Stella / / Série
Zo všetkých druhov zvierat, ktoré kedy žili na Zemi, viac ako 99% vyhynula. Dokonca aj dnes, niektoré z najúžasnejších a jedinečných živočíchov sú na pokraji vyhynutia.

Či už zvieratá našej planéty miznú vďaka ničeniu životného prostredia alebo našou pomocou, musíme sa snažiť zabrániť vyhynutiu týchto živočíchov. Toto je 19 najohrozenejších zvierat, o ktoré môžeme počas tohto storočia prísť. 

19. Leopard Amur

Domovom tohto Leoparda je povodie rieky Amur v Rusku. Adaptoval sa tvrdým podmienkam a chladné lesy sú jeho teritóriom. Bohužiaľ, hrubé a krásne kabáty z týchto veľkých šeliem sú veľmi cenné a na čiernom trhu stoja okolo 1 000$. Hoci sa ochrancovia týchto zvierat snažia zakázať obchody s kožušinami, aj tak je každoročne zabitých mnoho leopardov.

zvierata1
support

18. Cross River Gorila

Cross River Gorila sa často pokladá za bratranca gorily nižnej. Táto gorila sa vyskytuje pozdĺž hraníc medzi Kamerunom a Nigériou. Avšak, odlesňovanie a ľudský rozvoj zmenšil počet týchto goríl približne o dvestopäťdesiat jedincov.

zvierata2
endangeredanimalsgalloway

17. Leňochod trpasličí

Leňochod trpasličí je najmenší a najvzácnejší člen rodiny leňochodov a vyskytuje sa na izolovanom karibskom ostrove Isla Escude de Veraguas. Život trávi v mangrovových lesoch. Tento druh je ohrozený práve kvôli odlesňovaniu a ničeniu ich prirodzeného prostredia.

zvierata3
factsrider

16. Floridský panter

Táto veľká mačka sa presúvala cez juh USA až do roku 1600, kedy začal ľudský rozvoj zasahovať to jej prirodzeného prostredia. Ľudia nechali tejto šelme len 5% jej prirodzeného prostredia, a tak ju nikde inde neuvidíme, iba na južnom cípe Floridy. Toto zviera je známe ako oficiálne zviera štátu Florida, a taktiež je to jeden z najvzácnejších tvorov na Zemi.

whiteoakwildlife
typepad

15. Chameleón z Madagaskaru

Tento chameleón žije len v niekoľkých dažďových pralesoch v regióne Alaotra-Mangoro na Madagaskare. Bol objavený len nedávno – v roku 2009, a kvôli zvýšenému odlesňovaniu ich biotopov bol tento jašter označený ako kriticky ohrozený.

zvierata5
mnn

14. Kakapo

Obrí papagáj z Nového Zélandu je často označovaný ako „sova“ pre jeho mohutné telo, sovie tvary a nočné správanie. Kolonizátori vystavili pre Kakapoa nezvyčajné nebezpečenstvo, ktoré preňho predstavujú mačky, potkany a fretky. V súčasnej dobe žije na svete iba 123 vtákov tohto druhu, ale vďaka chovným programom sa verí, že tento počet narastie.

zvierata6
audubon

13. Tamarau

Tamarau je malý divoký byvol, ktorý žije iba na ostrove Mindoro na Filipínach. Pred 20. storočím bola ich populácia vyčíslený na desiatky tisíc, avšak lovom a vývojom sa ich počet dramaticky znížil na menej ako sto zvierat.

zvierata7
manilachannel

12. Slon sumatranský

Tento poddruh Ázijského slona žil na indonézskom ostrove Sumatra v hojnom počte. Bohužiaľ, ľudský rozvoj na ostrove zapríčinil vážne zásahy do ich pôvodného územia. V roku 1980 bolo na ostrove Lampung predpokladaných až dvanásť sloních stád. Avšak, prepočítavaním v roku 2002 sa zistilo, že zostali len tri.

zvierata8
bukitlawang

11. Tuniak modroplutvý

Tuniak južný dosahuje dĺžku až 8,2 metra a váži cez 550 kíl. Vďaka tomu ho radíme medzi jednu z najväčších rýb otvoreného oceánu. Potom, čo bol v dvadsiatom storočí nájdený na južnej pologuli, začal sa extrémny rybolov tohto druhu. Týmto spôsobom sa populácia tuniaka znížila viac ako o 85%. Mnohé krajiny aj naďalej chytajú túto rybu, ale vďaka prísnej regulácii tu existuje šanca na obnovu tohoto druhu.

zvierata9
news

10. Tonkin tuponosý

Územím tejto opice je len Khau Ca v severnom Vietname. Tonkin je najväčšia opica v juhovýchodnej Ázii, rovnako je jedným z najvzácnejších primátov na svete. V dvadsiatom storočí sa tento druh považoval za vyhynutý, avšak v roku 1992 bol znovu objavený v provincii Tuyen Quang vo Vietname. Tento druh je znovu ohrozený ťažbou dreva a pytliactvom, ktoré mu berú jeho prirodzený domov.

zvierata10
thecutest

9. Tarantula Goot

Taktiež známa ako zafír, kovová tarantula alebo aj pávia. Tento pavúk bol prvýkrát objavený v malom mestečku Goot v centrálnej Indii. V súčasnej dobe je jeho výskyt iba v lesoch pri Nandayle a Giddulure, viac ako štyridsať kilometrov od miesta svojho objavu. Vo voľnej prírode je táto tarantula veľmi ohrozená, no aj tak sa objavuje na čiernom trhu a je veľmi obľúbená medzi chovateľmi exotických zvierat.

zvierata11
pinterest

8. Morská korytnačka

Už v starovekom Egypte bola táto korytnačka lovená práve pre jej krásny pancier. Hoci väčšina krajín od tej doby rozhodla o prísnom zákaze predaja a obchodovania s korytnačkami, lokalita, kde sa táto korytnačka nachádza, stále trpí vysokým rizikom poškodenia ťažbou ropy či zvýšeným rybolovom.

zvierata12
mnn

7. Nosorožec jávsky

V minulosti žil tento nosorožec v celej Indonézii, juhovýchodnej Ázii a dokonca aj v Indii. V dnešnej dobe je jedinou možnosťou vidieť  ho  iba Národný Park Ujung Kulon v Indonézii. S odhadovaným množstvom jedincov, ktorých je menej ako šesťdesiat, sa nosorožec jávsky radí k najviac ohrozenému druhu nosorožca na svete, a k najvzácnejším veľkým suchozemským cicavcom na svete.

zvierata13
animalcorner

6. Axolotl

Hoci je tento druh často označovaný ako „chodiaca ryba“, tento vzácny tvor je obojživelník a blízky príbuzný Mloka tigrieho. Domovom tohto druhu je jazero Xochimilco v Mexiku, avšak v roku 2013 zoológovia zistili, že tento druh v divočine úplne zanikol. Axolotl sa stal veľmi obľúbeným práve medzi chovateľmi exotických zvierat.

hoglezoo
hoglezoo

5. Vlk červený

V dvadsiatom storočí bol vlk červený často považovaný za škodcu a hrozbu pre hospodárske zvieratá, a práve pre to bol lovený, čo takmer viedlo k jeho zániku. V súčasnosti by malo po chránenej rezervácii v Severnej Karolíne behať menej ako štyridsaťpäť vlkov, zatiaľ čo viac, ako dvesto iných žije v zajatí v chovných zariadeniach. Wildlife Service dúfa, že jedného dňa uvidíme vlka opäť behať po jeho prirodzenom prostredí, čomu však bráni ilegálny lov a zabíjanie týchto krásnych zvierat.

hotnstock
hotnstock

4. Aligátor čínsky

Menší a menej agresívny ako jeho bratranec z Severnej Ameriky – tak takýto je Aligátor Čínsky, ktorého domovom sú mokrade východnej Číny. Vo voľnej prírode sa nachádza okolo stodvadsať aligátorov, a práve to ho radí k najviac ohrozeným krokodílom na svete.

sbzoo
sbzoo

3. Kondor kalifornský

Kondor kalifornský je jedným z najstarších a najväčších vtákov Severnej Ameriky s rozpätím krídel viac ako 3 metre. Kondor bol v roku 1987 oficiálne vyhlásený za vyhynutého vo voľnej prírode, avšak v zajatí sa kondorom začína pomaly znovu dariť.

alligatoradventure
alligatoradventure

2. Addax

Táto africká antilopa pochádzajúca zo Saharskej púšte je v ohrození práve pre pytliactvo a ničenie ich prirodzeného prostredia pre ťažbu ropy. Väčšina Addaxov žije v zoologických záhradách alebo v súkromných zbierkach chovateľov. V máji roku 2016 rozsiahly prieskum zistil, že v Nigérii a možno aj na celom svete, žijú iba tri voľne žijúce Addaxy.

animalcorner
animalcorner

1. Vaquita

Najmenší a možno najviac nepolapiteľný člen veľrybej rodiny. Vaquita veľmi úzko súvisí so sviňuchou, ale aj tak je pre morských biológov stále veľkou záhadou. Nájdeme ju iba v najsevernejšej časti Kalifornského zálivu, kde často prichádza do kontaktu s ťažbou ropy a lovením rýb, ktoré každoročne zabijú viac ako tridsať vaquitúl ročne. V roku 2016 vzniklo podozrenie, že na svete žije menej ako päťdesiat vaquitúl.

conbio
conbio

Tieto fakty by nás mali prinútiť k tomu, aby sme sa zamysleli nad všetkým, čo našej prírode robíme a snažili sa o obnovu prirodzeného domova všetkých zvierat.

interez.sk (Stella K.), list25.com
0
Komentovať (0)