headcramp.com

Pozrite si prehľad psích plemien, ktoré už nikdy naživo neuvidíte.

Keď sa pred približne 10 tisíc rokmi domestikoval prvý pes, asi nikomu vtedy nenapadlo, že o tisíce rokov neskôr budú na svete existovať stovky najrôznejších psích plemien. Niektoré psy sú také malé, že sa zmestia do kabelky, iné sú zasa také obrovské, že svojou výškou sa niekedy vyrovnajú aj svojmu pánovi. Avšak tak, ako plemená psov v priebehu času vznikali, tak aj žiaľ niektoré zanikali. Pozrite sa na týchto 20 plemien psov, ktorých už môžeme obdivovať jedine z obrázkov či ilustrácií.

Talbot – je potomkom Coonhounda a bígla a bol známy svojim citlivým čuchom. Dnes by našiel uplatnenie ako policajný pes

headcramp.com

Vodný pes svätého Jána – Vznikol krížením psov žijúcich na Newfoundlande a vodných psov, ktoré tam prišli spolu s portugalskými rybármi. Ich potomkami sú dnes labradorské retrívre.

headcramp.com

Cumberland ovčí pes – Toto plemeno zo severného Anglicka sa snažil udržať Lord Lonsdale, čo sa mu napokon žiaľ nepodarilo. Z toho plemena ale vznikol potomok – Borderská kólia

headcramp.com

Anglický vodný španiel – zanikol už začiatkom 20 storočia. Bol šľachtený za účelom lovu na vodné vtáctvo

headcramp.com

Anglický buldog starého typu – Väčší a silnejší buldog v porovnaní s klasickými. Bol šľachtený ako obranné a silné zviera

headcramp.com

Toy Buldog – bol šľachtený v Anglicku v 18. a 19. storočí, v snahe vytvoriť miniatúrneho buldoga. Plemeno vymizlo kvôli zdravotným problémom a problémom s plodnosťou.

headcramp.com

Toy Trawler španiel – zanikol okolo roku 1920. Bol chovaný ako lovecký pes, no ľudia ho uprednostňovali skôr ako domáceho miláčika.

headcramp.com

Turnspit – Bol šľachtený aby mal dlhé telo, krátke nohy a zatočený chvost. Bol obľúbeným psom cirkevných farníkov.

headcramp.com

Cordoba – plemeno tohto psa bolo vyšľachtené v argentínskej Cordóbe, po ktorej dostalo aj pomenovanie. Tvrdí sa, že tento pes bol tak agresívny, že sa nechcel ani páriť a radšej psy medzi sebou bojovali.

headcramp.com

Hare Indian – Toto plemeno pochádza od kanadských indiánov a uvažuje sa, že vzniklo priamou domestikáciou kojotov. Plemeno zmizlo kvôli kríženiu s inými psami.

headcramp.com

Tesem – pochádza zo starého Egypta, kde sa využíval na lov. Archeológovia našli záznamy o týchto psoch staré až 4600 rokov.

headcramp.com

Dogo Cubano – nazývaný tiež Kubánsky Mastif. Bol chovaný na boj, stráženie a chytanie otrokov. Keď kubánska vláda zrušila otroctvo, plemeno začalo postupne vymierať.

headcramp.com

Chien-gris – stredoveké plemeno loveckého psa. Často sa nachádzal v kráľovských rodinách a to až do 15. storočia.

headcramp.com

Blue Paul – Bol populárny bojový pes. Podľa niektorých zdrojov to bol pes, ktorý bol dovedený do Ameriky medzi prvými plenami

headcramp.com

Bullenbeissers – boli to nemecké psy, ktoré v mnohom pripomínajú dnešných boxerov. Zánik plemena súvisel práve s rozvojom chovu boxerov. 

headcramp.com

Braque De Puy – boli to veľmi rýchle psy a excelentní lovci. Pravdepodobne vznikli krížením chrta so stavačom

headcramp.com

Moskovský vodný pes – boli šľachtené po 2. svetovej vojne. Problémom bola ich agresívna povaha, čo súviselo s tým, že sa so šľachtením prestalo.

headcramp.com

Molossus – toto staré plemeno bolo obľúbeným v starovekom Grécku a údajne ho choval aj Aristoteles. Boli používané k ochrane zvierat a na lov.

headcramp.com

Tahltan Bear Dog – bolo vytvorené kanadskými domorodými kmeňmi. Bol nebojácny a dokázal sa postaviť aj medveďovi. Napriek tomu bol priateľský ako k menším zvieratám, tak aj k ľuďom.

headcramp.com

Paisley terrier – predchodca Jokršíra, bol chovaný ako výstavný pes. Oproti Jorkšírovi bol menší a podobal sa na Skye teriéra.

headcramp.com

Tieto plemená sú síce považované za vyhynuté, no pravdou je, že časť génov týchto psov prežíva vďaka kríženiu s inými plemenami ďalej a mnohí chovatelia sa snažia tieto staré plemená cieleným krížením oživiť. A síce aj keď to už nikdy nebude originál, je celkom možné, že v budúcnosti budú vznikať rasy, ktoré v sebe budú niesť odkaz týchto vyhynutých plemien.

Pozri aj: Psychológovia zostavili rebríček 79 najinteligentnejších psov. Ktoré psie plemeno je podľa odborníkov to najinteligentnejšie?

interez.sk (mmm), headcramp.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy