Matej Mensatoris / / Svet
Ak sa povie „mesto postavené na vode“, asi každému hneď napadnú Benátky. Toto mesto preslávené svojimi kanálmi, na ktorých sa premávajú nádherne zdobené gondoly,...

Ak sa povie „mesto postavené na vode“, asi každému hneď napadnú Benátky. Toto mesto preslávené svojimi kanálmi, na ktorých sa premávajú nádherne zdobené gondoly, je akýmsi symbolom miest postavených na vode. Avšak nielen Benátky majú desiatky kanálov, po ktorých sa miestni obyvatelia radi plavia. V dnešnom článku vám prinášame prehľad 10 miest, ktoré sú postavené podobne ako Benátky, no svojimi kanálmi nie sú tak preslávené ako toto historické talianske mesto.

Amsterdam, Holandsko

kimptonhotels.com
kimptonhotels.com

Amsterdam je dobre známy svojimi kanálmi. Pri pohľade na Amsterdam z vtáčej perspektívy zistíme, že až štvrtina mesta je  v priamom styku s kanálmi, po ktorých je možné sa plaviť. V Amsterdame je plavba po kanáloch obľúbenou turistickou atrakciou, ročne výletné lode prepravia až tri milióny turistov.

Štokholm, Švédsko

static.wixstatic.com
static.wixstatic.com

Toto severské mesto je takisto vystavané pomocou kanálov a nachádza sa tu veľké množstvo mostov, ktoré spájajú Štokholm so 14 menšími ostrovmi, ktoré sú tiež súčasťou mesta. Obľúbeným kanálom je Kráľovský Djurgården kanál, ktorý bol vystavaný ručne v roku 1832.

Ko Panyi, Thajsko

erininthelioncity.files.wordpress.com
erininthelioncity.files.wordpress.com

Oproti predchádzajúcim mestám je Ko Panyi menšia rybárska dedina. Je postavená na drevených pilieroch, takže všetky domy sú skutočne v priamom kontakte s vodou. Dedina má asi 2000 obyvateľov a obľúbeným dopravným prostriedkom je samozrejme čln. Návštevníci túto dedinu opisujú síce ako malú, no zato veľmi peknú a malebnú.

Xochimilco, Mexiko

vivedeviaje.com
vivedeviaje.com

Toto mexické mesto bolo už v roku 1987 zaradené do svetového zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto sa skladá z kanálov a umelo vybudovaných ostrovov nazývaných Chinampas. Xochimilco je vzdialené len hodinu cesty od historického centra Mexico city, takže v prípade návštevy hlavného mesta tejto krajiny sa oplatí urobiť si krátky výlet aj sem.

Plávajúca dedina Uros, Peru

wikimedia.org
wikimedia.org

Dedinu Uros by ste našli na peruánskom jazere Titicaca. Táto dedina pripomína skôr obrovskú plť, keďže celá dedina je plávajúca a je postavená najmä z rákosia. Pôvodní obyvatelia sú tak naučení na život na vode, že keď prídu na pevninu, dostávajú závraty, podobné ako my, keď sa dlhšie plavíme na vode.

Pokračovanie na ďalšej strane…Komentovať (0)