workingtitlefilms.com

Simona Gray / / Film
Existujú filmy, ktoré si pozriete a zabudnete na ne, ale potom sú tu také, ktoré otvoria vašu dušu a usadia sa v nej. Toto sú niektoré z nich.

Pripravili sme pre vás zoznam filmov, ktoré vám ukážu svet z celkom novej perspektívy a už nebude cesty späť. Keď si ich pozriete znovu a znovu, budete sa určite cítiť nabití energiou a bližšie k svetu a vesmíru.

The Theory of Everything  (Teória všetkého, 2014)

(C) Entertainment Pictures/Global Look
Entertainment Pictures/Global Look

Film Teória všetkého rozpráva veľký príbeh veľkého muža. Vďaka niekoľkým jednoduchým a predsa elegantným ťahom sa životný príbeh anglického vedca mení na diskusiu o súvislostiach medzi umením a vedou, pravou láskou a nekonečnosťou odhodlania človeka a jeho mysle. Celkom iste nám ponúka dosť materiálu na zamyslenie.

Waking Life (Bdelý život, 2001)

KPA/ Heritage-Images/ Global Look
KPA/ Heritage-Images/ Global Look

Jedná sa o filozofickú prehliadku vyplnenú večnými otázkami ľudstva o živote a neočakávanými odpoveďami. Každý krok vpred tu ponúka novú hádanku. Tento film je súborom pulzujúcich myšlienok namierených presne na vašu hlavu. Obrázky sú druhoradé a tak sa zlievajú do jednej veľkej, chaotickej a krásnej masy.

La cité des enfants perdus (Mesto stratených detí, 1995)

Moviestore / REX / Shutterstock
Moviestore / REX / Shutterstock

Ak sa vám pokúsime povedať dej tohto filmu, nebude vám dávať nijaký zmysel. Ak sa pokúsime opísať vizuálny zázrak, ktorý vidíme, budeme vyzerať ako hŕstka šialencov, ktorá sa snaží opísať neopísateľné. Neváhajte teda a pozrite sa sami, určite nebudete sklamaní.

Cloud Atlas (Atlas mrakov, 2012)

WARNER BROS / PLANET PHOTOS
Warner Bros/ Planet Photos

Atlas mrakov nám hovorí, že neexistujú nijaké hranice, len vaša myseľ. Počas celej histórie robíme unáhlené rozhodnutia a potom sa utápame vo svojich chybách. Keď si máme vybrať medzi slobodou a zajatím, mali by sme zvážiť aj následky. Keď zmeníme jednu vec, zmeníme aj druhú, pretože všetko je prepojené.

I Origins (Východiskový bod, 2014)

kinopoisk.ru
kinopoisk.ru

Tento film nás učí jednej veľmi dôležitej veci  – schopnosti vidieť ďalej ako je náš svet, zmeniť a dať možnosť zdanlivo neskutočným a nemožným veciam. Tento film je pre tých, ktorý hĺbajú a občas zažívajú neistotu.

The Danish Girl (Dánske dievča, 2015)

workingtitlefilms.com
workingtitlefilms.com

Toto je zatiaľ jedna z najzaujímavejších transformácií Eddieho Redmayna. Príbeh sa odohráva v dvadsiatych rokoch minulého storočia, v meste Copenhagen. Hrá tu manžela mladej umelkyne, Gerdy Wagener, ktorá ho raz požiada, aby jej pózoval ako ženský model. Redmaynova postava, Einar, zistí, že obliekať sa a žiť ako žena sa mu páči. Príbeh končí prvou chirurgickou zmenou pohlavia na svete.

Donnie Darko (Donnie Darko, 2001)

Moviestore / REX / Shutterstock
Moviestore / REX / Shutterstock

Donnie Darko sa venuje dôležitým filozofickým problémom: predstave osudu a či sa dá zmeniť, sebaobetovaniu pre dobro ostatných a či sa všetko deje z nejakého dôvodu. Otázky a myšlienky sa objavujú počas celého filmu, útočia na vaše zmysly a hoci vám možno spôsobia závraty, budete určite fascinovaní.

Dolls (Dolls, 2002)

kinopoisk.ru
kinopoisk.ru

Postavy v tomto filme takmer nehovoria a ich emócie sa dajú len ťažko uhádnuť. Budete sa musieť pozrieť ďalej ako sú tváre, na záhony kvetov, pod surfovacie dosky a obnosené svetre. Nie je tam veľa hudby, ale soundtrack je plný ticha, dychu, vetra, šepkajúcich vĺn a švitoriacich vtákov. Význam tohto všetkého je ale ukrytý, takže každý si musí vytvoriť svoju vlastnú interpretáciu.

Magnolia (Magnólia, 1999)

KPA / Heritage-Images / Global Look
KPA / Heritage-Images / Global Look

Občas sa človek musí ocitnúť na samom okraji, aby si uvedomil svoje problémy a začal na ne hľadať riešenia. Občas toto prebudenie príde vtedy, keď ste ešte schopní vyjsť z postele a zdvihnúť telefón a občas nie. Tento film je o rozhodnutiach, o tom, ako, prečo a kedy ich robíme.

Cube (Kocka, 1997)

KPA / Heritage-Images / Global Look
KPA / Heritage-Images / Global Look

Kocka nám, i napriek svojmu netypickému žánru, pripomenie mnoho vecí; situácie, kedy nás premôžu okolnosti, krehkosť vecí, ktoré považujeme za vyryté do kameňa, aké ťažké je zachovať si tvár aj dušu a to, že cesta von existuje vždy, i keď ju nevidíme. Tento film nám naservíruje množstvo otázok, do ktorých sa môžeme zahryznúť. Kto stvoril svet? Má to všetko vôbec zmysel? Koniec koncov, už sme tu.

Birdman (Birdman, 2014)

Entertainment Pictures
Entertainment Pictures

Alejandro Gonzáles Iňárritu dokázal zmeniť príbeh z produkcie Broadway na duchaplnú čiernu komédiu a dušu, ktorá sa povzniesla nad beznádej. Neuvidíte len vnútrajšok sveta filmu a divadla, ale aj myšlienkové pochody a metódy hercov, ktorá sa neboja urobiť krok do priepasti.

El Laberinto del  Fauno (Faunov labyrint, 2006)

Capital Pictures
Capital Pictures

Krutá, nádherná fantasy o vojne a mieri, o dievčatku, ktoré muselo dospieť príliš rýchlo a utieklo do rozprávky. Jediný problém je, že tá „fantasy“ časť sa vám bude zdať nechutná a tá skutočná ešte viac. Je to horror alebo drsná realita? Budete sa musieť rozhodnúť sami.

Twelve Monkeys (Dvanásť opíc, 1995)

KPA / Heritage-Images / Global Look
KPA / Heritage-Images / Global Look

Tento film sa venuje obľúbeným témam šialenstva, konca sveta a každodennej drámy našich životov. Príbeh Jamesa Colea vám pripomenie mnoho nevyriešných (a zrejme neriešiteľných) problémov ľudstva, ktoré môžu potenciálne zmeniť náš svet v ruiny.

What Dreams May Come (Ako prichádzajú sny, 1998)

Moviestore / REX / Shutterstock
Moviestore / REX / Shutterstock

Tento film sa nám nesnaží vysvetliť pravidlá života a smrti, alebo zázrak lásky, a predsa sa celkom iste naučíte niekoľko kľúčových vecí. Ako prichádzajú sny vo vás zanechá zvláštnu pachuť a prinúti vás premyslieť si všetko, čo ste doteraz vedeli o smrti a, napodiv, živote. Premýšľali ste niekedy nad tým, ako bude asi vyzerať vaše osobné nebo?

Interstate 60 (Interstate, 2001)

Moviestore / REX / Shutterstock
Moviestore / REX / Shutterstock

Všetky udalosti sú neodvratné. Ak by neboli, tak by k nim nedošlo. Tento film má očarujúce postavy, chytľavé scény, kvalitné vtipy a nadpozemskú lásku. A, čo je najdôležitejšie, hlbší význam. Mnoho z nás si v istom momente želalo stretnúť nadprirodzenú osobu, ktorá splní všetky želania nášho srdca. A, keď sme už pri tom, želali sme si aj krištáľovú guľu s odpoveďou na všetko. Ale čo potrebujeme v skutočnosti? Keď sa nad tým zamyslíte, každý môže byť svojou vlastnou dobrou vílou a splniť si svoje sny na diaľnici 60.

Pozri aj: 12 najlepších filmov roku 2015 a 2016, ktoré boli natočené podľa skutočných udalostí

 interez.sk (Simona Gray) brightside.me
Komentovať (0)