Michal Blaško / / Kultúra
4 dni. Medzinárodný hudobný festival v industriálnom areáli. Dlhoročná tradícia. Pravidelná návštevnosť cez 40 tisíc divákov. Program na 16-tich scénach v otvorených i uzavretých priestoroch. Vyše 12...

4 dni. Medzinárodný hudobný festival v industriálnom areáli. Dlhoročná tradícia. Pravidelná návštevnosť cez 40 tisíc divákov. Program na 16-tich scénach v otvorených i uzavretých priestoroch. Vyše 12 hudobných štýlov poprepájaných v nápaditých crossoveroch. Divadlá, workshopy, diskusie, výtvarné inštalácie, výstavy, filmy. Viac ako 300 bodov programu. Leto plné nezabudnuteľných zážitkov. Aj to bude Colours of Ostrava 2016, 14.-17. júla 2016 v Dolných Vítkoviciach.

Líder kapely Tame Impala, spevák, hudobník a skladateľ Kevin Parker hovorí o tvorení hudby: „Keď som sa stal rockovým muzikantom, predpokladal som, že je ľahké písať popovú hudbu, a že tvoriť zaujímavú rockovú alebo alternatívnu je naopak ťažké. Až neskôr som zistil, že zložiť popovú skladbu je hudobne najťažšie. Je oveľa ťažšie zasiahnuť srdce ľudí než ich mozgy“. Tento jedinečný psychadelický pop z Austrálie budú môcť fanúšikovia zažiť už vo štvrtok. Veríme, že tam budete spolu s nami a nápaditosť, talent a šarm piatich hudobníkov vás zasiahnu priamo do srdca.

[youtube wycjnCCgUes 720 410]

Zo štvrtkového programu pre vás vyberáme ešte Anthonyho Gonzaleza s jeho projektom M83. Francúzsky elektronický mág, spevák a hudobník sa inšpiruje 80. rokmi a filmovými soundtrackmi. Vo chvíli, keď si myslíte, že už viac pocitov z hudby sa do vás nezmestí, zistíte, že ste na veľkom omyle. Jeho hudba preniká celým vaším telom. Od hlavy, cez srde, až do nôh, ktoré sa nedokážu v napumpovanom stave adrenalínu zastaviť. Gradujúca zvuková masa syntetizátorov, gitár, vokálov a euforických refrénov je podľa samotného hudobníka spôsob transformovania vesmírneho snenia do vzrušujúceho pozemského vytrženia. Tak čo necháte sa spolu s nami vystreliť do vesmírnej galaxie M83?

[youtube dX3k_QDnzHE 720 410]

Čítala som o tom ako sa ľudský mozog cíti dobre s pravidelnými vzormi. Ale ešte lepšie to je preňho, keď sa tam objaví malá neočakávaná odbočka. Zažívate prekvapenie, ale zároveň aj niečo, čo poznáte. Je to ako mozgový orgazmus.“, hovorí Susanne Sundfør o spôsobe prevedenia svojich skladieb. Túto nórsku elektro-popovú divu využívajúcu vo svojej tvorbe presvedčivú elektroniku a zložitú inštrumentáciu s nečakanými melodickými zvratmi obalenými v popovom feelingu, budete môcť naživo vidieť na festivale v piatok.

V piatok sa na Colours of Ostrava niečo stane. Niečo príde a možno to bude magický okamžik. Takto pristupuje ku svojej tvorbe iba 19-ročná speváčka a skladateľka AURORA Aksnes. Rozprávkový zasnený dark pop je zhmotnením speváčkiných myšlienok, ktoré podľa jej slov „sú všetky emócie a dianie, ktoré musím dostať zo svojej hlavy“. Nórska hudobná scéna bude mať na tohtoročnom festivale silné ženské zastúpenie.

colours aurora

KODALINE. Hymnické melódie, s ktorými sa vraj rodia všetci Írovia. Štyria mladí chalani to odpália v indie rockovom štýle. Veľký šarm, clivý hlas Stevea Garrigana, výborné gitarové riffy a súznenie elektrických a akustických nástrojov zahrejú srdce nejednej nadšenej fanúšičky. Pozvánka na sobotný rockový večierok vo veľkom štýle a tiež malé posolstvo od kapely: „Nestrácajte čas na to byť niekým iným. Ak máte kostlivca vo svojej skrini, môžete ho napríklad naučiť tancovať.“

[youtube E4povfmX144 720 410]

Dáma v elegantných šatách, ktorá vo svete predala milióny albumov. Poslucháčov väzní v zajatí tanečného retro jazzu s vyberaným vkusom. Holandská speváčka Caro Emerald prepája jazz 40. rokov s 21. storočím, parížsku eleganciu s Hollywoodom a elektrobeaty s bigbendom. Príďte si užiť zmes tanečných štýlov swingu, gypsy jazzu, tanga, či dokonca hip hopu počas sobotného programu.

Nedeľa sa bude niesť v znamení dvoch veľkých mien. UnderworldPassenger.

Legendy svetovej elektronickej tanečnej hudby z Veľkej Británie, Karl Hyde a Rick Smith, mali vždy povesť veľkých inovátorov. Rozhodli sa, aj napriek veku, nikdy nezostarnúť. Vždy čerpali z aktuálnych zdrojov ako techno, house, drum’n’bass, dub, rock, pop, dubstep, či experimentálny ambient. Na Colours Underworld predstavia svoju novinku Barbara Barbara.

[youtube TlLWFa1b1Bc 720 410]

Kto by nepoznal populárnu zamilovanú pieseň „Let Her Go“, dostane šancu to na Colours napraviť. Bol to práve tento hit, čo zmenil život pesničkárovi z Veľkej Británie s nezameniteľným hlasom. Vďaka skutočnej rozprávke o tom, ako sa z pouličného speváka a gitaristu Michaela Rosenberga stala takmer za noc veľká hviezda, si budete môcť vypočuť jeho známe skladby. Passenger príde do Ostravy a my sa už naňho tešíme.

Nech žije leto v znamení festivalov a kvalitnej hudby!

Viac informácii nájdete na stránke festivalu.Komentovať (0)