Branislav Blaško / / Planéta Zem
Čína v posledných rokoch postavila rad impozantných a svetovo unikátnych stavieb. Či už 500 metrov široký rádioteleskop alebo 41 kilometrov dlhý most. To, čo...

Čína v posledných rokoch postavila rad impozantných a svetovo unikátnych stavieb. Či už 500 metrov široký rádioteleskop alebo 41 kilometrov dlhý most.

To, čo tieto megastavby vyžadujú, je miesto, čo znamená, že veľa obyvateľov sa musí vysťahovať a navždy opustiť svoje domovy. Niektorí ľudia ich aj napriek masívnej výstavbe odmietajú opustiť. Nie len preto, že im štát či súkromné firmy ponúkajú za ne príliš nízke ceny, ale určite aj preto, že sa im spája s týmto miestom veľa spomienok a zážitkov.

Nasledujúce domy sú jediné svojho druhu. Napriek výstavbe zostali stáť na svojom pôvodnom mieste.

dom
Paul Yeung/Reuters

Majiteľ tejto 6 poschodovej vily odmietol kompenzáciu, ktorú mu ponúkol developer za jeho dom, ktorý tu plánoval postaviť veľké finančné centrum. Táto fotografia je z roku 2007.

dom1
China Stringer Network/Reuters

Staršia obytná budova je uprostred nového kruhového viaduktu v meste Guangzhou. Fotografia bola odfotená v roku 2015.

dom2
China Stringer Network/Reuters

Domček „zavadzia“ uprostred cesty v autonómnej oblasti Guangxi Zhuang. Písal sa rok 2015.

dom3
China Daily Information Corp/Reuters

Starší manželský pár odmietol dovoliť, aby bol ich dom zničený. Teraz je ich dom uprostred cesty. Fotografia pochádza z roku 2012.

dom4
Jianan Yu/Reuters

Jeho dom je už takmer zbúraný, no majiteľ stále nesúhlasí a chce vyššie odškodnenie. Písal sa rok 2010.

dom5
China Stringer Network/Reuters

Podľa miestnych médií vlastnili tento dom dvaja bratia, no tí sa nevedeli dohodnúť, ako si rozdelia peniaze od vlády za kompenzáciu. A tak ju neprijali a nepodpísali dohodu. Fotografia bola fotená tento rok.

dom6
Stringer Shanghai/Reuters

Starý domček a nové nákupné centrum v provincii Chu-nan na fotografii z roku 2007.

dom7
Joe Tan/Reuters

Tento majiteľ o svoj dom prišiel. Napriek nesúhlasu prehral proces a namiesto jeho domu prišiel nový projekt a nová, výšková budova. Fotografia pochádza z roku 2008.

Pokračovanie na ďalšej strane..

0
Komentovať (0)