spoznaj.eu

Uplynulú noc začal nad naše územie natekať studený, pôvodom arktický vzduch, ktorý okamžite znížil hranicu sneženia.

Medzi mohutnou tlakovou výšou, ktorá sa rozprestiera nad Škandináviou a tlakovou nížou, ktorej stred sa situuje nad oblasťou Ukrajiny začal do našej oblasti okolo polnoci natekať arktický vzduch. Hranica sneženia, ktorá sa dovtedy udržiavala nad výškou 1500 metrov výrazne poklesla aj pod hranicu 600 metrov. V noci sa snehové vločky objavili aj v mestách ako Poprad, či Liptovský Mikuláš. V nasledujúcich dňoch sa treba pripraviť na to, že zimnejší charakter počasia so snežením na horách sa v našej oblasti udrží.

Chladné počasie sa ešte vystupňuje

Prílev studeného vzduchu do našej oblasti od severovýchodu bude do našej oblasti pokračovať minimálne do začiatku budúceho týždňa. Studený vzduch však natečie takmer nad celú Európu.

iMeteo
iMeteo

Na celom našom území sa treba pripraviť na zahájenie vykurovacej sezóny. Už dnešné teploty budú nízke. Maximá sa vyšplhajú len od +6 do +11°C, ale na severe neprekročia hranicu +5°C.

Najchladnejší bude štvrtok. V noci sa budú opäť vyskytovať prehánky, ktoré na severe od 500 metrov budú vo forme snehu. Zväčšená oblačnosť a zrážky zabránia výraznejšiemu poklesu nočných teplôt. Tie by sa mali pohybovať prevažne od +6°C po nulu. Cez deň však len na niektorých miestach ortuť v teplomery vystúpi nad hranicu +10°C. Teploty sa budú pohybovať od +3°C na severe po +10°C na juhu územia.

Takéto teploty sú na súčasnú ročnú dobu výnimočné. Za všetko hovorí mapka očakávaných teplotných anomálii. Veľmi chladné počasie sa očakáva v takmer celej Európe. Na našom území sa teploty budú pohybovať až o 10°C pod hranicou dlhodobého priemeru.

iMeteo
iMeteo

Zima tak skoro neodíde

Oteplenie je na programe dňa najskôr v druhej polovici októbra. Dovtedy sa teploty budú pohybovať pod hranicou dlhodobého priemeru. Na ensembli numerického modelu GFS môžete vidieť, že s teplotou okolo 0°C vo výške 1500 metrov sú numerické modely už stotožnené. Na horách sa tak stále budú vyskytovať snehové zrážky.

Ak si teda chcete postaviť prvého snehuliaka, tak a vyberte na hory. Tam do konca týždňa napadne okolo 20 až 30 cm snehu. Na hrebeňoch Tatier môže pripadnúť až okolo pol metra snehu. Turistika tak zostáva v úzadí a sneh na horách pripomenie lyžiarom, že je čas chystať lyže.

A takto to vyzerá v rôznych častiach Slovenska.

Javorníky

iMeteo
iMeteo

Žiarska dolina

spoznaj.eu
spoznaj.eu

Chata Chleb

Chata Chleb
Chata Chleb
iMeteo.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)