foto: Teh Han Lin

Lukáš Mužla / / Série
Vo svete majú ľudia rôzne tradície. Niektoré sa nám zdajú priam až šialené a medzi tieto môžeme určite zaradiť aj zvyk Mjanmarských žien z etnika Chin, ktoré museli už ako dievčatá podstúpiť bolestivý a barbarský zákrok.

Etnikum ľudí nazývané Chin je jedným z hlavných etník, ktoré žijú v Mjanmarsku. Toto etnikum tvorí mnoho menších kmeňov, ktoré však spája rovnaký, alebo podobný jazyk a kultúra. Nájdete ich aj v Thajsku, Indii či Bangladéši. V samotnom Mjanmarsku, vysoko v horách však prebývajú kmene, ktoré dodnes žijú hrozivou históriou a barbarskými tradíciami. 

Pre nás niečo nepredstaviteľné, no pre ľudí z kmeňov Chin úplne bežná tradícia, ktorá sa stala súčasťou ich života. Reč je o zjazvovaní ženskej tváre a nosení obrovských náušníc, ktoré sú pre ženy z týchto kmeňov úplne bežné. Pýtate sa prečo by si to ženy nechali dobrovoľne urobiť? Táto tradícia je už veľmi stará a údajne pochádza z čias, keď v tejto oblasti vládol istý staroveký kráľ, ktorý mal ženskú spoločnosť veľmi v obľube. Po svojom kráľovstve dal teda unášať ženy, ktoré mu v jeho paláci potom robili spoločnosť. Aby sa ženy ubránili, začali si zjazvovať tváre už vo veľmi mladom veku. Takto „zohavené“ ich potom kráľovi sluhovia nechali na pokoji.

kmen-chin-2
foto: Teh Han Lin
kmen-chin-1
foto: Teh Han Lin

Táto historická tradícia sa v oblasti udržala dodnes. Aj keď je od 60. rokov 20. storočia v Mjanmarsku zakázaná, vysoko v horách stále nájdete staré ženy, ktoré si týmto hrozivým rituálom prešli. Dievčatá boli zjazvované a tetované vo veku 12 až 14 rokov a proces bol veľmi dlhý a bolestivý. Navyše nosia miestne ženy aj obrovské náušnice, pri ktorých si ušné laloky rozťahujú do takých rozmerov, až je to neraz bolestivé už len na pohľad.

kmen-chin-13
foto: Teh Han Lin
kmen-chin-12
foto: Teh Han Lin
kmen-chin-10
foto: Teh Han Lin

Aj keď môžeme tento zvyk považovať za „barbarský“ musíte uznať, že sa za ním skrýva niečo viac. Tvár každej ženy je výnimočná, ukrýva iné vzory a tvary tetovania a dýcha zaujímavou kultúrou a tradíciami. Napriek tomu, že ho Mjanmarská vláda v roku 1960 zakázala a označila za „neľudský“, v krajine sa našlo mnoho odporcov a odporkýň, ktorí chceli tradíciu uchovať. Po viac ako 50 rokoch už tento zvláštny zvyk celkom vymiera, a tváre starých žien sú poslednými pozostatkami tejto netradičnej kultúry. Našťastie.

kmen-chin-11
foto: Teh Han Lin
kmen-chin-15
foto: Teh Han Lin

kmen-chin-14
foto: Teh Han Lin
kmen-chin-9
foto: Teh Han Lin
kmen-chin-8
foto: Teh Han Lin
kmen-chin-7
foto: Teh Han Lin
kmen-chin-6
foto: Teh Han Lin
kmen-chin-5
foto: Teh Han Lin
kmen-chin-4
foto: Teh Han Lin
kmen-chin-3
foto: Teh Han Lin

Pozri aj: Najextrémnejšie zásahy do ľudského tela, ktoré praktizujú kmene z rôznych kútov sveta len kvôli svojím tradíciám

interez.sk (Lukáš M.), dailymail.co.uk
0
Komentovať (0)