Určite dobre poznáte film Vykúpenie z väznice Shawshank.

Je to jeden z najlepšie hodnotených filmov všetkých čias, a preto zrejme nemusím nikomu predstavovať Reda a Andyho. Scenárista a režisér Frank Darabont urobil veľmi dobre, keď investoval pomyselný “dolár” a svoj čas práve do tohto filmu. Tu je 15 vecí, ktoré ste možno o tomto filme, ktorý bol nominovaný na Oscara, nevedeli.

Je napísaný a režírovaný na motívy novely Stephena Kinga

Scenár filmu je adaptáciou novely Stephena Kinga, ktorá bola uverejnená v zbierke jeho poviedok “Different Seasons” v roku 1982. Ďalšie dve poviedky sa stali predlohami filmov “Stand By Me” (1986) a “Apt Pupil” (1998).

Príbeh má isté spojenie s Tolstojom

Kingov príbeh sa v niektorých bodoch a v zápletke zhoduje s príbehom Leva Nikolajeviča Tolstoja “God Sees the Truth, But Waits”. Oba príbehy sú o mužoch, ktorí boli poslaní do väzenia za vraždu, ktorú nespáchali.

Darabont – majster obchodu

Od Kinga kúpil práva na film len za 1 dolár.

Morgan Freeman natáčal jednu scénu celých 9 hodín

Scéna, kedy spolu prehovorili prvýkrát hlavní hrdinovia príbehu Andy a Red, sa natáčala takmer celý deň. Morgan Freeman chytal baseballovú loptičku celých 9 hodín a nemal voči tomu žiadne námietky. Na druhý deň však prišiel s obviazanou rukou, práve kvôli bolestiam.

Reda a Andyho mohli hrať iní herci

Castle Rock Entertainment, produkčná spoločnosť, ktorá má na svedomí práve Vykúpenie z väznice Shawshank, bola založená režisérom Robom Reinerom, ktorý mimochodom režíroval aj film Stand By Me. Je pomenovaná po mýtickom meste Maine, ktoré sa vyskytuje v mnohých Kingových knihách. Ešte pred Darabontom Reiner ponúkol 2 500 000 dolárov za scenár a hrať Andyho mal Tom Cruise  a Harrison Ford zase Reda.

Darabont napísal scenár za 8 týždňov

Taktiež sa rozhodol upustiť od časti “Rita Hayworth”, ktorá bola súčasťou Kingovej novely, pretože herečky, ktoré poslali svoje životopisy, si mysleli, že sa jedná o životopisný film Rity Hayworth. Počas kastingov dokonca Darabont obdržal telefonát od agenta jednej supermodelky, ktorá tvrdila, že scenár k filmu je to najlepšie, čo kedy čítala, a že by sa dokonale hodila na neexistujúcu rolu Rity.

Súbor ciel a administratívna budova sa zachovali pre historické účely

Film je zasadený do prostredia štátnej polepšovne v Ohiu v Maine. Celá štruktúra mala byť po natáčaní zničená, no produkcia sa s jej demoláciou oneskorila o jeden celý rok. Nakoniec boli strhnuté všetky budovy okrem bloku s celami a administratívnej budovy. Tie sa ponechali na historické účely a dnes je týchto priestorov múzeum.

Hlas Morgana Freemana bol nahratý vopred, alebo?

Ešte pred tým, ako bol natočený film, Morgan Freeman nahral všetky svoje repliky. Editovanie a úpravy “na pľaci” boli ale také náročné a plné šumu, že sa režisér Darabont rozhodol, že ich musí Freeman nahrať ešte raz.

Tim Robbins a dážď- neľahká úloha

Každý jeden záber Tima Robbinsa, kde v daždi rozťahuje ruky bol neostrý, až na jeden. Ten posledný.

Exodus

Po Andyho úteku vo filme otvoria jeho Bibliu a nájdu miesto, kde bolo ukryté kladivko, vďaka ktorému sa mu podarilo uniknúť. Zaujímavé je, že dozorca knihu otvorí presne tam, kde je označenie Exodus. Nie je to žiadna náhoda. Frank Darabont videl určitú spojitosť medzi hlavným hrdinom a tým, že kniha Exodus popisuje to, ako sa Židom podarilo utiecť do Egypta.

Detailné zábery

Ruky a nohy v detailných záberoch nepatria Andymu a teda Timovi Robbinsovi, ale sú práve režiséra Franka Darabonta.

Red by mal byť Ír v strednom veku

V pôvodnej novele je hlavný hrdina Red popisovaný ako Ír v strednom veku. Nakoniec ho hral afroameričan Morgan Freeman.

Vo filme hral aj syn Morgana Freemana

Možno ste to spozorovali aj vy. Na Redových prepúšťacích papieroch bola fotografia jeho, no v mladšom veku. Na fotografii sa ale nenachádza Morgan Freeman, ale jeho syn Alfonso. Tiež sa objavil v komparze, keď privádzali Andyho do väzenia.

Strom, kde Red našiel Andyho list, sa nenachádza v Maine.

Tento strom sa nachádza v Ohio’s Malabar Farm State Park.

Pozri aj: 10 fascinujúcich faktov o filme Zachráňte vojaka Ryana, ktoré vám dokážu, že tento film si naozaj zaslúžil Oscara

interez.sk (Lucia M.), mentalfloss.com

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )