Psy žili bok po boku s ľuďmi po tisíce rokov. Aj keď sa môžeme len domnievať ako títo domáci miláčikovia vyzerali na samom začiatku, dnes ich môžeme aspoň porovnať s plemenami, ktoré žili pred sto rokmi.

V pomerne krátkom čase sa niektoré plemená zmenili na nepoznanie, a to práve kvôli vplyvu človeka. Niektoré druhy „vyrástli“ do krásy a iné… No, možno nie až tak. Každopádne sú psíky stále najlepší priatelia človeka a sú našimi najlepšími parťákmi. Súhlasíte?

Anglický buldog

pes1
Robert Leighton / bulldogusa

Tento psík sa nám akosi zaguľatil. Rozšíril sa mu hrudník, skrátili sa mu nohy a tvár sa mu viac sploštila. Taktiež majú buldogy viac prebytočnej kože ako kedysi. Bohužiaľ, buldoci dnešnej modernej doby trpia radom zdravotných problémov a priemerná dĺžka života tohto plemena je šesť a štvrť roka.

Baset

pes2
Frank Townend Barton / Томасина

Telo Baseta sa zmenšilo a končatiny sa skrátili. Má taktiež oveľa dlhšie ušká. Na jeho koži môžete vidieť oveľa viac záhybov ako predtým.

Boxer

pes3
Mood210 / Friedrerich Roberth

Boxerom sa zmenila najmä tvár a proporcie tela.

Bulteriér

pes4
Lilly M / pinterest

Veľká zmena. Dnes títo psi majú veľmi odlišný tvar lebky ako pred sto rokmi. Tvár sa trochu zmenšila, no čeľuste sa výrazne predĺžili. Jeho telo je trochu zavalitejšie.

Westhighlandský biely teriér

pes5
W. E. Mason / Jjc249

Nájdite sedem rozdielov! Tento psík sa rokmi až tak nezmenil. Má o čosi dlhšiu a huňatejšiu srsť a podľa môjho názoru vyzerá viac roztomilejšie.

Doberman

pes6
Heinrich Sperling / Ilicivan

Títo psi sú o niečo menšie a majú hladšiu tvár. Mimochodom, nezmenila sa len stavba ich tela, ale zmenili sa aj niektoré jeho vlastnosti. V minulosti bolo toto plemeno veľmi agresívne.

Írsky seter

pes7
wikimedia / znamenskiy

Toto plemeno sa príliš nezmenilo, a to po dobu viac ako 150 rokov. Čierno-biela fotografia bola zhotovená v roku 1879. Írsky seter má dnes trochu „atletickejšiu“ postavu a dlhšiu a hustejšiu srsť.

Nemecký ovčiak

pes8
wikimedia / pedigreedatabase

To je zmena! Nemeckí ovčiaci sú dnes väčší a majú dlhšiu a hlavne hustejšiu srsť. Taktiež sa postupne menila aj ich kostra. Majú nižšie položenú panvu a rozšíril sa im hrudník.

Rotvajler

pes9
xcellsakennels / Juan Ramon Radriuez Sosa

Dnešný rotvajler je čiernej farby a najviac ho definujú zrejme hnedo-červenkasté škvrny na tvári, lícach, pod očami, na spodnej časti hrudníka a na nohách. Srsť je hrubšia, tvár sa deformovala a majú predĺženejšie chvosty.

Saluki

pes10
W. E. Mason / Marie Anti

Toto plemeno je dnes vyššie a tenšie. Majú dlhé a veľmi tenké nohy a ich ušká sa taktiež predĺžili.

Jazvečík

pes11
cbblkn / Igor Bredikhin

Dnes majú tieto psy dlhšiu tvár a telo, mierne širší hrudník a oveľa kratšie zadné nohy.

Airedalský teriér

pes12
pinterest / [email protected]

Toto plemeno sa takmer nezmenilo, no výnimkou je predĺženejšia tvárová oblasť.

Plemená psov sa na pohľad počas 100 rokov zmenili. Otázkou zostáva, či sa pod vplyvom človeka zmenili aj ich charakterové črty. Ako som spomenula vyššie, u dobermanov bola v minulosti zaznamenaná vysoká miera agresivity, čo dnes už neplatí. Každopádne, vždy to z väčšej miery závisí práve na majiteľoch, aký výcvik svojim miláčikom doprajú a ako si ich vychovajú. Takže ak chceme hovoriť o „zlom psovi“, alebo teda o nevychovanom psovi, býva to hlavne zásluhou jeho majiteľa.

Pozri aj: Kŕmili nimi psy, či iné bezhlavo lovili. 10 vyhynutých zvierat zachytených na fotografiách, za ktorých vymiznutie môžu ľudia

 interez.sk (Lucia M.), brightside.me
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )