Foto: Unsplash

Zverejnili každoročný rebríček metropol s najlepšou kvalitou života.

Organizácia The Economist Intelligence Unit (EIU) každoročne zostavuje rebríček svetových metropol s najvyššou kvalitou života. Ten tohtoročný prichádza s veľkou zmenou. Rebríčku od roku 2018 kraľovala Viedeň, ktorú z tróna zosadil novozélandský Auckland.

Vo Viedni už nie je tak dobre, ako kedysi. Tvrdí to teda minimálne rebríček EIU, ktorý hodnotí kvalitu života svetových metropol. Kvalita života v hlavnom meste Rakúska a aj v ostatných európskych mestách sa znížila najmä pre epidémiu koronavírusu a s ňou súvisiace opatrenia, informuje Denník N.

Veľký prepad Viedne

Zaujímavé pritom je, že Viedeň sa prepadla z prvého miesta, ktorému dominovala od roku 2018, až na 12. miesto. Na prvom mieste rakúsku metropolu vystriedal novozélandský Auckland a aj zvyšné popredné priečky rebríčka miest s najvyššou kvalitou života obsadili metropoly Oceánie. Do prvej desiatky sa dostalo aj hlavné mesto Nového Zélandu Wellington (4. miesto) a austrálske mestá Adelaide (3. miesto), Perth (6. miesto), Melbourne (9. miesto) a Brisbane (10. miesto).

Pohľad na Viedeň. Foto: Unsplash (Jacek Dylag)

Úspech oslavuje Japonsko, ktoré má v Top 10 až dve metropoly – Osaku na 2. mieste a Tokio na 4. mieste. Z európskych krajín sa umiestnilo Švajčiarsko s Zürichom (7. miesto) a Ženevou (8. miesto).

Prepady európskych metropol zapríčinil koronavírus

Tohtoročný rebríček podľa EIU ovplyvnila vo veľkej miere celosvetová pandémia. Tá sa premietla do kvality života vo väčšine svetových metropol. „Tvrdá uzávera, ktorú Nový Zéland zaviedol, dovolila obnoviť prevádzku a umožnila obyvateľom miest, ako sú Auckland či Wellington, užívať si života, ktorý sa podobá obdobiu pred pandémiou,“ uviedli podľa Denníka N autori rebríčka.

Auckland je najlepšou svetovou metropolou. Foto: Unsplash (Aaron Birch)

EIU pravidelne vyhodnocuje kvalitu života v 140 svetových mestách a metroplách. Hodnotia zhruba 30 indikátorov a 5 oblastí, medzi ktoré patria politická a bezpečnostná stabilita, zdravotná starostlivosť, vzdelanie, infraštruktúra a kultúra života a životné prostredie. Minulý rok rebríček kvôli pandémii zostavený nebol. V tom tohtoročnom ale odborníci zohľadnili aj premenné, ktoré s pandémiou súviseli.

Prepadla sa aj Bratislava a Praha

Najhlbšie v rebríčku sa prepadlo mesto Hamburg, ktorému tento rok patrí 47. miesto, predtým bol 13. mieste. Pohoršila si aj Praha, ktorá sa ocitla na 72. mieste a zaznamenala prepad o 27. pozícií. Mohli za to najmä horšie výsledky v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Bratislave patrí tento rok 77. miesto. Foto: Unsnplash (Martin Katler)

O 20 priečok sa prepadla aj Bratislava. V aktuálnom vydaní rebríčka je na 77. mieste. Rebríčky 10 najlepších a najhorších miest na život si môžete pozrieť nižšie.

Top 10 najlepších miest na život:

Foto: EIU

Top 10 najhorších miest na život:

Foto: EIU
0
Uložiť článok
Komentovať