Foto: Wikimedia (Olga Ernst)

Žeby Čeľuste skutočne nemali tak ďaleko k pravde?

Hovorí sa, že žraloky na ľudí neútočia, no ak sa tak aj stane, tak len v prípade, že si človeka (zvyčajne surfistu) pomýlia so svojou korisťou, ktorou môžu byť tulene alebo uškatce. Na floridskej pláži New Smyrna Beach sa odohrali počas minulého víkendu tri žraločie útoky a to len v priebehu 24 hodín. Ako však upozorňuje CNN, toto miesto je známe ako hlavné mesto sveta žraločích útokov.

V sobotu previezli do nemocnice len 20-ročnú surferku Emily Comfort, ktorá utrpela pohryzenie predlaktia a zápästia. Len polhodinu na to bol na pláži ošetrený 21-ročný surfer Riley Petrovich, ktorý utrpel poranenie na pravej nohe, no odmietol prevoz do nemocnice. Ani jeden z mladých športovcov neutrpel život ohrozujúce zranenia.

Prečo žralokom z New Smyrna Beach chutia ľudia?

Nuž, ako sme zmienili, nie je to tak o ľuďoch samotných ako o tom, čo pripomínajú žralokom pri surfovaní. Dravce sa tu zhromažďujú kvôli koristi. Keďže miesto je však zároveň veľmi populárne medzi surfermi, športovci sa musia zmieriť s tým, že keď si ľahnú na dosku, riziko útoku žraloka letí k veľmi vysokým číslam.

Wikimedia (Leon Brocard)

Aby sme si čísla priblížili…

CNN ďalej upozorňuje, že podľa odborníkov vedia miestni surferi veľmi dobre do čoho idú. Ak idete totiž počas sezóny surfovať na tento spot, je takmer stopercentná šanca, že v každej chvíli nie ste od žraloka ďalej ako na tri metre. Populárny mýtus, ktorý však zo žraločou problematikou nesúvisí, hovorí, že človek nikdy nie je na súši ďalej od pavúka ako 10 metrov. Aj keď to nie je pravda, predstava je to skutočne desivá.

Neprešlo ani 24 hodín od dvoch zmieňovaných útokov na malebnej floridskej pláži a prišlo ďalšie hlásenie, ktoré tentokrát hovorilo o 51-ročnom Petrovi Bourbeaovi. Ten stál približne po kolená vo vode, keď ho podľa jeho vlastných slov pohrýzol do pravej nohy metrový žralok. Peter však neváhal a zviera kopol ľavou nohou a to odplávalo.

edition.cnn.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )