Photo © Stage 6 Films

Martin Majdák / / Film
Cestovanie v čase láka vedcov a filmárov už mnoho rokov. Veď kto by sa nechcel vrátiť do vlastnej minulosti a nespadnúť na chodbe v škole pred spolužiačkou, do ktorej bol tajne zamilovaný?

Občas sa na internete objaví zaručené svedectvo o niekom, kto prišiel z budúcnosti, alebo zmenil minulosť a odvrátil katastrofu, ktorá sa na nás rútila. Hodnotenie pravdivosti týchto tvrdení nechám na iných a radšej sa budem venovať cestovaniu v čase na filmovom plátne. Tu je 11 filmov, ktoré by ste si mali pozrieť predtým, než nasadnete do stroja času a pôjdete zbiť svojho rivala zo základnej školy:

10. Kedysi dávno

Photo © Universal Pictures

Dôkaz o tom, že cestovať do budúcnosti nemusíte len kvôli tomu, aby ste zabránili vzbure robotov. Scenárista divadelných hier Richard Collier sa nechá očariť ženou na fotografii, na ktorú náhodne narazí v hoteli. Pomocou autosugescie sa prenesie do roku 1912 aby našiel krásku, do ktorej fotografie sa zamiloval. Čoskoro zisťuje, že očariť ženu z iného obdobia nebude také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá.

(IMDB hodnotenie 7.3)

9. Deja Vu

Photo © Buena Vista Pictures & Walt Disney

Špeciálny agent Douglas Carlin (Denzel Washington) sa zapojí do tajného programu „Snow White“, ktorý sa venuje riešeniu prípadov za pomoci návratu do minulosti. Film nám servíruje teórie o alternatívnych realitách a záchytných bodoch v čase počas šialenej jazdy za odvrátením bombového útoku, ktorý sa ešte nestal.

(IMDB hodnotenie 7.0)

8.Uväznení v čase

Photo © KV Entertainment

Španielský nízkorozpočtový thriller známy aj pod názvom Timecrimes neodporúčam pozerať pred spaním. Klasický hororový začiatok o manželskom páre, ktorý sa presťahoval do nového domu pri lese sľubuje, že sa bude diať niečo mysteriózne. Hlavný hrdina, obyčajný chlapík v stredných rokoch skúma okolie svojho nového domu. Postupne zisťuje, že v lese sa nachádza tajomná budova, kde sa experimentuje s časom.

(IMDB hodnotenie 7.2)

7. Čas po čase

Photo © Warner Bros. Pictures

Od filmu o cestovaní v čase z roku 1979 sa nedajú čakať žiadne úžasne špeciálne efekty. Takže ak vás nezaujme príbehom, nezaujme vás ničím. Vedec vynájde stroj času a chce sa ním pochváliť pred svojimi známymi. Jeden z nich je ale známy vrah Jack Rozparovač, a keď po ňom polícia pátra v dome vedca, vrah využije príležitosť a ujde na stroji času. Vedec Herbert sa vydáva za ním, aby napravil spôsobené škody.

(IMDB hodnotenie 7.2)

6. Predestination

Photo © Stage 6 Films

Austrálsky sci-fi thriller rozpráva príbeh agenta cestujúceho v čase, ktorý sa vydáva na svoju poslednú misiu. To, čo na začiatku vyzerá ako odvrátenie bombového útoku, končí hľadaním „samého seba“ v zákutiach času. Austrálske filmy majú svoj vlastný podivný náhľad na estetiku na ktorý si musí divák zvyknúť. Ak sa vám to podarí, môže vás Predestination príjemne prekvapiť.

(IMDB hodnotenie 7.5)

5. Skvelé dobrodružstvo Billa a Teda

Photo © Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc

Predtým, než bol Keanu Reeves Neom z Matrixu alebo mašinou na zabíjanie menom John Wick, bol úplne obyčajným sedemnásťročným chlapcom, ktorý chodil do školy a túžil mať so svojím kamarátom Billom vlastnú rockovú kapelu. Ich plány boli ohrozené skúškou z dejepisu, kvôli ktorej ich mohli vyhodiť zo školy. Na pomoc im prichádza záhadný muž, ktorý im ponúkne možnosť cestovať v čase a zlepšiť sa tak v znalosti dejín.

(IMDB hodnotenie 6.9)

4. Polnoc v Paríži

Photo © Sony Pictures Classics

Od Woodyho Allena by nikto nečakal sci-fi o cestovaní v čase. Romantická komédia, v ktorej sa na spisovateľ Gil (Owen Wilson) na prechádzkach nočným Parížom vracia každú polnoc do roku 1920, len aby tam hľadal inšpiráciu, vás síce neprilepí k obrazovke, ale možno vzbudí príjemný melancholický pocit.

(IMDB hodnotenie 7.7)

3. Looper: Nájomný zabijak

Photo © TriStar Pictures

Nájomný zabijak Joe to už nemôže mať ľahšie. Pracuje pre spoločnosť, ktorá mu posiela nič netušiace obete z budúcnosti rovno pred hlaveň. Jeho úlohou je ich už len zabiť a zbaviť sa tela. Komplikácie prichádzajú, keď mu jedného dňa pred hlaveň „pošlú“ jeho staršie ja. V okamihu zaváhania mu jeho obeť unikne a začne tak hon na samého seba.

(IMDB hodnotenie 7.4)

2. Dvanásť opíc

Photo © 1995 Universal Studios

V roku 2035 žije zvyšok ľudstva v podzemí, aby sa ubránili smrtiacemu vírusu, ktorý vyhubil väčšinu obyvateľov zeme. Cestovanie v čase im umožňuje poslať do minulosti hŕstku väzňov, ktorí majú odhaliť, čo stálo za vyhubením ľudstva. Minulosť sa síce nedá zmeniť a ich úlohou sa stáva pozorovanie a zber vzoriek na tvorbu protilátky aby sa ľudstvo mohlo vrátiť na zemský povrch.

(IMDB hodnotenie 8.0)

1.Návrat do budúcnosti

Photo © Universal Pictures

Tiež ste sa niekedy sami seba pýtali, ako sa vaši rodičia dali dokopy? Podobnú otázku riešil aj sedemnásťročný Marty, až kým sa s vedcom Brownom pri skúške stroja času neocitol tridsať rokov v minulosti, kde to má možnosť Marty vidieť na vlastné oči. Komédia o cestovaní v čase a o zmenách, ktoré vie spôsobiť malá výchylka, sa dočkala ďalších dvoch dielov a stala sa ikonou filmov o cestovaní v čase.

(IMDB hodnotenie 8.5)

A na záver: To bol zajtra žúr

Photo © Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

Filmoví tvorcovia sa predháňajú v kreativite, pokiaľ ide o vymýšľanie prístrojov, ktorými sa dá cestovať v čase. Od telefónnej búdky, cez vesmírnu loď až po taxík. V tejto komédii sa štyria kamaráti prenesú do svojej minulosti vo vírivke, len aby zistili, čo vo svojom živote spravili zle.

(IMDB hodnotenie 6.4)

Cestovanie v čase vyzerá ako úžasný vynález, kým nemusíme hľadieť na dôsledky nášho konania. Zabudli sme na váš obľúbený film? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: 10 psychologických filmov, ktoré vás svojim strhujúcim dejom udržia v napätí až do konca

interez.sk (Martin Majdák)
Komentovať (0)