Ilustračné foto: By NASA/Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics/D. Aguilar [Public domain], via Wikimedia Commons

To, že má niekto nízky vek ešte neznamená, že nemôže dokázať veľké veci.

Tínedžer Wolf Cukier získal stáž v NASA, kde pomáhal pri výskume objavovania objektov mimo našej slnečnej sústavy. Iba po troch dňoch sa mu podarilo učiniť veľký objav. Pomocou satelitu TESS objavil planétu 6,9-krát väčšiu ako Zem a iba 13. svojho druhu. 

17-ročný Wolf dostal za úlohu sledovať zatmenia, ktoré vznikajú pri prechode dvoch hviezd v sústave TOI 1338. Ako informuje portál The Guardian, keď skúmal ich dráhy, všimol si, že niečo blokuje svetlo, ktoré z nich pochádza.

Informoval o tom pracovníkov NASA a tí sa pustili do podrobného skúmania. Po niekoľkotýždňových analýzach oznámili, že Cukierovi sa podarilo objaviť planétu takmer 7-krát väčšiu ako Zem.

Cukier si podľa tlačovej správy NASA myslel, že ide o hviezdne zatmenie avšak nesedelo mu načasovanie. Najprv si všimol pokles vyžarovaného svetla. Následné skúmanie ukázalo, že ho spôsobila planéta, ktorá bola pomenovaná TOI 1338 b.

NASA tiež identifikovala binárny systém, kde sa TOI 1338 b nachádza. Jedna hviezda v sústave je o 10 % ťažšia ako naše Slnko, druhá má iba tretinovú hmotnosť Slnka. Systém sa nachádza vo vzdialenosti 1 300 svetelných rokov v súhvezdí Maliar.

Objav bol oznámený  na 235. stretnutí Amerického astronomického spoločenstva na Havaji.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )