Foto: MovieStillsDB, TASR

Aj Slováci a Česi sa objavili v zahraničných filmoch a seriáloch.

O tom, že na Slovensku, ale aj u bratov v Čechách máme šikovných hercov, niet pochýb. Môžeme sa pýšiť filmovou aj seriálovou tvorbou, ktorá sa z roka na rok skvalitňuje aj vďaka ich talentu. Ten si všimli aj v zahraničí, kde sa naši herci dostali do povedomia a objavili sa tak v známych filmoch a seriáloch po boku veľkých mien.

Svet v plameňoch

Seriálová novinka, ktorá sa bude od 10. novembra vysielať na Epic Drama, sa môže pýšiť menami ako Helen Hunt, Sean Bean či Jonah Hauer-King. Okrem nich sa tu objavia aj českí herci Iva Šindelková a Antonín Mašek. Vďaka seriálu spoznáme príbehy z 2. svetovej vojny prostredníctvom životov bežných ľudí a to zo všetkých strán vojnového konfliktu – od vpádu Nemcov do Poľska v septembri roku 1939 po bitku o Britániu. Príbeh sleduje prelínajúce sa osudy ľudí z Británie, Poľska, Francúzska, Nemecka a USA. Dozvieme sa, ako sa vyrovnávali s následkami vojny vo svojom každodennom živote.

foto: Epic drama

Anthropoid

Pri 2. svetovej vojne ešte zostaneme. Ide o skutočný príbeh vojenskej operácie, ktorej cieľom bol atentát na Reinharda Heydricha, ktorý bol po Hitlerovi a Himmlerovi tretím najvýznamnejším mužom Tretej ríše. Film sleduje osud dvoch vojakov českého zahraničného odboja, Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša, ktorých stvárňujú Cillian Murphy a Jamie Dornan.

V decembri 1941  sa uskutočnil útok na “pražského rezníka”. S veľmi obmedzeným množstvom informácií a minimálnou výbavou museli dvaja odvážni vojaci uskutočniť atentát a následne odolávať nacistom. Vo filme sa však sledujú aj súkromné vzťahy postáv a práve tu hviezdila česká herečka Aňa Geislerová, ktorá si zahrala priateľku Jozefa Gabčíka.

Za nepriateľskou líniou

Po boku Owena Wilsona, Gene Hackmana či Gabriela Machta si zahrali slovenskí herci Marko Igonda, Kamil Mikulčík alebo Lukáš Hoffmann. Americký vojnový akčný triler sa točil z veľkej časti na Slovensku a za účasti slovenského filmové štábu. Dej sa zameriava na poručíka Chrisa Burnetta, ktorý bol vycvičený ako špecialista na riadenie bojových lietadiel a ktorý slúži na lietadlovej lodi Carl Vinson, ktorá v Jadranskom mori zaisťuje americké vojenské operácie v Bosne.

Na Štedrý deň počas rutinného prieskumného letu však jeho stíhačka opustí vyhradený letový koridor nad pevninou, pretože chce odfotografovať srbskú jednotku, ktorá práve maskuje masové hroby. Burnett sa po zásahu lietadla katapultuje a snaží sa ujsť pred srbským komandom, ktoré zavraždilo jeho kolegu. Jeho nadriadený, admirál Reigart, poruší svoje zásady a urobí riskantné rozhodnutie pre záchranu jeho života. Príbeh filmu je zasadený do neurčitej doby a je inšpirovaný vtedajšou situáciou v Bosne.

Game of Thrones

Seriál, ktorý snáď netreba nikomu predstavovať. Emilia Clarke, Sophie Turner, Kit Harrington, Peter Dinklage či Vladimír Furdík, ktorý si strihol rolu najväčšieho záporáka celého seriálu – Night Kinga. Furdíka do jeho doposiaľ najväčšej seriálovej úlohy dostala znalosť starých bojových umení, ktoré ukázal ako dablér Daniela Craiga v bondovke Skyfall.

Úkryt v zoo

Marián Mitaš si zahral po boku Johana Heldenbergha, Daniela Brühla či Jessicy Chastain. Historická vojnová životopisná dráma sleduje osud Antoniny Zabinskej, ktorá spolu s manželom riadi zoologickú záhradu vo Varšave. 1. septembra 1939, keď Nemecko napadne Poľsko a prebehne bombardovanie, sa behom sekundy zničí to, čo manželia roky budovali.

Zo zoo sa stane skladisko nemeckých zbraní, kde sa každý deň pohybuje niekoľko vojakov, no aj napriek tomu manželia Zabinski riskujú svoje životy a snažia sa pomôcť niekoľkým ľuďom, ktorých na pozemku zoo ukrývajú.

Kobra 11

Ich revírom je diaľnica, ich tempo je vražedné, ich súpermi sú zlodeji áut, vrahovia, vydierači… Kto by nepoznal legendárne intro z ešte legendárnejšieho seriálu Kobra 11. Príbeh Semira Gerkhana, ktorého hrá Erdoğan Atalay a jeho policajných partnerov, či už Jana, Chrisa, Toma či Bena sledujú milióny ľudí po celom svete.

Málokto však vie, že v populárnom seriáli si zahral aj Slovák Juraj Kukura, a to rovno v desiatich epizódach v sérii Frankie, kde hral zloducha, ktorého naháňal nezničiteľný Semir.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Life is Cobra 11 (@life_is_cobra11),

360

Romantická dráma sledujúca obyčajného muža, ktorý chce ostať verný svojej žene a z ktorého rozhodnutia vznike sled intenzívnych, napínavých a dojímavých príbehov. Zahrali si tu Jude Law, Anthony Hopkins, Ben Foster, no aj Slovenky Gabriela Marcinková, Lucia Siposová či Češka Tereza Srbová.

Ophelia

Hamlet troška inak. S Dracom Malfoyom, teda Tomom Feltonom, Daisy Ridley, Naomi Watts a našim Noëlom Czuczorom. Film je inšpirovaný shakespearovskou hrou Hamlet, no je poňatý trocha z iného pohľadu, z pohľadu Hamletovej milej.

Smrtonostná pasca

Legendárny Bruce Willis vo filme, ktorý videli snáď všetci. V piatom pokračovní tejto kultovky sa objavili Roman Luknár, Martin Hindy a mihol sa tu aj Rytmus.

Rýchlo a zbesilo: Tokijská jazda

Ďalšia kultovka, ktorú netreba predstavovať. Lucas Black, Vin Diesel a naša Silvia Šuvadová, ktorá vo filme stvárnila ruskú modelku.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )