Foto: gofundme.com

/ 0 / PetraSus
Štatistiky tvrdia, že od roku 1998 zomrelo v rozpálenom aute v USA 712 detí po tom, čo ich rodičia nechali vo vozidle.

Na Slovensku našťastie toto číslo vysoké nie je, najznámejší prípad je z roku 2015, kedy v prehriatom aute umrelo dvojročné dievčatko, Kristínka. Stačí totiž len 15 minút na to, aby sa počas horúcich letných dní zmenilo auto na neznesiteľne horúcu saunu. To nie je nič príjemné ani pre dospelého človeka, tobôž nie pre malé dieťa. Bez ohľadu na to, koľko sa o nešťastných úmrtiach hovorí a ako ich verejnosť odsudzuje, opakujú sa neustále, každý rok. Tento desaťročný chlapec sa po takejto tragickej smrti šesťmesačného bábätka svojich susedov rozhodol, že s tým niečo musí urobiť.

Smrť v prehriatom aute je príšerná, nechceme si ani predstaviť, akým utrpením si dieťa zabudnuté v aute musí prechádzať. Vďaka tomuto vynálezu však môžu byť zachránené stovky životov. Meno malého vynálezcu je Bishop Curry a pochádza z McKinney v Texase. A práve vďaka Bishopovi by takéto tragické udalosti mohli byť čoskoro už len minulosťou.

Piatak vynašiel prístroj, ktorému dal meno Oasis (Oáza). Ten monitoruje teplotu vo vnútri auta. Akonáhle sa teplota v aute vyšplhá na istú hranicu, zariadenie Oasis vypustí chladný vzduch a za pomoci zabudovanej antény varuje rodičov aj príslušné orgány.

Bishop prišiel s týmto nápadom po tom, čo 6 mesačné dieťa jeho susedov umrelo, keď ho nechali v rozhorúčenom aute. V súčasnosti má Bishop zatiaľ len model tohto zariadenia, spolu s otcom sa mu však už na jeho výrobu podarilo na stránke GoFundMe vyzbierať takmer 22 tisíc eur. Peniaze poslúžia na výrobu vynálezu, aj na financovanie jeho patentovania. Tento projekt si jednoznačne zaslúži pozornosť a jeho autor, Bishop, poklonu.

Len v USA zomrelo od roku 1998 až 712 detí po tom, čo ich rodičia nechali v rozpálenom aute

gofundme.com

Jedným z nich bolo nanešťastie aj šesťmesačné dieťa jeho susedov

gofundme.com

Po tom, čo sa o tom Bishop dozvedel, rozhodol sa, že musí urobiť niečo pre to, aby zabránil ďalším takýmto zbytočným úmrtiam. Vytvoril preto zariadenie, ktorému dal meno Oasis

gofundme.com

Oasis monitoruje teplotu vo vnútri auta a keď teplota príliš stúpne, zariadene vypustí chladný vzduch

gofundme.com

Zariadenie je vybavené aj anténou, ktorá ihneď upozorní rodičov, aj príslušné orgány

gofundme.com

Ak vás projekt zaujal a radi by ste o ňom vedeli o niečo viac, bližšie informácie nájdete na stránke GoFundMe.com.

Pozri aj: Dieťatko uvidelo svoju mamičku po prvýkrát v živote. Jeho reakcia vám vyčarí úsmev na tvári

boredpanda

 

 Komentovať (0)