej Ameriky. Ľudí, ktorí sú na pokraji a prichádzajú sem s vidinou zárobku manuálnou prácou. Týmto ľudom ďaleko od domova poskytuje útočisko luteránsky kňaz Jay Reinke, ktorý každý večer premieňa kostol na ubytovňu. Nie však všetkým domácim sa to páči a práve tento rozpor prináša otázku kresťanskej morálky.

Železný Schwarzeneger

Cinema Five Films

Tento film si posvietil na svet kulturistiky v roku 1977. Okrem iných tam v hlavnej úlohe, ešte pred začiatkom svojej filmovej kariery, figuroval Arnold Schwarzeneger. Vtedajší niekoľkonásobný držiteľ titulu Mr.Olympia.

Versaillská kráľovná

Magnolia Pictures

Ani astronomická čiastka na bankovom konte nemusí byť istotou. Predovšetkým ak sa rozhodnete postaviť najväčší rodinný dom v USA. Na toto prišla multimilionárska rodina, ktorú zasiahla ekonomická kríza a ocitli sa takmer na dne v strede budovania ich gigantického domu, inšpirovaného architektúrou zámku vo Versailles.

Rats

Discovery Channel

Ani nie tak dokumentárny film, ako skôr horor z reálneho sveta. O toto pomenovanie sa zaslúžilo predovšetkým veľmi napínavé spracovanie. Krysy sú všade okolo nás, vnímame ich radšej ako nepríjemnosť a nie ako reálnu hrozbu. Tento dokument sa pozerá na to, akým problémom sú vo svetových metropolách.

Room 237

Highland Park Classics/ YouTube havas79

Mysteriózne hororové dielo Osvietenie (The Shining) od Stanleyho Kubricka je uznávané ako jeden z najkultovejších filmov všetkých čias. Nečudo teda, že má okolo seba množstvo teórii. Room 237 sa zaoberá práve týmito teóriami.

Steve Jobs: Man in the Maschine

 

Magnolia Pictures

Pohľad na život ikony menom Steve Jobs z dieľne Alexa Gibneyho. Filmov o spoločnosti Apple či o samotnom Jobsovi bolo už neúrekom. Tento film sa odlišuje tým, že sa nepozerá na spoločnosť Apple a Jobsovu prácu ale na Jobsa, ako na človeka s osobným životom a lídra s charizmou.

Street fight

Argot Pictures

Tento dokument sleduje starostovskú volebnú kampaň v meste Newmark, New Jersey. Cory Brooker sa snaží vyhrať nad dlhoročným starostom Sharpe Jamesom.

Super Size Me

Roadsize Attractions

Všetci s istotou vieme, že fastfood je nezdravý. Do akej miery a v akom množstve sa rozhodol preskúmať tvorca dokumentárnych filmov Morgan Spurlock vo svojom úspešnom debute. Rozhodol sa 30 dní jesť len jedlo z ponuky McDonald’s. Týmto pokusom ohrozil svoje fyzické ale aj psychické zdravie.

Tenká modrá čiara

The Criterion Collection

Prvý film, ktorému sa podarilo vyriešiť vraždu. Jedná sa o vraždu Texaského policajta v roku 1976, z ktorej bol neprávom odsúdený muž, ktorému sa vďaka záverom tohto filmu konečne dostala spravodlivosť.

What Happened, Miss Simone?

Netflix

Biografický dokuemntárny film o legendárnej speváčke Nine Simone, obsahujúci predtým neuverejnené nahrávky a archívne snímky.

Vlčia svorka

Magnolia Pictures

Zvláštny príbeh bratov, ktorí prežívajú svoje životy spoločne, pripomínajúc vlčiu svorku, v uzavretí v Manhattanskom byte. O vonkajšom svete sa učili len z filmov, ktoré následne napodobňovali a prežívali pomocou podomácky vyrobených kostýmov a rekvizít. Táto ich záľuba im pomáha bojovať proti pocitom osamelosti a izolovanosti. Všetko sa však mení, keď sa jeden z nich rozhodne utiecť do vonkajšieho sveta.

Pozri aj: 10 životopisných filmov o skutočných génioch, ktoré vám predstavia inteligenciu v reálnych farbách

interez.sk (Mária S.), businessinsider.com
Komentovať (0)