brightside.me

Pes dokáže svojou rečou tela povedať svojmu majiteľovi, či ostatným ľuďom mnohé informácie. Ľahko tak môžete zistiť, či je pes podráždený, nahnevaný, alebo naopak či je spokojný a šťastný.

Pre vybudovanie pevného vzťahu s vaším štvornohým priateľom je potrebné poznať, čo sa vám vôbec váš pes snaží povedať. A keďže dekodéri reči zvierat sú stále predmetom sci-fi filmov, musíme sa spoľahnúť na síce jednoduchšie, no takisto účinné metódy. Zistiť, čo sa nám pes snaží povedať, je totiž pomerne jednoduché. Takmer všetko sa dá určiť z reči jeho tela.

Viete o tom, že mnohé činnosti, ktoré robíme so svojimi či cudzími psami, títo štvornohí miláčikovia doslova neznášajú? Zistite, aké sú to činnosti, a či ich náhodou nerobíte svojmu psovi aj vy.

Keď už viete, čo svojmu psovi určite nerobiť, pozrite sa teraz na týchto 16 ilustrácií, ktoré ukazujú, čo vám váš pes, alebo pes niekoho iného hovorí, bez toho, aby musel čo i len zaštekať.

Pes vrtí chvostom v nízkej polohe

Pokiaľ pes vrtí chvostom pomaly zo strany na stranu, dáva tým najavo, že nerozumie, čo sa deje a pýta sa vás, čo má robiť. Ak chvostom vrtí rýchlejšie, dáva signál, že čaká na povel.

Chvost je zdvihnutý a jemne s ním trasie

Pes dáva najavo, že je pánom situácie a rozhoduje o tom, čo urobí.

Chvost je zastrčený medzi nohami

Je to znamenie, že pes má strach z bolesti, alebo sa cíti nepríjemne. Ak neexistujú žiadne dôvody, prečo by sa mal cítiť nepríjemne, odporúčame vám, aby sa na vášho psa pre istotu pozrel zverolekár.

Oči sú dokorán a pes je v strehu

Takto sa pes snaží upútať vašu pozornosť. Očakáva, že si ho všimnete, a že sa s ním budete hrať alebo sa mu inak venovať.

Pes žmúri a priviera oči

Tento signál znamená, že pes je pripravený hrať sa. Opäť, ak náhodou pes oči priviera veľmi často, a to aj vtedy, keď nemá náladu hrať sa, mali by ste zobrať svojho miláčika na kontrolu k veterinárovi.

Uši stoja rovno alebo sú naklonené dopredu

Pes naznačuje, že je zvedavý a je pripravený reagovať na akékoľvek nové podnety.

Uši sú sploštené k hlave

Zvyčajne to signalizuje, že pes má strach. Niekedy sa môže stať, že pes má sklopené len jedno ucho, zvyčajne je to ľavé. Tak psy reagujú na nových neznámych ľudí, z ktorých majú obavy.

Pes zíva

Táto reakcia znamená, že pes je nevrlý a nervózny. Šteňatá takto zívajú pomerne často keď sú obklopené veľkými a neznámymi psami. Ak váš miláčik zíva aj pri vás a nemá byť prečo nervózny, znamená to, že na vás lipne.

Pes si olizuje tvár

Pes toto zvyčajne robí vtedy, keď je pod tlakom, má pocit nebezpečenstva, alebo sa nachádza v nebezpečnej situácií.

Pes odhaľuje zuby, ale nevrčí

To znamená, že pes si chráni svoje územie. Domáce zvieratá to často robia napríklad pri jedle.

Pes sa prevalí a odhaľuje svoje brucho

Pes tým hovorí, že vám verí a chce sa vám páčiť. Ak mu budete škrabkať a hladkať brucho pri tom, ako sa on bude prevaľovať, dávate mu najavo, že ste s ním spokojní a tešíte sa z neho.

Pes položí hlavu na kolená majiteľa

Toto znamená, že pes chce získať vašu pozornosť a naznačuje, že vás potrebuje. Ak sa dotkne ňufákom vašej ruky, znamená to, že chce, aby ste ho hladili.

Pes položí labu na koleno majiteľa

Ak pes toto robí so samoľúbym výrazom, znamená to, že sa vás snaží ovládať. V tejto situácií mnohí psí tréneri odporúčajú pozerať sa do očí psa a labku z kolena dať preč.

Pes má jednu labku zdvihnutú

Tento postoj znamená, že váš maznáčik od vás niečo chce. Možno je hladný alebo sa chce hrať. Tento postoj mávajú niekedy tiež psy, a týka sa to najmä loveckých plemien, keď si všimnú niečo zaujímavé.

Pes sa otočí chrbtom

Takáto reakcia neznamená ignoranciu, ako by si možno niekto myslel. Pes týmto vyjadruje dôveru v svojho pána.

Pes sa strasie

Trasením celým telom (podobne ako keď si otriasajú vodu zo srsti) psy zmierňujú práve prežívané napätie.

Dúfame, že vám tieto rady aspoň trochu pomohli pochopiť reč tela psov. Poznáte aj vy ešte nejaké iné psie signály? Napíšte nám do diskusie.

interez.sk (Matej Mensatoris), brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)