Bruce Greatwich

Skupinu nočných papagájov objavili v západnej časti Austrálie. Ornitológovia po celom svete sú z objavu nadšení.

V poslednej dobe to vyzerá tak, že do Austrálie sa postupne vracajú, či opäť objavujú živočíchy, ktoré mnohé roky boli skryté pred očami ľudí. Podobne to je aj s papagájom Zemnárom nočným, ktorý bol po 100 rokoch opäť zhliadnutý v západnej Austrálii. Aj keď prvé pozorovania už boli hlásené pred niekoľkými rokmi, skupina ornitológov teraz našla celú populáciu týchto vtákov, schovaných hlboko v buši v západnej Austrálii. 

V týchto dňoch vyšla tiež správa o tom, že v severnej Austrálii bol videný vzácny Tasmánsky tiger, ktorý bol považovaný za vyhynutého, o čom sme vám priniesli článok. Teraz opäť z Austrálie prichádza výborná správa. Nočný papagáj Zemnár nočný (Pezoporus occidentalis) patrí medzi najtajomnejšie vtáky a do roku 1979 bol považovaný za vyhynutého, a potom bol jeho výskyt občasne pozorovaný. Najnovší nález preto vzbudil nadšenie u ornitológov po celom svete.

Štyria priatelia zo západnej Austrálie strávili posledných 7 rokov pátraním po tomto papagájovi. Jedného dňa sa im do cesty postavil zeleno-žltý vták.

Bruce Greatwich

„Boli sme nadšení, tak veľmi, ako sme len dokázali“, hovorí Bruce Greatwich, jeden z ornitológov. „Pracovali sme veľmi dlho a mnohí ľudia sa pokúšali dosiahnuť to, čo my. Tešíme sa, že sa nám to podarilo“.

Zemnár nočný je často popisovaný ako zeleno-žltá „pričupená andulka“ s čiernymi pruhmi. Je to nočný vták a spolu s tým, že si hniezdo stavia v hustom poraste je považovaný za jedného z najnepolapiteľnejších vtákov.

Nájdenie novej populácie tohto vtáka dáva obrovskú nádej, že populácia papagájov nie je až taká malá ako sa predpokladalo, ale kvôli tomu, že žije v takej tajnosti, je len jednoducho ťažko pozorovateľný.

Pozri aj: Už vyhynuli. 20 zvláštnych psích plemien, ktoré žiaľ už nikde na svete nenájdete

interez.sk (mmm), iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )