Foto: Pexels, Flickr.com (lunar caustic)

Lukáš Mužla / / Veda
Odborníci hovoria o vedeckom zázraku. Čerství rodičia o dare od Boha.

Pokrok vedy je v 21. storočí impozantný. Dôkazom je i „zázrak“, ako túto udalosť mnohí nazývajú, ktorý sa nedávno podaril v americkom štáte Tennessee. Manželia, ktorí nemohli mať vlastné deti sa nakoniec dočkali prírastku do rodiny, a to vďaka zmrazenému embryu od anonymných darcov. Na tom by ešte nebolo nič jedinečné, keby sa nejednalo o svetový rekord. Embryo bolo totiž zmrazené celých 24 rokov. 

Keď si Tina brala za muža Benjamina Gibsona vedela, že je veľmi nepravdepodobné, aby niekedy spolu splodili potomka. Benjamin totiž trpel cystickou fybrózou, genetickým ochorením, ktoré okrem iného spôsobuje u mužov neplodnosť. Manželia však napriek tomu po deťoch túžili. Po niekoľkých rokoch, keď sa v ich domácnosti vystriedalo niekoľko detí v rámci pestúnskeho programu, sa rozhodli pre vlastné. Dopočuli sa totiž o možnosti získať zmrazené embryo od anonymných darcov.

Foto: Wikimedia (Ilustračné)

Tina dostala do svojej maternice na jar 2017 tri embryá od rovnakého anonymného darcu. Až po zákroku sa manželia dozvedeli, že ak všetko dopadne ako má, pôjde o svetový rekord a svojím spôsobom aj malý medicínsky zázrak. Emryá boli totiž zmrazené už celých 24 rokov, teda len rok a pol po narodení Tiny Gibsonovej.  „Toto embryo a ja sme mohli byť najlepšími priateľkami,“ povedala pre americkú spravodajskú televíziu CNN dnes 26-ročná Tina.

25. novembra 2017 sa manželom narodila dcérka. Z 24 rokov zmrazeného embrya je dnes 1 mesiac stará Emma Wren Gibsonová, ktorá ešte netuší, že je držiteľkou svetového rekordu a dôkazom, že veda posúva hranice možností neustále ďalej. Pre čerstvých rodičov však nejde o medicínsky zázrak: „Ľudia hovoria, že ide o vedecký zázrak. Emma je však dar od Boha“.

Pozri aj: Na svete by bolo o 45 ton jedla viac a o 25 ton odpadu menej. Toto všetko by sa ne(stalo), keby ste sa nikdy nenarodili

TASR, sciencealert.com
0
Komentovať (0)