Keď porovnáme cestovanie vlakom, autom, či lietadlom, vlak jednoznačne vyhráva, ak sa jedná o uvoľnený štýl jazdy, kde môžete pohodlne sedieť, oddychovať a kochať sa...

Keď porovnáme cestovanie vlakom, autom, či lietadlom, vlak jednoznačne vyhráva, ak sa jedná o uvoľnený štýl jazdy, kde môžete pohodlne sedieť, oddychovať a kochať sa výhľadom. Našťastie sú niektoré najkrajšie svetové destinácie zároveň aj tie najkrajšie vlakové jazdy alebo teda cesty, pričom niektoré môžu trvať len niekoľko hodín, iné aj niekoľko dní. Pozrite si tie najkrajšie trasy, kde môžete vidieť od oranžových púští, cez zelené pralesy, aj zasnežené vrcholky hôr. 

Hiram Bingham Orient Express

Začiatočný bod: Cuzco, Peru

Koncový bod: Machu Picchu

vlak18
Belmond.com
vlak 3
TravelAdept.com, Inkas.com

Machu Picchu a Cuzco sú dva najnavštevovanejšie turistické ciele v Peru a cesta Orient Expressom je zároveň aj najlepší spôsob, ako tieto miesta navštíviť. Keď vlak vyrazí z koloniálneho mesta Cuzco do hôr Ánd a do Machu Picchu, môžete vidieť drsné hory zahalené v hmle, rozľahlé farmy, ktoré sa za slnečného dňa rozprestierajú na horskej strane a v diaľke dokonca vidíte aj zrúcaninu Machu Picchu.

Železnica Talyllyn

Začiatočný bod: Tywyn, Wales

Koncový bod: Nant Gwernol, Wales

vlak17
Peter Trimming
vlak 4
Tallyn Railway, Wikimedia

Železnica Talyllyn nesľubuje rozsiahle výhľady na obrovské hory alebo dlhú cestu po krajine. Dočkáte sa však jazdy, ktorá bude plná histórie. Táto krátka trať má len približne 12 kilometrov a rozprestiera sa medzi hlbokými lesmi a taktiež prejdete aj pomedzi waleské útesy. Čo stojí za zmienku, je to, že koľajnice sú v dobrom stave a cestujete starou parnou lokomotívou, takže si túto očarujúcu cestu zamilujete.

Rocky Mountaineer

Začiatočný bod: Banff, Kanada

Koncový bod: Vancouver, Kanada

vlak16
Siren Communications
vlak 5
TravelsKite, Tom Ayres

Národný park Banff je miesto, ktoré vyzerá ako raj na Zemi. Táto trať vedie popri prírodnom parku a dostanete sa až na západné pobrežie Vancouveru, pričom urobíte prierez najkrajšími kanadskými skalnatými horami. Recenzie sú skvelé a jedálenský servis vo vagónoch naozaj vynikajúci.

Rovos Rail „Pýcha Afriky“

vlak15
The Pretty Blog
vlak 6
House of Travel, Victoria-Falls

Neexistuje lepší spôsob ako zažiť Južnú Afriku na vlastnej koži, než vybrať sa na výlet vlakom po Rovos Rail. Táto železničná linka sa skladá z luxusných vozňov, ktoré vás vrátia späť niekedy do roku 1920. Trasa zahŕňa prechod z Kapského mesta do Durbanu až k Viktóriiným vodopádom a do mesta Dar es Salaam v Tanzánii. Okrem historického šarmu sa tu vynikajúco najete a nájdete tu aj dlhú vínnu kartu s tými najlepšími fľaškami vína. Je ľahké pochopiť, prečo sa táto trať radí medzi 23 najlepších železničných tratí na svete.

Amtrak Adirondack

Vzdialenosť: približne 613 kilometrov

Začiatočný bod: New York City

Koncový bod: Montreal, Quebec, Kanada

vlak14
Nerail.org
vlak 7
RailPictures.net, Amtrak Agent Support

Iste, táto trať je pomalšia ako napríklad Oregon Trail, no tomu sa ľahko vyrovnajú dychberúce výhľady na údolie rieky Hudson a okolité hory. Vlak je pravidelne k dispozícii a táto trať sa radí medzi svetových top 10 najkrajších vlakových trás.

Železnica Trans-Harz a železnica Brocken

Štartovací bod: Wernigerode, Nemecko (obe Trans-Harz aj Brocken)

Koncový bod: Nordhausen Nord, Nemecko (Trans-Harz), Brocken, Nemecko (Brocken)

vlak13
Boston.com
vlak 8
Wikimedia, PevenseyBaymrc.co.uk

Trans-Harz a Brocken spoločne vedú regiónom Harz Mountain a Národným parkom Harz v Nemecku. Po oboch týchto železniciach stále premávajú parné lokomotívy.  Sedieť vo vlaku za zvuku parnej lokomotívy a vidieť okolitú krásu prírody vo vás vyvolá pekné pocity.

Glacier Express

Štartovací bod: St. Moritz, Davos, Chur vo Švajčiarsku

Koncový bod: Zermatt, Švajčiarsko

vlak12
Interrail
vlak 9
Wikimedia, Wikimedia

Ak pred nejakým fanúšikom vlakov spomeniete Glacier Express, rozžiaria sa mu oči ako dieťaťu. Toto je pravdepodobne najkrajšia vlaková cesta na svete, ktorá sa krúti a otáča cez 91 tunelov a 291 mostov. Skalnaté Alpy v pozadí a zelené zvlnené pastviny v popredí a na túto cestu určite nikdy nezabudnete.

Empire Builder

Začiatočný bod: Chicago, USA

Koncový bod: Portland / Seattle, USA

vlak11
AmtrakAgentSupport
vlak 10
ti.org, Nwinrhs.org

Počas cesty budete len ťažko potláčať zívanie keď sa vlak bude rútiť pomedzi kukuričné polia a roviny. Potom však do cesty vstúpi Montana a kukuričné polia ustúpia kopcom a rozľahlým púšťam. Cestou míňate Národný park Glacier, zahliadnete niekoľko vrcholov a legendárnu okolitú krajinu.

Eastern a Orient Express

Východiskový bod: Singapur

Koncový bod: Bangkok, Thajsko

vlak20
belmond.com
vlak 1
Holiday Nook, Blogspot

Trasa Eastern a Orient Express zahŕňa najkrajšie časti  a turistické miesta juhovýchodnej Ázie, pričom prechádza zo Singapuru až do Bangkoku. Cestou sa zastaví v Kuala Lumpur, Butterworthe (Malajzia) a v Kanchanaburi (Thajsko) a celkovo zahŕňa až 2030 kilometrov. S ohromujúcimi prírodnými krásami, vynikajúcim thajským a malajzijským jedlom a luxusným interiérom sa táto trasa radí medzi 25 najlepších ciest vlakom na svete.

Telgártska Slučka

Východiskový bod: Červená skala

Koncový bod: Margecany

vlak19
slovakia.travel

Na záver sme si nemohli odpustiť aj jeden zo slovenských skvostov, ktorý sa nazýva Telgártska slučka. Táto trať je známa najmä vďaka viaduktu Chmaroška, ktorý leží pod Kráľovou hoľou. Viadukt je vysoký až 18 metrov a má 9 kamenných oblúkov. Vlak prechádza aj Hronským tunelom dlhým 250 metrov a nakoniec aj Besníckym tunelom, ktorý je dlhý 848 metrov a je to najvyššie položený tunel. Táto trasa sa jednoznačne radí medzi svetové unikáty, na ktoré môžeme byť hrdí.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), flavorverse.com

Príbehy
0
Komentovať (0)