Foto: Matthew (WMF) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Zomrel vynálezca obľúbenej hry pexeso.

Vo veku 85 rokov zomrel v stredu vynálezca hry pexeso Zdeněk Princ. Informoval o tom vo štvrtok český Deník N s odvolaním sa na jeho syna Tomáša.

Populárnu spoločenskú hru pexeso vymyslel výtvarník Zdeněk Princ pred 54 rokmi. Nápad na ňu dostal vo svojom prvom zamestnaní, v mozaikárskej dielni, začiatkom 50. rokov.

Prvý súbor pexesa následne navrhol v roku 1965, vyšla v náklade 10.000 kusov. Miesto slávy však hra Princovi priniesla dlhy a politickú perzekúciu, pričom honoráre a ochrannú známku mu počas normalizácie zobral komunistický režim, píše Deník N.

Na názov pexeso Princ prišiel náhodou, pripomína portál TN.cz. „Môj názov — obrázková mozaika — bol príliš dlhý. Povedali mi, nech vymyslím niečo kratšie, ako domino alebo loto. V televízii vtedy bežala súťaž s názvom Pekelne sa sústreď. Tak som z toho urobil skratku s X namiesto K a vzniklo PE-XE-SO. Ten názov si cením najviac, je to jednoducho značka,“ zaspomínal si pred rokmi Princ v rozhovore pre mesačník Stodůlecký posol, ktorý vyšiel pri príležitosti 50. výročia vzniku populárnej hry.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )