twitter.com (Andrew Holness)

Violet Brownová z Jamajky, ktorá bola najstarším žijúcim človekom na svete, zomrela vo veku 117 rokov a 189 dní. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Jamajský premiér Andrew Holness vyjadril príbuzným svoju sústrasť a na sociálnej sieti ju označil za „inšpirujúcu ženu“. Brownová, ktorá bola známa ako „Teta V“, umrela v piatok 15. septembra v miestnej nemocnici, kde ju liečili pre srdcovú arytmiu a dehydratáciu.

Po jej úmrtí eviduje organizácia Skupina pre gerontologický výskum (GRG) ako najstaršiu žijúcu osobu 117-ročnú Nabi Tadžimaovú z Japonska, ktorá sa narodila 4. augusta 1900.

Violet Brownová sa narodila 10. marca 1900 a strávila väčšinu svojho života prácou s cukrovou trstinou neďaleko svojho domu v okrese Duanvale na západe Jamajky. Až donedávna bola aktívna vo svojej cirkvi a svoju dlhovekosť pripisovala tvrdej práci a kresťanskej viere.

Kým ešte Violet mala „iba“ 110 rokov, pýtali sa jej klasickú otázku, a to, vďaka čomu sa dožila takého vysokého veku.

„Rada jem ryby, no aj iné mäso, mám rád napríklad kravský môčing (nožinu). No nikdy nejem bravčovinu ani kuracinu“, prezradila Violet.

Vzápätí ale dodala, že za jej dlhý vek môže najmä viera v Boha a to, že svoj život viedla podľa učenia Biblie. Violet celý život pracovala, v mladosti na cukrovej farme, kde spracovávala trstinu, potom ako slúžka a neskôr vlastnila jedinú pekáreň v okolí.

Jej manžel Augustus Brown zomrel v roku 1997. Mala šesť detí, štyroch synov a dve dcéry. Jej najstarší syn zomrel v apríli tohto roka vo veku 97 rokov.

Pozri aj: Mal 138 rokov, keď zomrel. Náčelník Biely Vlk bol najstarším Indiánom, aký kedy žil

TASR
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy