Foto: Unsplash

Ženu hospitalizovali v nemocnici preto, lebo jej diagnostikovali homosexualitu.

Ľudia sú z konania španielskej nemocnice pobúrení a niet sa čo čudovať. Mladú ženu totiž hospitalizovali preto, lebo jej ako diagnózu určili homosexualitu. LGBT komunita v Španielsku z toho obviňuje vládu.

Diagnóza: homosexualita

Rodina mladej ženy, ale aj LGBT komunita žiadajú vysvetlenie po tom, čo nemocnica na juhu Španielska v meste Murcia hospitalizovala ženu s nezvyčajnou „diagnózou“. Ako píše portál The Guardian, 19-ročná žena navštívila gynekológa kvôli ťažkostiam súvisiacim s menštruáciou. Napokon sa však dozvedela, že po vyšetrení v jej dokumentácii ako diagnózu uviedol lekár homosexualitu.

Pre portál elDiario sa vyjadrila nahnevaná mama mladej ženy, ktorá hovorí, že lekár sa pacientky opýtal, či jej sexuálnu orientáciu môže uviesť v dokumentácii. Žena súhlasila, myslela si totiž, že pre lekára je to z nejakého dôvodu relevantné. Priznala však, že ju otázka prekvapila.

Foto: pexels

Keď matka s dcérou na lekárove podivné praktiky upozornili miestnu LGBT komunitu, tá okamžite vzala záležitosť do vlastných rúk. Sťažnosť poslala nielen miestnym úradom, ale aj ministerstvu zdravotníctva. Ako informuje Svetová zdravotnícka organizácia, homosexualita bola zo zoznamu mentálnych chorôb odstránená ešte v roku 1990. Napriek tomu sa ešte aj po viac ako 30 rokoch stretávame s takýmto prístupom, a to aj zo strany lekárov, ktorí homosexualitu stále vnímajú ako chorobu.

LGBT komunita žiada ospravedlnenie

LGBT komunita žiada nielen vysvetlenie, chce aj to, aby sa lekár žene ospravedlnil. Ospravedlnenie chce počuť aj od miestnych úradov, ktoré ignorovali nielen samotnú sťažnosť pacientky, ale aj jej práva. Navyše, problém predstavuje aj fakt, že ani zďaleka to nie je jediný prípad, v Španielsku, ale aj v iných krajinách sa, žiaľ, LGBT komunita s podobnými situáciami stretáva bežne.

Foto: pexels

Lekári pristupujú inak k pacientom, o ktorých vedia, že majú inú orientáciu. Ľudia z LGBT komunity sa neraz stretávajú s ponižovaním nielen kvôli sexuálnej, ale aj rodovej identite a príslušnosti. Je pohoršujúce a jednoducho neprijateľné, aby sa ľudia, ktorí sa nazývajú odborníkmi, v dnešnej dobe správali takýmto spôsobom. Nie je možné naďalej tolerovať a prehliadať, že ľudia, ktorých prioritou má byť zdravie pacientov, kritizujú ich sexuálnu orientáciu.

Miestne zdravotníctvo sa k prípadu vyjadriť odmietlo. Hovorca však pre elDiario uviedol, že sťažnosť registruje a podnikne nevyhnutné kroky. Priznáva, že očividne došlo k chybe, keď lekár v dokumentoch pacientky uviedol túto informáciu. Nemocnica by sa mala pacientke v blízkej budúcnosti ospravedlniť.

0
Uložiť článok
Komentovať