/ 0 / Lucia Mužlová
Keď sa povie les, väčšina z nás si predstaví veľké množstvo stromov pokope. Niekedy však môžete natrafiť na les, ktorý je úplne iný. Je...

Keď sa povie les, väčšina z nás si predstaví veľké množstvo stromov pokope. Niekedy však môžete natrafiť na les, ktorý je úplne iný. Je tajomný, nezvyčajný, môže sa nachádzať pod vodou, alebo byť súčasťou obrovského biotopu. Lesy, ktoré som pre vás dnes vybrala, majú svoje vlastné špecifiká a každý z nich je niečím výnimočný. Lesy sú pre život človeka veľmi dôležité a ak sa chcete dočítať viac, určite kliknite sem.

Quiver Tree Forest

netradicnelesy1

Púšť je len ťažko vhodným miestom pre les, no napriek tomu existuje les Quiver, ktorý môžete nájsť v južnej Namíbii. Stromy, Aloe dichotoma, dostali názov práve podľa vetiev, ktoré v minulosti používali Krováci na výrobu svojich šípov. V tomto riedkom lese sa nachádza asi 250 exemplárov a ich vek je v rozmedzí 200 a 300 rokov.

Mangrovové lesy

netradicnelesy2
enviroandchic

Mangrovové porasty sú niečo ako morské panny lesných ekosystémov. Sú zakorenené pod vodou a pokryté riasami, machom a „ozdobené“ rastlinami, ktoré sa spolu s kmeňmi ťahajú smerom nahor. Takéto lesy môžete nájsť pozdĺž pobreží trópov a subtrópov, kde sa tieto lokality nazývajú aj „mangala“. Vďaka svojim jedinečným filtračným schopnostiam sú tieto stromy schopné prežiť aj v zmiešanej vode a vďaka hrubým a hlboko zakoreneným koreňom im nevadia aj veľké vlny.

Starý ako Matuzalem

netradicnelesy3
Rick Goldwasser

Les, tzv. „Matuzalemský háj“, sa nachádza v Kalifornii a ozdobou tohto lesa sú borovice (Pinus longaeva). Najstarší strom, pomenovaný príznačne, Matuzalem, má až 4 847 rokov. Tento druh sa vyznačuje nielen svojou ohromujúcou dlhovekosťou, ale aj pokrúteným, trochu strašidelným vzhľadom. Stromy sú chránené a v roku 2012 dokonca vedci odhalili ešte starší strom ako je Matuzalem. Tento má vraj až 5 065 rokov.

Potopený les v jazere Kaindy

netradicnelesy4
curioushistory.com

Na rozdiel od mnohých iných nezvyčajných lesov v našom zozname, potopený les v Kazachstane nie je technicky živý les. Les bol do roku 1911 na súši, no zemetrasenie vyvolalo lavínu. Výsledkom bolo, že sa v kráteri, ktorý vznikol, usadila dažďová voda a vzniklo jazero. Stromy sa postupom času premenili na mŕtve drevené stĺpy, no stále vytvárajú neuveriteľne krásnu scenériu.

Deadvlei

netradicnelesy5
amazingplacesonearth.com

V Namíbii môžete nájsť les Deadvlei, čo v africkej reči znamená „mŕtvy močiar“. Kedysi bolo toto územie vcelku úrodné, no pred 900 rokmi začalo vysychať, a to preto, že v tejto oblasti vznikali piesočné duny, ktoré odrezali les od rieky Tsauchab. Stromy, ktoré tu žili, nakoniec umreli a výsledkom je tmavý, chudobný les, ktorého stromy majú viac ako 1000 rokov.

Alej s baobabmi

netradicnelesy6
natureflip.com

Alej sa nachádza v blízkosti západného pobrežia Menabo na Madagaskare a jedná sa o výnimku v našom zozname. Tento len navštevuje ročne veľké množstvo turistov. Najstaršie baobaby majú viac ako 800 rokov. Veľkým problémom v tejto oblasti je odlesňovanie, preto sú stromy chránené hliadkami. V okolí sa nachádza bohatá vegetácia, môžete tu dokonca nájsť aj ryžové polia a polia s cukrovou trstinou.

Pokračovanie na ďalšej strane..Komentovať (0)