veritas.org

Prestížna oxfordská univerzita zverejnila niekoľko zaujímavých otázok, ktoré bežne dostávajú uchádzači o štúdium na niektorej z univerzitných fakúlt. Otázky nemajú za cieľ pátrať po naučených vedomostiach, ale zameriavajú sa skôr na abstraktné a kratívne myslenie uchádzača. Ako dopadnete vy? Mohli by ste aj vy študovať na Oxforde?

Oxfordská univerzita patrí spolu s Cambridgskou univerzitou medzi top univerzity nielen vo Veľkej Británii, ale aj na celom svete. Osobnosti, ako napríklad Richard Dawkins, Oscar Wilde, Rowan Atkinson či Stephen Hawking jednoznačne dokazujú, že táto univerzita produkuje naozaj kvalitných absolventov.

Keďže patrí univerzita medzi najlepšie aké existujú, nápor uchádzačov o štúdium vždy prevyšuje možné kapacity. Z približne 10-tisíc študentov, s ktorými sa vedú pohovory, prijmú na štúdium asi iba 3500 úspešných absolventov pohovorov.

Oxfordská univerzita sa teraz v snahe priblížiť sa viac uchádzačom či verejnosti rozhodla, že zverejní niektoré zo svojich otázok, ktoré kladie možným budúcim študentom. Ak si myslíte, že otázky sú najmä faktického či odborného rázu, ste na omyle. Snahou otázok na pohovore je zistiť, ako uchádzač rozmýšľa, či má abstraktné myslenie, a či je schopný otvorene reagovať.

Prečítajte si teraz otázky, ktoré tento rok dostávali študenti rôznych študijných smerov.

Aký aspekt dáva románu či novele politický charakter?

Takúto otázku dostávali záujemcovia o štúdium moderných jazykov, konkrétne francúzštiny.

Jeden človek zo štyroch vo Veľkej Británií umrie na nejakú formu rakoviny. Na Filipínach je ale tento údaj iba 1:10. Aké faktory môžu stáť za týmto rozdielom?

Potenciálni uchádzači o štúdium medicíny museli odpovedať aj na takúto otázku.

Predstavte si rebrík opretý o zvislú stenu s nohami na zemi. Stredná priečka rebríka je natretá inou farbou na boku, a tak ju môžete vidieť, keď sa na rebrík pozeráte zo strany. Aký tvar opíše stredná priečka, keď rebrík spadne na zem?

Nad správnou odpoveďou na túto otázku uvažovali uchádzači o štúdium matematiky.

Čo podľa vás znamená obviňovať niekoho?

Aj takúto otázku dostávali tí, ktorí sa chceli dostať na štúdium politológie, filozofie a ekonómie.

Podľa viacerých štúdií sa zdá, že starší súrodenci majú vyššie skóre v IQ testoch ako ich mladší príbuzní. Prečo je tomu tak?

Záujemcovia o štúdium experimentálnej psychológie mohli dostať aj takúto otázku.

Ak vás táto informácia o IQ zaujala, prečítajte si náš článok, ktorý túto zaujímavú skutočnosť o súrodeneckom IQ popisuje.

Ako ste uspeli v otázkach? Potrápili vás alebo by ste na ne bez problémov odpovedali? Mohli by ste študovať na Oxforde aj vy?

Pozri aj: 7 ročné dievča poslalo žiadosť o zamestnanie do Google. Odpoveď, ktorá jej prišla je na nezaplatenie

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)