Ilustračná foto: Unsplash (Taneli Lahtinen)

Sny sú krásne, pokiaľ nám neublížia.

Plniť si sny je v živote človeka veľmi dôležité. Niektorí túžia po návšteve krásnych miest, iní zase o ekologickom a bezpečnom aute. Rovnaký sen, ktorý sa mu aj splnil, mal aj tento muž. Čo však nie je tak úplne ideálne, zaručil mu totiž aj odchod na onen svet. Spôsob, akým sa to udialo, je zvláštny. Rovnako aj reakcia samotného výrobcu. 

Nešťastná príhoda sa odohrala v americkom štáte Florida. Štyridsaťosemročný muž menom Omar Awan si užíval jazdu vo svojom vysnívanom aute až do momentu, kedy nad ním stratil kontrolu. Podľa informácií portálu Independent šlo o náhly okamih, kedy prepracovaný Model S od automobilovej značky Tesla zmenil smer jazdy a narazil do palmy. Právny zástupcovia rodiny usmrteného sú však názoru, že muža nezabil náraz do stromu, ale vychytávky futuristického dizajnu auta.

Kľučky na dverách majú svoj význam

Posledné okamihy Awanovho života boli hrôzostrašné a s určitosťou by ich nikto z nás nechcel zažiť na vlastnej koži. Po náraze totiž došlo k vznieteniu lítiovo-iónových batérií a celé vozidlo začal pohlcovať oheň a dym. Muž bol v aute uväznený ako v klietke, dusil sa a žiadal o pomoc. Nikto z ľudí okolo neho mu však nedokázal pomôcť viac ako zavolaním záchranky.

Hlavným dôvodom malo podľa všetkého byť zlyhanie kľučiek na dverách auta, ktoré v ideálnom prípade dokážu rozoznať ovládač dverí ukrytý v kľúči a dvere otvoriť. Tento úkon rovnako nebolo možné urobiť manuálne zvnútra ani zvonku.

„Oheň pohltil auto a spálil doktora Awana na nepoznanie. A to všetko len preto, lebo kľučky na Modely S proste nie sú. Žiadny iný spôsob, ako otvoriť ich ovládačom, neexistuje. Nebezpečenstvo v spojitosti s požiarom sa týmto spôsobom len zvyšuje,“ uvádza sťažnosť podaná na výrobcu.

Dobrý úmysel sa mu stal osudným

Anestéziológ Awan, otec štyroch detí bol zanieteným environmentalistom a dával si záležať na bezpečnosti. Ako výrobca Tesly v miulosti uviedol, Model S dosiahol najlepšie výsledky bezpečnostných testov spomedzi všetkých hodnotených vozidiel. Tento automobil bol preto preňho ideálnou kombináciou oboch a tak sa ho rozhodol kúpiť.

„Tieto veci neskutočne rady horia,“ dodáva advokát rodiny usmrteného, Stuart Grossman. „Dané vozidlá sú tak neskutočne technicky prepracované, až máte chuť kúpiť si úplne obyčajný pick-up.“

Tím spoločnosti Tesla pre styk s verejnosťou zatiaľ neodpovedal na žiadosť o komentár k žalobe, ktorá bola podaná v októbri. Awanova smrť je pritom iba jedným z uplynulých incidentov, ktoré sa v spojitosti s Teslou odohrali. V máji roku 2018 došlo taktiež k vznieteniu batérie, ktorého výsledkom bolo úmrtie jedného z dvoch mladých ľudí, ktorí sa v aute nachádzali. V apríli 2019 došlo v Šanghaji k vznieteniu zaparkovaného Modelu S na parkovisku. Ľudia sa pýtajú, prečo sa to deje a aké bude riešenie.

Automobilový výrobca sa odvoláva na skutočnosť, že havária, ktorá je následkom rýchlej jazdy môže vyústiť do požiaru kedykoľvek. Nezáleží pri tom, či je auto poháňané batériami, benzínom alebo iným palivom. Ale muž v tomto prípade zrážku prežil, mohol z horiaceho auta utiecť či byť vyslobodený. Ale to len v prípade, keby dvere neboli zablokované a mali kľučky.

Po príchode vyšetrovateľov na miesto nehody nebolo možné Awana bližšie identifikovať. Oblečenie na jeho tele a vlasy boli úplne spálené. Jedine zlatý prsteň na jeho ľavej ruke ostal vcelku. Zaujímavosťou je aj fakt, že sa automobil smrti po premiestnení na šrotovisko opäť vznietil.

Najnovšie články