foto: Pixabay, Wikimedia

Chcete sa kvalitne najesť a nebojíte sa kultúrneho šoku? Vyberte sa do Vietnamu. Krajiny, ktorá rozhodne stojí za preskúmanie. Aj "obyčajný" pohreb sa tu môže zmeniť na žúr. I keď to môže znieť trošku morbídne.

Dnes sa vyberieme do Vietnamskej socialistickej republiky, ktorá je síce kontroverznou, no určite sa ju oplatí navštíviť. Množstvo turistov však do nej vycestuje nie preto, aby sa kochalo jedinečnou prírodou, kultúrnymi pamiatkami či pohľadom na naozaj krásne ženy, ale kvôli estetickým či zubárskym zákrokom. Život sa tu zdá jednoduchý, no krajina má v boľavej histórii za sebou dve občianske vojny, pričom druhá sa neslávne zapísala do dejín. V súčasnosti je táto krajina hotovým vizuálnym i gurmánskym zážitkom pre každého turistu. Možno aj káva, na ktorej ste si ráno pochutnali, pochádza práve z tejto krajiny. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zaujímavosti o Vietname

Ak váhate, či sa oplatí vycestovať do tejto krajiny, máme pre vás 10 zaujímavých faktov, ktoré vás presvedčia, že Vietnam skutočne stojí za to.

Krajina, v ktorej nevymreli hodnoty

Photo by Kate Ferguson on Unsplash

Vietnam je pomerne rozľahlou krajinou. Rozprestiera sa na 332 698 km² , pričom tu žije približne 92,7 milióna obyvateľov, čo je 16,8-krát viac ako Slovákov. I keď mnohí z nás majú Vietnam zaškatuľkovaný ako krajinu, ktorá sa nerozvíja a stagnuje, nie je to tak. Ľudia sa tu naozaj snažia, a vďaka ich mentalite patrí Vietnam medzi krajiny s najnižšou mierou nezamestnanosti. Možno preto, že pre Vietnamcov je pracovitosť kľúčovou a byť nezamestnaným je pre nich niečo, čo v nich vyvoláva pocit hanby. Svoje deti od mala učia úcte, tolerancii, pravdovravnosti a rodina za každú cenu drží spolu. To je niečo, čím by sme sa mohli inšpirovať aj my.

Domáci milujú psov a ryžu

Photo by Harvey Enrile on Unsplash

Ak vás zaujíma, prečo sme dali do súvisu tieto dve veci, máme pre vás jednoduché vysvetlenie. Vietnamci naozaj milujú ryžu. Nečudo, patria medzi najväčších vývozcov ryže. No nepohrdnú ani psom. Upraveným na akýkoľvek spôsob. Zlé jazyky tvrdia, že Vietnamci zjedia takmer všetko, ale nie je to tak. Ich kuchyňa (s výnimkou vyššie spomínaných psov) je zdravá a skvelá. Keď teda viete, čo si máte presne objednať.

Festival lásky, Khau Vai Love Market

N037.Khau Vai love market
Je to festival, ktorý môže síce vyznieť trošku dvojzmyselne, ale žiadnu erotiku v ňom hľadať netreba. Môžeme ho brať za akúsi neštandardnú formu zoznamky pre nezadaných. Aj je to naozaj geniálna myšlienka. Môžete sa vykašľať na zoznamovacie aplikácie a vybrať sa na festival, kde sa to len tak hemží ľuďmi bez partnera. Okrem toho sa na ňom môžu stretnúť aj bývalí partneri. Najmä vtedy, ak si potrebujú vykonzultovať nejaké veci a hľadajú neutrálnu pôdu. Festival im ju s radosťou poskytne.

Vietnamská/Americká vojna

Vietnam War 1962 Capture Guerilla Questioned
O tejto vojne ste určite už veľa počuli. Odohrala sa medzi rokmi 1945 až 1975, pričom si vyžiadala viac ako milión ľudských životov. Vietnamci ju často nazývajú práve Americkou vojnou. Skončila síce pred viac ako 40 rokmi, no jej následky ľudia cítia až doteraz. Môže za to zmes herbicídov, ktoré Američania použili na ničenie vegetácie. Malo im to pomôcť v tom, aby efektívnejšie ničili nepriateľov. Mnohí ľudia však majú z konzumácie herbicídmi zničenej vegetácie zdravotné ťažkosti, pričom sa rodí veľa postihnutých detí. Je to ďalší smutný dôkaz toho, že vojna nemá víťazov, len porazených.

Nachádza sa tu najväčšia jaskyňa na svete

hang-son-doong-tuyet-tac-ky-quan-thien-nhien-the-gioi
Je ňou jaskyňa Hang Son Doong, ktorá sa nachádza v národnom parku Phong Nha. Má úctyhodných 7,7 kilometrov. Hoci turistom je sprístupnená iba prvá, 1,5 kilometra dlhá trasa, o návštevu tejto jaskyne je obrovský záujem. Ak chcete aj vy vidieť na vlastné oči jaskyňu, do ktorej by sa bez problémov zmestil celý Manhattan, musíte si návštevu zarezervovať s dvojročným predstihom. Ročne môže totižto túto jaskyňu navštíviť len 240 návštevníkov.

Takmer každý je tu milionár

Photo by Frida Aguilar Estrada on Unsplash

Ak sa cítite chudobní ako kostolná myš, určite sa vyberte do Vietnamu. Výmenný kurz vám nielenže pridá na sebavedomí, ale doslova z vás spraví milionára. Stačí vám k tomu necelých 36 eur, pretože 1 euro je približne 27 849 vietnamských dongov (VD). Pocit bohatstva však praskne ako mydlová bublina, pretože milión raz-dva miniete za jednu noc v hoteli, pričom za jedlo zaplatíte od 50 do 100-tisíc VD.

Hlavné mesto Vietnamu nie je najväčším mestom v krajine

Photo by Anz Design on Unsplash

Akosi máme zaužívanú predstavu, že hlavné mesto krajiny je zároveň aj mestom s najväčším rozlohou a počtom obyvateľov. To však neplatí vo Vietname. Hlavné mesto Hanoj má síce viac obyvateľov ako celé Slovensko (6,5 milióna obyvateľov), avšak veľkosťou ho predčí Hočiminovo Mesto, ktoré je známe aj ako Sajgon. Žije v ňom 7,5 milióna obyvateľov. Možno niekoho prekvapí aj fakt, že tieto dve miesta sú od seba vzdialené viac ako 1 500 kilometrov, čo už je teda poriadna štreka.

„Večne živý“ revolucionár

Ho Chi Min's Tomb - 4
Telo zabalzamovaného Ho Či Mina, revolucionára a bývalého prezidenta Vietnamskej demokratickej republiky,  je vystavené po dobu deviatich mesiacov roka v Hočiminovom mauzóleu v Hanoji. Počas zvyšných mesiacov chodí „na údržbu“ do Moskvy. Jeho telo je vystavované od 29. augusta 1975, pričom sa stalo obľúbenou turistickou atrakciou pre cudzincov.

Policajti tu zažívajú ťažké časy

vietnam DSC_6664
Od roku 2011 vietnamskí policajti musia dodržiavať viacero zákazov, ktoré by sa u nás asi nestretli s porozumením. Muži zákona sa tu počas služby nesmú rozprávať, nosiť slnečné okuliare, mať ruky vo vreckách či fajčiť. Prijali by ste niečo také aj u nás?

Na plnej čiare tu vyhrávajú motorky

Photo by paolo candelo on Unsplash

Motorky sú tu očividne najobľúbenejším dopravným prostriedkom. V krajine jazdí približne 37 miliónov motoriek, pričom na cestách nájdeme len 2 milióny áut. Asi sa tu priveľmi nedarí automobilovým predajcom.

Na návštevu zeme, ktorej obyvatelia sú potomkami nebeského draka a víly mora sa môžete vydať už v najbližšom Cestovateľskom kine. Do spleti uličiek starých miest, ktoré križujú tisícky motoriek, na riečne trasy, ktoré oblizujú úchvatne zátoky a ostrovčeky i na typickú vietnamskú polievku v Cisárskom Hue vás zoberie Katrin Abou Naboutová.

Cestovateľské kino: Vietnam (Katrin Abou Naboutová)

20.2 – Bratislava, KC Dunaj (udalosť na Facebooku)

Lístky na premietanie sú dostupné na tomto odkaze.

backyardtravel.com, thefactfile.org, express.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články