pixabay.com

Matej Mensatoris / / Série
Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes vám prinášame 10 skutočných príbehov, ktorých efekt sa po nejakom čase vrátil ako bumerang. Začnete po tomto veriť na karmu? 

Vraždenie kvôli ryži

imgur
imgur

V roku 1958 Čína odštartovala veľkú kampaň proti škodcom. Kým eliminácia múch, komárov, či krýs nám príde ako dobrý nápad, do zoznamu „nepriateľských“ zvierat bol zaradený aj vrabec, ktorý „kradol“ z polí pracovitému čínskemu ľudu obilniny. Začal sa preto lov na tohto drobného vtáčika. Vrabce boli neustále plašené a vyrušované pri pristávaní, aby umierali od vyčerpania, takisto sa im ničili hniezda a rozbíjali vajcia. Občania za každého doneseného vrabca dostali finančnú odmenu. Efekt však nebol taký, aký si komunistickí funkcionári predstavovali. Vyhladenie vrabcov spôsobilo premnoženie škodcov, ktoré polia poškodzovali oveľa viac ako vrabce. Aj v dôsledku tohto nastal v Číne veľký hladomor, ktorý si vyžiadal až 20 miliónov obetí.

Tuning auta

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

Sme opäť v Číne, tentoraz ale o niekoľko desaťročí neskôr. Muž kopal do túlavého psa, ktorý sa mu motal okolo jeho auta. Psovi sa ale takéto správanie nepáčilo, a tak si prizval svojich štrvornohých parťákov a spolu mu mierne „upravili“ blatníky, nárazníky a stierače.

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

Všetko si to všimol sused muža, ktorý tento nechcený „tuning“ aj vyfotografoval.

Nie úplne biely

huffpost.com
huffpost.com

Známy americký rasista a popierač holokaustu Craig Cobb bol konfrontovaný s názorom, že veď ani on nie je úplný beloch. Na základe toho súhlasil s DNA testami, ktoré preukázali zaujímavú skutočnosť. Cobb má podľa testov pôvod zo 14% zo subsaharskej Afriky. Závery testov samozrejme Cobb spochybnil a označil ich za štatistickú chybu.

Samovražedné psy

wikipedia
wikipedia

Počas 2. svetovej vojny sovietske vojská experimentovali so psami, na ktoré priviazali výbušninu, a tie poslali za nepriateľom. Takouto taktikou chceli likvidovať nemecké tanky a obrnené vozidlá. Pes by vliezol pod tank, kde by nastal výbuch. Avšak realita nebola úplne taká, ako si pôvodne súdruhovia predstavovali. Stávalo sa, že psy sa zľakli a utekali do bezpečia – k svojim sovietskym pánom, čo malo za následok detonáciu a smrť vlastných vojakov. Táto taktika však napodiv nezanikla, aj v roku 2000 sa irackí povstalci pokúšali o niečo podobné, s podobnými, nie veľmi úspešnými výsledkami.

Vymenili si záchranu života

mirror.co.uk
mirror.co.uk

Keď doktor Michael Shannom pred viac ako 30 rokmi zachránil život malého chlapca, ktorému po pôrode dávali šancu na prežitie len na 50%, nečakal, ako sa mu to raz v živote vráti. V roku 2011 mal doktor autohaváriu, pri ktorej ostal zakliesnený v horiacom aute. Nebyť pohotového hasiča, ktorý ho odtiaľ s nasadením vlastného života vytiahol, doktor by bol dávno mŕtvy. O to väčšie prekvapenie bolo, keď sa zistilo, že hasič – Chris Trokey je dieťa, ktorému doktor pri narodení zachránil život.

Nešťastná výhra

alexnoudelman.com
alexnoudelman.com

Na Denisu Rossiovú sa obrátilo veľké šťastie. Aspoň tak to pôvodne vyzeralo. Vzťah s manželom bol na bode mrazu a uvažovala o rozvode. No zrazu sa jej podarilo v lotérii vyhrať 1,3 milióna dolárov. Problém bol však v tom, že výhru získala ešte počas manželstva, no ona sa rozhodne nemala chuť o výhru s manželom deliť. Všetko preto tajila, avšak lož má krátke nohy. Keď sa chybou korešpondencie dostala správa o výhre až k už rozvedenému manželovi, ten neváhal a podal žalobu na súd. Ten uznal nárok manžela na výhru a ako trest za podvod musela Denisa odovzdať svojmu manželovi celú výhru.

Hrať sa s morom sa nevypláca

geneticliteracyproject.org
geneticliteracyproject.org

V roku 1349, keď Škóti videli, ako mor likviduje Európu, skrsol im v hlavách diabolský plán. Keby priviezli chorobu do Anglicka, ktoré nenávideli, veľkú časť ich úsilia vo vojenskom ťažení by za nich urobila práve čierna smrť. No nie všetko vždy vychádza podľa plánu, a to najmä vtedy, keď sa „zahrávate“ s biologickou zbraňou. A tak to aj dopadlo. Takmer 5000 Škótov zahynulo skôr ako sa vrátili domov, a tí čo prišli domov si, samozrejme, baktérie moru zobrali so sebou. Takže už o rok neskôr mor veselo zúril po celom Škótsku.

Ohnivá myš

mysteryapplicant.com
mysteryapplicant.com

Keď Američan Luciano Mares zbadal vo svojom dome myš, nebol z toho veľmi nadšený (veď kto by bol). Po čase sa mu myš podarilo chytiť a napadlo mu, že sa jej zbaví dosť netradičným spôsobom. Na dvore akurát vtedy pálil lístie, a tak úbohú myš hodil do kopy horiaceho lístia. Tá sa ale napodiv nechcela nechať spáliť, z horiacej kopy vybehla a utekala tam, kde bola predtým v bezpečí – do domu. Lucianovi tak zhorel celý dom, no našťastie sa nikomu nič nestalo, až na myš, ktorá v plameňoch pravdepodobne zhorela.

Pozor na autobus

Vo videu z juhoamerickej Bogoty v Kolumbii môžete vidieť v akcii mladého zlodeja. Ten sa snaží ukradnúť žene mobilný telefón. To by sa mu aj podarilo, keby sa nerozhodol, že s ním hneď vybehne na cestu. Tam ho zasiahol prichádzajúci autobus. Zlodej mal ale šťastie v nešťastí a autobus mu spôsobil len malé odreniny.

Znečisťovať sa nevypláca

news.yahoo.com
news.yahoo.com

Ron Poirier pracoval ako pomocný technik v námorníctve od 50tych do 80tych rokov minulého storočia. Ron pracoval s toxickými chemikáliami a odpadmi, ktoré však neboli likvidované, ale Ron ich vylieval na zem. Chemické rozpúšťadlá, kyseliny a iný nebezpečný odpad tak dlhé roky prenikali do pôdy až zasiahli spodné vody. Ron tak nevedomky spôsobil najhoršie znečistenie pitnej vody v dejinách Spojených štátov amerických. Keď mal Ron 58 rokov, bola mu diagnostikovaná rozsiahla rakovina, ktorá súvisela s prácou s toxickými odpadmi. Poirier to vnímal ako boží trest za to, čo urobil a svoju chybu viackrát verejne oľutoval. Zomrel po niekoľkých mesiacoch od diagnostikovania choroby.

Veríte, že všetko dobré, či zlé čo v živote urobíte sa vám raz vráti? 

Pozri aj: 10 neuveriteľných príbehov ľudí z histórie, ktorí mali väčšie nešťastie, ako si len viete predstaviť

interez.sk (mmm), unbelievable-facts.com


Komentovať (0)