Občas sa stane, že niekomu spravíme niečo, čo sa nemusí ujať, môže to byť druhej strane trápne, nepríjemné. Nie vždy ide len o ľudí....

Občas sa stane, že niekomu spravíme niečo, čo sa nemusí ujať, môže to byť druhej strane trápne, nepríjemné. Nie vždy ide len o ľudí. Takéto pocity dokážeme spôsobiť aj zvieratám, napríklad najlepšiemu priateľovi človeka – psovi. Ako sa ale hovorí, „sto ľudí, sto chutí“. Možno teda platí aj „sto psov, sto chutí“, takže si stačí niekedy len pozornejšie všímať reakcie vášho chlpáča a možno prídete na to, že tie vrúcne objatia, ktoré ste mu venovali vždy po príchode domov, sa mu v skutočnosti nikdy nepozdávali. Tu je niekoľko príkladov činností, ktoré väčšinu psov naozaj netešia. Robíte ich aj vy?

Častejšie používanie slov ako reči tela

co nemaju psy radi (1)
reactiongifs.com

Pre nás, ľudí, je normálne, že sa dorozumievame slovami. Psy ale nie sú ľudia. Je síce pravda, že dokážu porozumieť mnohým slovám, ktoré ich učíme, nikdy ale neporozumejú ľudskej reči. Určite sa často stáva aj vám, že sa snažíte vášmu psovi niečo doslova vysvetliť, popri tom vykonávate rôzne pohyby, no dôraz kladiete na slová. Nech sa snažíte akokoľvek, tým slovám on skutočne nebude rozumieť… Bude sa síce urputne snažiť vám porozumieť, ale zrejme ostane akurát tak zmätený. Keď sa napríklad snažíte svojho štvornohého chlpáča naučiť povel „zostaň“, pričom sa ku nemu nakloníte, vystriete ku nemu ruku s gestom „stoj“, jemu to skôr môže pripadať ako opak, a teda, že ho ku sebe voláte. Skúste stráviť jeden deň komunikáciou s vaším psom jedine za pomoci reči tela, úplne bez slov. Možno si obaja celkom oddýchnete a možno to bude aj celkom zábava.

Objímanie psa

co nemaju psy radi (3)
cenovis.com

Aj keď si myslíte, že mu objatím venujete láskyplné gesto, láskyplne vyznieva možno len vám. Väčšina psov totiž objatia nenávidí. Ak pes položí labu na chrbát iného psa, je to prejav dominancie. Rovnako môžu chápať objatie od vás. Psy sa medzi sebou jednoducho… neobjímajú. Samozrejme, že nám to takmer každý pes toleruje, keďže ich asi najčastejšie objímame so širokým úsmevom. Môže to v nich však niekedy ale vyvolať dokonca aj strach. Jednoducho opäť stačí pozorovať reakcie. Je napnutý, má zatvorené ústa, stiahnuté uši, alebo si dokonca oblizuje „pery“? To všetko je väčšinou prejav nervozity. Niektoré psy dokonca pôsobia, že si objatia skutočne užívajú. Každý pes je ale iná osobnosť, preto ako tento, tak ani ostatné body v článku nemusia odslova doslova platiť na toho vášho.

Prílišné chytanie psa za hlavu, poťapkávanie

co nemaju psy radi (5)
huffpost.com

Vám sa páči, keď váš niekto ťapká po hlave? Vskutku nepríjemné. Pre psov takisto, prinajhoršom niekedy aj bolestivé. Ak vám to robí navyše niekto cudzí, je to o to nepríjemnejšie. Rovnako nepríjemné to môže byť vašemu najlepšiemu štvornohému priateľovi. Opäť nám to budú tolerovať, pretože nám dôverujú a sme predsa ich „páni“. Nemajú to ale radi. Ak ich chcete teda za niečo odmeniť, prípadne ich len nejako potešiť, poškrabkajte ich na zadnej časti chrbta, priamo pri chvoste. Za to vám rozhodne poďakujú. Nie síce doslova, ale rečou tela a najmä očami.

Kráčať v ústrety cudziemu psovi a pozerať sa mu priamo do očí

co nemaju psy radi (1)
memecreator.org

Sami viete, ako aj vám vie byť nepríjemný priamy očný kontakt, ktorý trvá dlhšie než by mal. (Áno, niekedy je to možno celkom čarovné, no cudzieho psa sa zrejme nechystáte zbaliť.) Na psov to môže pôsobiť rôzne. Môžu z toho vyrozumieť agresiu či dominanciu aj napriek tomu, že vaše úmysly môžu byť úplne odlišné. Jednoducho to zrovna nie je príjemné. Ak chcete pozdraviť náhodného pohľadného chlpáča, bezpečnejšie bude, ak sa mu mierne prihovoríte s úsmevom, pričom k nemu hlavne hneď nebudete hneď vystierať ruky a nebudete naň zízať celý čas.

Žiaden systém a pravidlá

co nemaju psy radi (2)
safebee.com

I keď my s pravidlami niekedy veľkí kamoši nie sme, psy ich, práve naopak, dalo by sa povedať, že potrebujú. Pes by vám najradšej splnil všetko, čo by dokázal vyčítať z vašich očí… Preto nebude rozkazy plniť len preto, že musí. Bude ich plniť s láskou a popritom bude vrtieť chvostom čo mu sily budú stačiť. A mať vychovaného chlpáča, ktorý vie, čo si môže dovoliť, je na nezaplatenie. To isté platí aj pri deťoch. Asi nikoho neteší pohľad na deti, ktoré sa chovajú, ľudovo povedané, ako odtrhnuté z reťaze.

Nútenie ku kontaktu s inými psami či ľuďmi, ktorí sa mu očividne nepozdávajú

co nemaju radi psy
giphy.com

… Treba tu vôbec niečo písať? Ani vám asi nie je po chuti, keď sa vám niekto nasilu snaží niekoho nanútiť. Ak sa s dotyčnou osobou máte dať do reči, tak to príde samo. Zrejme aj u psov. Keď to prísť nemá, tak to jednoducho nepríde a asi nikto nechce skončiť na pohotovosti, či už veterinárnej, alebo tej „našej“. Každý pes sa chová inak a nikdy nemôžete predvídať, ako bude na takéto tlaky reagovať. Načo ho ale zbytočne nútiť? Máte ho predsa radi, či nie? Hádam si u svojho chlpáča nechcete pokaziť reputáciu. Niekedy sa ale stretneme s typmi ľudí, ktorí si nedajú povedať a stoj čo stoj sa budú chcieť spriateliť s vaším psom, aj napriek negatívnym reakciám. Vtedy je možno najlepšie slušne odísť.

Chodiť na prechádzky bez toho, aby ste mu dovolili všetko možné objavovať, ovoniavať, niekedy bohužiaľ aj ochutnávať

co nemaju psy radi (4)
rover.com

Je síce celkom dôležité, aby váš pes vedel, ako sa má správať na vodítku. Aká je to ale potom voľnosť? Psy využívajú nos viac ako my a nemali by sme im v tom brániť. Je iné, keď sa s ním rýpu blížiacej sa dievčine pod sukňu… Vtedy je asi lepšie vodítkom trhnúť. Keď je ale možnosť, mali by ste ho pustiť. Každý nový kút je preň možno niečo ako pre vás exkurzia spojená s niečím pre vás zaujímavým. Nebolo by od nás pekné, keby sme prechádzky so psom brali len ako relax pre nás, prípadne ich brali von len kvôli „toalete“. Skúste sa niekedy nechať uniesť vaším psom a netrhajte ho. Možno spoznáte nové krásne zákutia vo vašom okolí, kam by vás inak ani nenapadlo sa vybrať.

Držanie psa na vodítku príliš natesno

Cítili ste sa byť niekedy stiesnený alebo vás niekto nepríjemne obmedzoval v pohybe? Ak áno, tak asi viete, že to teda naozaj nebolo bohviečo. Preto je skutočne dôležité, aby ste s vodítkom boli kamoši nielen vy, ale aj váš pes. Ak budete napätí, budete napätie prenášať aj ďalej. Či si to pripustíte alebo nie, prílišným ťahaním mu môžete pokojne aj ublížiť, a to snáď nechce nik. Hor sa teda do výcviku!

Nebuďte nudní

co nemaju radi psy (6)
kghub.com

Skúste sa niekedy, keď budete na prechádzke, úplne uvoľniť. Preniesť sa tak trochu o pár rokov dozadu, keď ste sa ako dieťa vedeli poriadne vyblázniť kedykoľvek a kdekoľvek. Možno sa budete čudovať, ale preťahovať sa s lanom v zuboch s vašim psom bude možno omnoho zábavnejšie, ako ten seriál, ktorý večer pozeráte. Čo tam po tom, že po vás budú ľudia divne pozerať. Ak to nepreženiete, v televíznych novinách či na internete sa snáď neocitnete. Váš pes sa vám za to ale srdečne poďakuje. Ak máte problém s tým, že vám pes pravidelne zničí nejaké tenisky, reorganizuje skrine či požuje všetko požuteľné čo nájde, zrejme sa nudí.

Podpichovanie

co nemaju radi psy (7)
gifsec.com

Ak nechcete okúsiť ostrosť zubov vášho psa, radšej ho zbytočne nepodpichujte a nerobte si z neho neustále žarty. Jasné, robíme to všetci. Jedni viac, iní menej. Môže to byť neškodné, no nie vždy sa to musí stretnúť s pochopením a neškodným ušomraným zavrčaním.

zdroj: interez.sk (Michaela K.), mnn.com