Foto: NASA/GSFC/USGS

Nová mapa má slúžiť verejnosti aj vedcom pri príprave ďalších lunárnych misií.

Na prvý pohľad prachom pokryté, akoby jedinou jednotvárnou skalou tvorené vesmírne teleso. V skutočnosti je však Mesiac tvorený veľkým množstvom najrôznejších hornín a chemických prvkov. Zo všetkých vesmírnych telies poznáme náš prirodzený satelit najlepšie, teraz ho však môžeme vďaka unikátnej mape skúmať ešte detailnejšie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak vás niekedy zaujímalo ako presne vyzerá povrch prirodzeného satelitu Zeme a čo ho vlastne tvorí, čaká vás fascinujúce objavovanie. Geologický výskumný ústav Spojených štátov amerických (USGS) totiž zverejnil prvú komplexnú geologickú mapu Mesiaca, na ktorej je možné detailne sledovať aj topografiu jeho povrchu, informuje ústav v tlačovej správe na svojej webstránke.

Využili aj mapy z programu Apollo

Vôbec po prvýkrát vedci zverejnili komplexnú mapu Mesiaca, na ktorej je okrem povrchu možné sledovať aj jeho geologické zloženie. Mapa vznikla spoluprácou amerických geológov s výskumníkmi z NASA a využitím dát z laserového výškomeru projektu Lunar Orbiter. Výsledná mapa je vytvorená zo šiestich regionálnych máp pochádzajúcich ešte z čias programu Apollo doplnená o poznatky a dáta najnovších lunárnych misií. Mapu je možné skúmať aj vo forme nižšie priloženej animácie.

Mapa s názvom „Jednotná geologická mapa Mesiaca“ je online dostupná pre kohokoľvek, slúžiť má pre vzdelávanie, ale aj výskum. Mapa v mierke 1:5 000 000 má byť totiž finálnou verziou povrchového a geologického podkladu pre všetky nadchádzajúce lunárne misie.

„Ľudia boli vždy fascinovaní Mesiacom a otázkou, kedy sa naň vrátime. Je úžasné vidieť že USGS vytvoril nástroj, ktorý môže pomôcť pri plánovaní budúcich misií,“ hovorí riaditeľ USGS a bývalý astronaut NASA Jim Reilly.

Tvorili ju desať rokov

Výskumníci pri tvorbe mapy využili archívne materiály z obdobia projektu Apollo. Šesť dnes už historických máp Mesiaca doplnili o nové údaje získané počas moderných lunárnych misií. Zlúčením starých a nových poznatkov dokázali informácie o povrchu a horninovom zložení Mesiaca unifikovať a vytvoriť jedinečné, komplexné a detailné mapové dielo. „Mapa je vyvrcholením desaťročného výskumného projektu“, hovorí geológ USGS Corey Fortezzo.

Detailná geologická mapa Mesiaca môže v budúcnosti pomôcť najmä v lokalizácii vesmírnych misií. NASA už v minulosti oznámila záujem o návrat ľudskej posádky na povrch Mesiaca. Prirodzený satelit Zeme chcú vesmírne agentúry využiť ako akúsi prestupnú stanicu, vďaka ktorej sa stane prístupnejší povrch Marsu. Len nedávno pritom Európska vesmírna agentúra uviedla, že vie využiť aj mesačné zdroje, a to na výrobu kyslíka či paliva potrebného na dlhý let k červenej planéte.

Uložiť článok

Najnovšie články