brightside.me

Matej Mensatoris / / Svet
Obyvateľstvo našej planéty je rozdelené oveľa nerovnomernejšie ako sa mnohí domnievame. Ľudia sa koncentrujú najmä vo veľkých mestách a na pomerne malom území. Na nasledujúcich mapách môžete vidieť, že na Zemi je stále dostatok voľného miesta.

Napriek tomu, že na Zemi žije vyše 7 miliárd ľudí, je svetová populácia rozdelená tak nerovnomerne, že je tomu pomaly až ťažké uveriť. Hlavným dôvodom sú samozrejme geografické podmienky a samotná krajina.

Nasledujúce mapy vás presvedčia o tom, že na planéte je stále ešte mnoho miest, kde sa ľudia určite nemusia tlačiť ako sardinky. No uvidíte tiež, že naopak, niektoré malé miesta obýva taký enormný počet ľudí, že sa to zdá ako takmer nemožné.

Viete aké veľké sú v skutočnosti jednotlivé štáty oproti ostatným? Pozrite si náš článok a budete určite prekvapení z toho, aké veľké by bolo Rusko, keby sa presunulo k rovníku, či ako veľké by sa javilo také Rumunsko,Teraz sa ale pozrite na tieto fascinujúce mapy a prečítajte si fakty o svetovej populácii a populácií v jednotlivých krajinách. Veríme, že mnohé mapy vás prekvapia rovnako ako aj nás.

metrocosm.com
metrocosm.com

Táto svetová mapa rozdeľuje populáciu ľudí na dve polovice. V malých oblastiach vyznačených žltou farbou žije presne toľko ľudí ako v oblastiach označených čiernou farbou.

metrocosm.com
metrocosm.com

Táto mapa je možno ešte zaujímavejšia ako predchádzajúca. Tu si môžete uvedomiť, ako riedko je v podstate naša planéta na veľkej časti svojho územia osídlená. Je ťažké tomu uveriť, no v oblastiach vyznačených modrou farbou žije iba 5% svetovej populácie. Rovnaké množstvo ale žije aj v oblasti označenej červenou farbou.

metrocosm.com
metrocosm.com

Táto mapa Talianska ukazuje, že polovica obyvateľov obýva v celkovom meradle iba 8% krajiny. Je to kvôli tomu, že Taliansko je veľmi hornatá krajina, a to najmä v centrálnej oblasti. Preto sa drvivá väčšina populácie zhromažďuje najmä v pobrežných častiach.

metrocosm.com
metrocosm.com

Nerovnomerné rozdelenie obyvateľstva v krajine asi najnázornejšie môžeme vidieť na Austrálií. Takmer 11 miliónov ľudí, čo zodpovedá polovici obyvateľov Austrálie, žije v malých červených oblastiach.

metrocosm.com
metrocosm.com

Asi polovica všetkých Američanov žije vo veľkomestách rozmiestnených po celej krajine, ktoré sú na našej mapke označené červenou farbou. Veľká červená škvrna zodpovedá štátu Kalifornia, ktorý je najľudnatejší zo všetkých 50 amerických štátov.

metrocosm.com
metrocosm.com

Podobne ako v Taliansku, aj v Španielsku zaberajú hory veľké územie. To je aj dôvod, prečo až 90% španielského územia je prakticky neobývaného. Najviac obyvateľov žije samozrejme v hlavnom meste Madride, ktorý je znázornený červenou oblasťou v strede, a potom v Barcelone v severovýchodnej časti Španielska.

metrocosm.com
metrocosm.com

Historicky sa tiahne hranica medzi Spojenými štátmi americkými a Kanadou pozdĺž 49. rovnobežky. Zaujímavé je, že až 50% Kanaďanov žije práve pod touto rovnobežkou, čo je približne v rovnakej zemepisnej šírke ako Oregon.

metrocosm.com
metrocosm.com

Turecko je takmer výhradne hornatá krajina, čo je dôvodom toho, prečo mapa vyzerá práve takto. Iba malá časť rozlohy Turecka je vhodná na budovanie väčších miest.

metrocosm.com
metrocosm.com

Určite viacerí tušíte, prečo je obyvateľstvo v severnej Afrike rozdelené takto nerovnomerne. Sahara je najväčšia púšť na svete, ktorej rozlohu by sme mohli prirovnať k USA. Dve červené škvrny na mape predstavujú na jednej strane najväčšie marocké mestá – Casablancu a Rabat a na druhej strane je zobrazené povodie Nílu v Egypte, kde žije drvivá väčšina Egypťanov.

metrocosm.com
metrocosm.com

Tento animovaný obrázok zobrazuje rozloženie obyvateľstva vo Francúzsku. Francúzsko je jedným z mála štátov (nepočítame miništáty), kde sú obyvatelia rozložení po krajine rovnomerne a obývajú takmer celé územie krajiny.

V ktorých krajinách strácajú mladí ľudia ako prví panictvo? Alebo v ktorých krajinách si dámy kupujú najväčšie podprsenky? Pozrite si aj tieto nevšedné mapy, a majte v týchto, ale aj v iných otázkach jasno.

interez.sk (Matej Mensatoris), brightside.me


Komentovať (0)