Foto: Wikimedia

Bosnianske údolie pyramíd je magické miesto, ktoré ukrýva najstaršie pyramídy sveta. Alebo nie?

Najväčšie staroveké pyramídy sveta stvorené pradávnou civilizáciou. Nie, reč nie je o Egypte ako by ste možno čakali. Hovoríme o Bosnianskom údolí pyramíd, ktoré sa nachádza neďaleko hlavného mesta krajiny – Sarajeva. V roku 2005 šokoval celý svet Sam Semir Osmanagič „objavom“ niekoľkých pyramíd v okolí mestečka Visoko, ktoré prehlásil za výtvor človeka a akési nadpozemské miesto v srdci Balkánu. Výsledok? Stovky tisíc turistov, nabalený pseudoarcheológ a najväčší hoax Balkánskeho polostrova. 

Alternatívne fakty

V Bosnianskom údolí pyramíd stojí celkom 5 historických pamiatok – Pyramída Slnka, Mesiaca, Draka, Zeme a Lásky. Sú väčšie a staršie ako slávne egyptské pyramídy a postavené smerom na sever (podobne ako tie egyptské). Pyramídy sú navzájom prepojené chodbami a podzemnými priestormi. Pyramída Slnka, Mesiaca a Draka medzi sebou vytvárajú dokonalý pravidelný rovnostranný trojuholník, čo malo byť aj cieľom pri ich výstavbe dávnou civilizáciou. Vek pyramíd odhadol tím archeológov pod vedením Osmanagiča na 30-tisíc rokov. V priestoroch pyramíd je koncentrácia záporne nabitých iónov 10x vyššia ako bežný priemer, čo má na človeka blahodárne účinky. Stačí 10 minút v tomto prostredí a účinky na ľudské zdravie – urýchľovanie liečby a spomalovanie starnutia – začínajú pôsobiť. Bosnianske údolie pyramíd je historickým pokladom s magickými schopnosťami.

Bosnian Valley of the Pyramids
Bosnianske pyramídy sú dnes pokryté vegetáciou. Táto ľudská stavba však pozostáva z pravidelných kamenných blokov. A aký je vlastne ich význam? Výskumy naznačujú, že pyramídy nemali slúžiť ako hrobky, stavby na pozorovanie vesmírnych telies a nemali spĺňať ani obrannú funkciu. Fyzici a elektrotechnici však zistili, že z vrchola pyramídy Slnka vychádza prúd energie, ktorý vytvára umelú frekvenciu 28 kHz. Bosnianske pyramídy teda slúžili ako zdroj energie, ktorý mal prispieť k dobrému zdraviu a dlhému životu.

Pohľad vedcov

Vitajte späť v realite. Kde vlastne začať? Skúsme to postavou Sama Semira Osmanagiča, ktorý Bosnianske údolie pyramíd v roku 2005 „objavil“ a prehlásil za dielo starovekej civilizácie. V tomto období Osmanagič ohlasuje aj tím archeológov a iných odborníkov z rôznych kútov sveta, ktorí podľa jeho slov oblasť preskúmali a potvrdili, že ide o skutočný historický poklad. Kde je však problém? Zoznam bol falošný. Odborníci, ktorí na ňom figurovali, po jednom postupne vyhlasovali, že v Bosne a Hercegovine nikdy ani neboli. Niektorí, ktorí skutočne oblasť pyramíd na Osmanagičovu prosbu navštívili potvrdili, že podľa nich ide o výtvor prírody. Napriek týmto skutočnostiam sa Bosnianske pyramídy preslávili v nasledujúcich rokoch po celej planéte.

IMG_0646

Ako teda „pyramídy“ vznikli? Odborníci sa v tomto zhodujú. Ide totiž o geologický výtvor prírody nazývaný ako facetované svahy. Ich vznik môže mať niekoľko príčin, najčastejšie však ide o kombináciu tektonickej aktivity a erózie. Erózia mäkších hornín, ktoré sa nachádzajú nad vrstvou tých odolnejších, často vytvorí trojuholníkové svahy, ktoré na prvý pohľad (a najmä z vhodného uhla) pripomínajú pyramídy. Na tie Bosnianske sa stačí pomocou Google Earth pozrieť z iného uhla a okamžite zistíte, že trojuholníkové svahy zakončuje kratší hrebeň a z jednej strany je tak „pyramída“ napojená na ďalšie kopce. Podobné facetované svahy nájdete aj na Slovensku. Alebo, že by v okolí Martina (viď foto) v dávnych vekoch taktiež žila staroveká, pyramídy stavajúca, civilizácia?

Foto: Google Earth
Foto: Google Earth

Pyramídy Mesiaca, Slnka a Draka majú podľa Osmanagiča vytvárať geometrickú symboliku. Keď spojíte ich vrcholy vzniknúť by mal rovnostranný trojuholník. Aj tento mýtus bol meraniami zmarený a ukázalo sa, že žiadny rovnostranný trojuholník medzi týmito bodmi neexistuje. Ak vás žiadny z našich doterajších argumentov nepresvedčil, potom možno dáte na Európsku asociáciu archeológov. V jej mene totiž 7 popredných európskych odborníkov podpísalo prehlásenie, že Bosnianske údolie pyramíd je podvodom, klamstvom a s vedeckým objavom nemá nič spoločné.

Bosnian pyramids

Vráťme sa ale späť k osobe Osmanagiča. Objaviteľ bosnianskych pyramíd má dobrý dôvod, prečo z trojuholníkových facetovaných svahov vytvoril najväčší hoax Balkánskeho polostrova. Len za prvý rok túto oblasť navštívilo 200-tisíc turistov. Osmanagič dodnes organizuje do mesta Visoko množstvo poznávacích a liečebných zájazdov, z ktorých následne priamo profituje. Jedného dňa však ľudia prestanú veriť alternatívnym faktom, ktoré preslávili Bosnianske pyramídy. A čo bude potom? Osmanagič možno začne plánovať výlety na Antarktídu. Tu podľa jeho knihy totiž po druhej svetovej vojne ušiel Adolf Hitler so svojimi najvernejšími veliteľmi a spoločne dožili na podzemnej nacistickej základni.

#Bosnia #pyramid throwback to ten years ago today: "Bosnian archaeologist Semir Osmanagic, locally nicknamed "Indiana Jones", talks to the media as workers start excavation near what he and some other archaeologists believe to be one of three ancient pyra

Na záver len malé odporúčanie. Ak chcete navštíviť Bosnu a Hercegovinu, tak neváhajte. Sami sme sa tam minulý rok z redakcie potulovali a napriek tomu, že sme sa ubytovali v Sarajeve, Bosnianske pyramídy sme z programu vynechali. Bosna a Hercegovina totiž ponúka oveľa reálnejšie príbehy a lokality, ktoré vás nepochybne oslovia, podobne ako nás.

Pozri aj: Najväčší HOAX v histórii ľudstva. Austrália neexistuje, vymysleli si ju Briti, tvrdí Shelley Floryd

wikipedia.org, magistra-historia.sk, gaudeo.sk, invivomagazin.sk, slavorum.org
Príbehy
0
Komentovať (0)