foto: BoredPanda

Myslíte si, že známe "selfie" fotky sú výdobytkom novej doby vďaka prepracovaným predným kamerám na smartfónoch? Tento druh fotografií je známy už dlhé roky, no nikto ich v tej dobe nenazýval "selfies".

Bez toho, aby ste si nespravili za deň jednu fotku to už v dnešnej dobe nejde. Sociálne siete jednoducho od nás vyžadujú každodenný nával fotografií. Mnohí z nás však nemajú dvorných fotografov, ktorí by nás fotili, a tak to robíme sami za pomoci prednej kamery. Keď sa však pozrieme do minulosti, môžeme si všimnúť známe tváre, ktoré si aj v predchádzajúcom storočí robili „selfies„, no nikto ich tak nenazýval. Boli to jednoducho autoportréty alebo klasické fotky. 

Rowan Atkinson, 1987

boredpanda.com

Herec, ktorý sa preslávil najmä úlohou Mr. Beana, sa považuje za vynálezcu selfie fotiek. Je to aj vďaka tomu, že práve vo filme Mr. Bean sa veľmi často fotil tak, že fotoaparát otočil na seba a fotil sa s rôznymi umeleckými dielami, sochami či ľuďmi.

Marilyn Monroe, 1962

boredpanda.com

Medzi selfie fotky sa považuje dnes aj fotenie pomocou zrkadla. Tento typ fotografie preslávila aj kráska Marilyn Monroe už v roku 1962, keď ju aj seba odfotil na posteli fotograf Bert Stern.

John Lennon, 1967

boredpanda.com

Aj zakladajúci člen skupiny Beatles má na svedomí jednu selfie, ktorá okamžite obletela svet. John si požičal fotoaparát jedného fotografa a odfotil sa v zrkadle.

Neil Armstrong, 1969

boredpanda.com

Jeden z najpopulárnejších astronautov a prvý človek na Mesiaci, Neil Armstrong, si takisto spravil jednu pamätnú fotografiu, a to rovno v rakete.

Madonna, 1982

boredpanda.com
boredpanda.com

Pri speváckej dive sa ani nemusíme čudovať, že si spravila selfie ešte skôr, ako tento ošiaľ vypukol. Madonna už neraz dokázala to, že je o krok pred všetkými a to nielen v selfie fotkách, ale aj v móde a umeleckej tvorbe.

Paul McCartney, 1959

boredpanda.com

Michael Jackson, 1996

boredpanda.com

Rovnako ako Madonna, tak aj Michael Jackson bol o krok pred ostatnými. Nie jednu, ale rovno štyri selfies si spravil Michael v roku 1996 pomocou zrkadla.

John F. Kennedy a Jacqueline Kennedy, 1954

boredpanda.com

Ani americký prezident John F. Kennedy neváhal a so svojou manželkou si spravili spoločnú fotografiu. Ako inak, než o zrkadlo.

Courtney Love a Kurt Cobain, 1992

boredpanda.com

Geraldine Fitzgerald, 1940

boredpanda.com

Ako si môžete všimnúť, selfies sa nerobili iba pomocou zrkadla. Niektorí chceli aj kvalitné zábery, na ktorých môžu pózovať. Veľmi dobre to vymyslela Geraldine Fitzgerald, ktorá si spravila niekoľko umeleckých fotografií pomocou diaľkového ovládača.

Gordon Parks, 1948

boredpanda.com

John Chaloner Woods, 1938

boredpanda.com

Ed Feingersh a Marilyn Monroe, 1955

boredpanda.com

Van Johnson, 1940

boredpanda.com

Herec, ktorý si rovnako ako Geraldine Fitzgerald spravil fotografiu pomocou diaľkového ovládania.

Joyce Reynolds, 1940

boredpanda.com

Allen Ginsberg, 1985

boredpanda.com

Andy Warhol, 1979

boredpanda.com

Frank Sinatra, 1930

boredpanda.com

Stanley Kubrick a Jack Nicholson, 1980

boredpanda.com

Linda, Paul a Mary McCartney, 1969

boredpanda.com

Pozri aj: Nie vždy to vyjde. 15+ najlepších vtipne nepodarených panorám, ktoré sa ľuďom podarilo odfotiť

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články