foto: screen YouTube

Horor a komédia sú dva odlišné žánre, ktoré spolu nemajú žiaden súvis. Ak sa však spoja, môže vzniknúť film, ktorý si radi pozriete aj niekoľkokrát.

Horory a komédie patria medzi dva najobľúbenejšie žánre, na ktoré staví skoro každý divák, ak si chce pozrieť dobrý a kvalitný film alebo si pri sledovaní oddýchnuť a prísť na iné myšlienky. Ak sa spoja, môže vniknúť naozaj unikátne dielo, ktoré svojho diváka zaručene pobaví. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vďaka snímkam ako Braindead, Súmrak mŕtvych alebo Zombieland sa stala táto kombinácia filmových žánrov veľmi obľúbenou a dnes tak môžeme nájsť mnoho snímok, ktoré nás nielen vydesia, ale aj dobre pobavia. Často v nich nechýbajú originálne scény, ktoré kombinujú akciu, napätie ale aj množstvo zvráteností.

Toto je 10 najlepších hororových komédií, ktoré musíte vidieť.

Zombieland (2009)

Hororová komédia Zombieland prináša na obrazovky inváziu živých mŕtvych, ktorí ovládli mesto. Columbus a Tallahassee sa snažia prežiť vo svete ovládanom zombie. Columbus je obrovský zbabelec a pri živote ho udržuje len strach zo zombie. Aby sa mu však podarilo nemŕtvych zastaviť, vymyslí si niekoľko pravidiel, ktoré je k prežitiu nutné dodržiavať. Tallahassee je zas naopak, drsný zabijak, ktorý si poradí s úplne všetkým. Spoja svoje sily a vydávajú sa boj s neznámym nebezpečenstvom.

V snímke nechýba hviezdne herecké obsadenie, ako Jesse EisenbergWoody HarrelsonEmma Stone alebo Abigail Breslin. Vďaka svojej kombinácii humoru a zombie apokalypsy si získal fanúšikov po celom svete a zožal obrovský úspech. Ak patríte medzi fanúšikov Zombielandu, už tento štvrtok, sa môžete tešiť na jeho pokračovanie. Zombieland 2: Rana istoty (Zombieland: Double Tap) si môžete v slovenských kinách vychutnať a užiť si tak dávku zábavy už od 24. októbra 2019.

Mŕtvi neumierajú / The Dead Don’t Die (2019)

Ikonický režisér Jim Jarmusch neodolal a po dráme Paterson sa štýlovo vrátil k svojej predošlej snímke, ktorá kombinuje prvky hororu so životom upírov a zombie, Prežijú len milenci (Only Lovers Left Alive). Bizarná hororová komédia Mŕtvi neumierajú nám na pozadí množstva citácií z filmových klasík a invázie zombie navyše prináša silné posolstvo a ukazuje nám obraz našej doby.

Šerif Robertson (Bill Murray) spolu s mladším kolegom Petersonom (Adam Driver) veľa napätia počas svojej policajnej služby nezažívajú. Ich prácu oživia živí mŕtvi, ktorí sa začnú objavovať a terorizovať miestnych obyvateľov. Nechýba množstvo vtipných dialógov, zvláštnych scén ani postáv vystrihnutých z iných filmov.

Braindead – Živí mŕtvi / Dead Alive (1992)

Normálne fungovanie vzťahu hanblivého Lionela a extrovertnej Paquity kazí Lionelova matka. Napriek tomu, že je mŕtva, sa stále snaží do života svojho syna zasahovať a vzťah prekaziť. Po uhryznutí opicou sa z nej totiž stáva zombie, ktorý sa ukrýva v útrobách Lionelovho domu. Nie je však jediná živá mŕtva a Lionel, aby zachránil svoj vzťah, musí čeliť tomuto nebezpečenstvu presne tak, ako to videl vo svojich komiksoch.

Pri nakrúcaní bolo použitých až 3778 litrov krvi, čo robí z filmu Braindead jeden z najkrvavejších v histórii kinematografie. Aby boli diváci na tento silný zážitok adekvátne pripravení, tak dostávali pri premiére aj vrecká na zvracanie. Navyše, iba málokto možno vie, že za touto snímkou, jednou z najslávnejších hororových komédií, stojí tvorca ságy Pán prsteňov, režisér Peter Jackson.

Uteč / Get Out (2017)

Horor z dielne Jordana Peeleho, ktorý očaril svojich divákov a za svoj geniálny scenár s prvkami chytrého humoru, získal sošku Oscara. Rose sa rozhodne svojho priateľa Chrisa predstaviť svojej rodine. Aj keď sa zo začiatku zdá byť všetko v poriadku, postupne začne byť Chrisova rasová odlišnosť jeho najväčšou slabinou.

Film zachytáva problematiku rasovej nenávisti originálnym spôsobom, navyše prináša príjemné oživenie hororového žánru. Môžeme v ňom nájsť odkazy na filmové klasiky ako Psycho, Halloween alebo Mechanický pomaranč.

Peelemu sa podarilo zvečniť myšlienku Afroameričanov, ktorí musia žiť po celý život v zajatí a stal sa prvým afroamerickým scenáristom, ktorý získal Oscara. V roku 2018 uviedol podobne kvalitnú snímku rovnakého autorského štýlu s názvom BlacKkKlansman.

Súmrak mŕtvych / Shaun of the Dead (2004)

Shaun je predavač v obchode s elektronikou. Nie je príťažlivý, nemá žiadne špeciálne zručnosti a okrem toho vedie veľmi nudný život. Keď však armáda zombie ohrozuje ostatných naokolo, Shaun sa stáva hrdinom. Režisér Edgar Wright nakrútil film, ktorý obdivujú okrem samotných divákov a kritikov aj uznávaní filmoví tvorcovia.

Quentin Tarantino označil snímku Súmrak mŕtvych za jeden so svojich najobľúbenejších filmov nakrútených v súčasnosti. Navyše, podľa rebríčka LoveFilm ide o deviatu najvtipnejšiu komédiu aká kedy vznikla.

Temné tiene / Dark Shadows (2012)

Barnabas Collins, bohatý muž, ktorému pri nohách leží celé mesto, spraví jednu osudovú chybu. Zlomí srdce Angelique, čarodejnici, ktorá ho premení na upíra a následne upáli zaživa. O dvesto rokov neskôr sa Barnabas nechcene dostane zo svojej hrobky a prichádza do úplne iného sveta, ktorý si pamätal.

Temný a zároveň vtipný scenár je typický pre snímku z dielne Tima Burtona. Hlavné úlohy stvárnili Johnny Depp, Michelle PfeifferHelena Bonham Carter či Eva Green. Film poteší aj všetkých fanúšikov samotného Johnnyho Deppa. V úvode totiž vidíme priamu citáciu scény z filmu Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly.

Krotitelia duchov / Ghostbusters (1984)

V 80. rokoch minulého storočia, kedy film vyšiel, očaril množstvo ľudí a získal si fanúšikov, ktorý ho milujú dodnes.  Štyria muži, postupne zisťujú, že ich fantázie o duchoch sú skutočné. Ich poslanie je teda jednoduché: musia zastaviť zlo a zachrániť tak New York. Navyše, duchovia nenaháňajú hrôzu, ako to býva zvykom, ale sú zobrazení ako hlavný zdroj humoru.

V hlavnej úlohe vidíme herca Billa Murraya, ktorému tento žáner nie je ani zďaleka cudzí. Neskôr sa totiž objavil v snímkach ako Zombieland alebo Mŕtvi neumierajú. Preto nie je prekvapením, že nebude chýbať ani v druhom pokračovaní Zombielandu s podtitulom Rana istoty.

Scary Movie (2000)

Séria filmov Scary Movie spustila veľkú vlnu hororových komédií, ktoré si mnohí ľudia veľmi obľúbili a dočkala sa hneď niekoľkých pokračovaní. Ich dej je vystavaný na parodovaní známych scén z mnohých kultových, nie iba hororových klasík, ku ktorým pridajú často nezmyselný humor.

V prvej časti vidíme skupinu teenagerov, ktorá je prenasledovaná počas Halloweenu strašidelným maniakom, ktorý bol zabitý rok predtým. Jednotlivé scény boli vystavené z odkazov na snímky ako Vreskot, Halloween, Matrix, Šiesty zmysel či Záhada Blair Witch.

Warm Bodies (2013)

Dej filmu Warm Bodies je zasadený do dystopickej budúcnosti, kde sa veľká časť ľudskej populácie zmenila na zombie. Jedným z nich je aj R, ktorý si nepamätá nič zo svojho bývalého života, no má časť vedomia, ktorá mu umožňuje vytvárať roztrieštené myšlienky. Keď sa stretne s Julie, niečo znova prebudí jeho ľudskú stránku a jeho srdce začne znova biť.

V snímke nechýba okrem kombinácie komédie a hororu ani dávka romantiky. Herci sa na svoju rolu pripravovali aj pomocou artistov z Cirque du Soleil, ktorí im pomáhali čo najautentickejšie stvárniť živých mŕtvych.

Noc hrôzy / Fright Night (2011)

Snímka Noc hrôzy rozpráva príbeh Charleyeho Brewstera, ktorého stvárnil dnes už zosnulý mladý herec Anton Yelchin. Charlie je veľmi inteligentný študent, ktorý však odhalil tajomstvo, o ktorom nemal nikto vedieť. Po vypočutí príbehov o tajomných úmrtiach ľudí v susedstve začne podozrievať z tohto činu nového suseda Jerryho (Colin Farrell). Zistí však niečo omnoho horšie.

Jerry je totiž upír, ktorý chce zabiť úplne všetkých v okolí a nič ho nezastaví. Charlie si tak musí vybrať, či bude zbabelcom a utečie alebo bude statočným hrdinom a zachráni všetkých naokolo.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články