quora.com, an-aviation.com

Uveril ste im v minulosti aj vy?

V dnešnej modernej dobe nemožno veriť všetkému, čo nájdeme na internete. Naučiť sa základy na prácu s programom na úpravu fotografií už nie je žiadny problém a tak je internet plný falošných a upravených fotografií. Niektoré z nich obehli celý svet a široká verejnosť skutočne verila, že tieto fotografie zachytávajú realitu. Pozrite si zoznam najslávnejších foto-hoaxov histórie.

„National Geographic Photo Of The Year“

Slávna fotografia, kde obrovský žralok modrý „útočí“ na príslušníka špeciálnych jednotiek, ktorá sa objavila na internete už v roku 2001, spôsobila najväčšie problémy najmä spoločnosti National Geographic. Po internete sa totiž šírila ako víťazná fotografia súťaže National Geographic, čo samozrejme pravda nebola. Fotografia je šikovnou kolážou dvoch navzájom nesúvisiacich fotografií. Fotografia špeciálnych jednotiek pritom pochádza zo San Francisca, kým snímok žraloka z Južnej Afriky.

better-find.com

„Skalný hrad“

Prekrásny pohľad na hrad, stojaci na skalnom ostrove, ktorý nájdete neďaleko Dublinu. Takto bola fotografia v minulosti prezentovaná. Pravdou je, že sa jedná o jednoduché spojenie dvoch rôznych miest s pomocou programu na úpravu fotografií. Samotný ostrov ani hrad v Írsku nehľadajte. Tento skalný ostrov nazývaný Khao Phing Kan sa totiž nachádza v Thajsku a Lichtenštajnský hrad, ktorý sa na fotografii nachádza leží v skutočnosti v Nemecku.

facebook, pixabay.com

„Mesačný melón“

Mesačný melón nazývaný aj japonský, čínsky či modrý bol fotografický hoax, ktorý sa na internet dostal v roku 2011. Fotografia klasického červeného melóna s jednoduchou farebnou úpravou skutočne oklamala široké davy ľudí. Netradičný „mesačný melón“ však nikdy v skutočnosti neexistoval.

naturalchocolate.tumblr.com

Einstein pri výbuchu

V roku 2011 preletela internet aj táto „historická fotografia„. Albert Einstein sa na nej s úsmevom bicykluje počas toho, ako za jeho chrbtom práve americká armáda testuje jadrovú bombu v Nevadskej púšti. Veľmi rýchlo sa zistilo, že sa jedná o jasný podvrh. Fotografie v skutočnosti vznikli s 29 ročným odstupom, navyše fotografia operácie Sunbeam pochádza z roku 1962, teda 7 rokov po smrti Alberta Einsteina.

snopes.com

Útek pred medveďom

Situácie, keď ide pri natáčaní divokých zvierat do tuhého, nie sú ničím nezvyčajným. Táto konkrétna je však obyčajný podvod. Stojí za ňou skupina filmárov, ktorý si takto v roku 2011 krátili dlhé chvíle pri natáčaní. Najskôr spravili fotografiu, kde v panike utekajú a potom do nej pridali aj fotografiu medveďa. Takýto žartík následne poslali pre pobavenie svojím rodinám a známym, no dostala sa i na internet.

gizmodo.com

Slávny lev

Táto fotografia, ktorá pred niekoľkými rokmi pobúrila mnoho ochranárov, poukazuje na slávneho leva spoločnosti MGM. Od začiatku bolo jasné, že ide o obyčajný podvrh, no napriek tomu sa fotografia internetom šírila. Protestovali proti nej najmä ochranári, ktorí odsudzovali pokus o „vtip“ na nevinnom zvierati. Lev na fotografii pritom podstupoval lekárske vyšetrenie a podľa nás sa tento „žartík“ skutočne veľmi nepodaril.

reddit.com, pikabu.ru

Falošný žralok

V roku 2016 internet opäť na malý moment ovládla fotografia obrovského modrého žraloka. Prezentovaná bola znovu ako fotografia zo súťaže National Geographic a preto spoločnosť musela vydať svoje oficiálne stanovisko. Fotografia bola označená za falošnú a National Geographic dokonca vydalo článok, v ktorom ukázali skutočné fotky žralokov, ktoré boli zapojené do ich súťaže.

snopes.com

Čierny lev

Krásne majestátne zviera netradičného sfarbenia, o ktorom si ľudia mysleli, že neexistuje. Čierny lev je „mýtickým stvorením“. Podľa biológov nie je čierne sfarbenie vylúčené no skutočný dôkaz ich existencie neexistuje. V 19. storočí kolovali príbehy o čiernych perzských levoch, ktoré mali netradične tmavé sfarbenie. Táto fotografia, ktorá mala dokazovať existenciu čierneho leva, je však v skutočnosti podvod.

hoaxes.org, paulie-svk.deviantart.com

Silné dieťa

Fotografia tehotnej matky, ktorej na bruchu môžete vidieť otlačok nohy jej nenarodeného dieťaťa je síce milá, no v konečnom dôsledku celkom falošná. Snímok obletel celý svet no dodnes je jeho autor neznámy. Podľa odborníkov je celá situácia nemožná. V posledných fázach tehotenstva síce nie je vôbec výnimočné ak matka na svojom bruchu spozoruje „hrboly“ ktoré v skutočnosti vytvára svojim tlakom dieťa. Brušná stena je však príliš hrubá na to, aby bol viditeľný takýto dokonalý otlačok detskej nohy. Fotografia a jej ďalšie kópie boli preto označené za hoaxy.

flickr.com

Bush čítajúci naopak

George W. Bush nebol pre mnohých veľmi obľúbeným americkým prezidentom. Fotografia, kde číta knižku hore nohami bola možno dielom jedného z jeho „nefanúšikov“. Snímok z roku 2002, kedy George Bush navštívil školu v Houstone mal vtipne poukazovať na prezidentove mentálne schopnosti. Fotografia je však falošná a Bush skutočne držal knihu tak, ako to robíme my všetci.

slappedham.com, freewoodpost.com

Sekundu pred

Tento snímok vďaka situácii, na ktorú bol použitý spôsobil skutočne veľký rozruch. Fotografia bola prezentovaná ako záber, ktorý vznikol len sekundu pred útokom z 11.septembra. Mnohým bolo hneď jasné, že sa jedná o podvrh. Veď kto by sa fotil vtedy, keď sa na vás s hukotom rúti lietadlo? Snímok bol oficiálne vyhlásený za falošný a vypátraný bol aj jeho autor.

snopes.com

Batman a Joker

Fotografia, ktorá sa dostala najskôr na Twitter a neskôr aj na iné sociálne siete bola takisto vyhlásená za falošnú. Heath Ledger sa na nej pri natáčaní Temného rytiera baví na skateboarde keď preskakuje Batmana. Celá situácia je však len šikovný trik.

twitter.com, reddit.com

Selfie z lietadla

Fotografia odvážneho pilota, ktorý si počas letu spravil z kokpitu selfie pobavila mnohých, ktorým bolo už na prvý pohľad jasné, že fotografia je falošná. Na druhej strane boli masy ľudí, ktorí jej uverili a možno tajne túžili po rovnakej selfie. Nápad inšpiroval aj ďalších pilotov a podobných fotografií sme už videli mnoho. Samozrejme sú všetky len šikovným trikom.

quora.com, an-aviation.com

Pozri aj: 15+ prípadov, kedy si kórejskí borci vo Photoshope vystrelili z ľudí, ktorí ich žiadali o jednoduchú úpravu fotografie

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články