Foto: TASR - Jakub Kotian

Boris Kollár vyzýva koaličných partnerov, aby sa vrátili späť k tomu, aby dodržali, čo ľuďom sľúbili.

Boris Kollár mal dnes zásadné vyhlásenie. Kritizoval koalíciu z nedodržiavania volebných sľubov. Kritizoval aj najnovšie rozhodnutia, ktoré nastali v polícii a na inšpekcii. Boris Kollár vyzýva koaličných partnerov, aby sa vrátili späť k tomu, aby dodržali, čo ľuďom sľúbili.

Pýtal sa, kde sú nájomné byty a prečo mu koaliční partneri bránia v uskutočnení toho, čo Sme rodina voličom sľúbila. Niekoľkokrát sa pýtal, z čoho ľudia budú v zime žiť a z čoho budú platiť elektrinu, ktorá ide od nového roka spolu s plynom zdražieť. “Keď zavreli pána Pčolinského, boli sme ticho,” povedal Kollár. Teraz vyhlásil, že sa nebude zúčastňovať rokovania pracovnej skupiny, ktorá má pripraviť návrhy na zlepšenie súdnictva, prokuratúry a polície a obnovu dôvery v právny štát.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Nechce meniť účelovo zákony

„Máme tu ďalšie obvinenia v policajných kauzách a už nie je normálne, čo sa tu deje. Nebudem podporovať, aby sa tu z jednej mafie vytvorila druhá a nie som ochotný sa na tomto zúčastňovať. Musíme sa vrátiť späť k našej práci pre ľudí, nedoťahovať sa len o jednotlivé stoličky a účelovo meniť zákony,” zdôraznil predseda parlamentu.

Dodal, že treba bojovať proti tzv. Ficovej mafii, ktorá si podľa neho sprivatizovala spravodlivosť. “Nebudem podporovať, aby na druhej strane vznikla nová mafia, môžem ju pokojne nazvať ‘čurillovská’, a tá bude robiť to isté, len pod nejakým krásnym heslom a transparentom, ale bude zneužívať zákon,” pripomenul.

Šéf Sme rodina zdôraznil, že bude podporovať právo a spravodlivosť. “Ale nebudem účelovo meniť zákony len preto, že sa nám nepáči jedno rozhodnutie,” vyhlásil.

Ultimátu koalícii

Kollár vyzval koaličných partnerov, aby sa vrátili späť k tomu, čo voličom sľúbili. Pýtal sa, prečo sa nevytvorila pracovná skupina k cenám energií a prečo im v koalícii odkladajú legislatívu o nájomných bytoch. “Toto sme ľuďom sľúbili, nie že zavrieme hocikoho za nič bez dôkazov,” dodal a kritizoval, že koalícia sa rok a pol len “hašterí”.

Vznikne odborná pracovná skupina

Lídrovi mimoparlamentného Hlasu-SD Petrovi Pellegrinimu Kollár odkázal, že vládu nebude povaľovať len preto, aby zachránili “ficovskú mafiu”. “Tá nech si to jasne na tých súdoch pretrpí a podstúpi spravodlivý trest,” povedal. Pellegrini ho v piatok vyzval na odchod z koalície. Odvolal sa na Kollárove slová o tom, že ak bude nezákonnosť pokračovať, nebude súčasťou koalície.

Foto: TASR – Jakub Kotian

Vznik odbornej pracovnej skupiny avizoval premiér vo štvrtok ako reakciu na “mimoriadne znepokojujúci” vývoj v orgánoch činných v trestnom konaní. Riešiť má obnovu dôvery v právny štát. Má zasadať nepretržite od pondelka (20. 9.). Pre vládu a parlament pripraví návrhy zmien na zlepšenie fungovania súdov, polície a prokuratúry.

Heger vo štvrtok zdôraznil, že na vzniku skupiny je v koalícii zhoda, na tlačovej konferencii pri ňom stáli viacerí koaliční partneri vrátane podpredsedu Sme rodina a ministra práce Milana Krajniaka. “To, čo odznelo na štvrtkovej tlačovej konferencii, bolo iné, než som mal pocit, že sa dialo vnútri. Žiadne trestné konania nesmú byť krivené. Na tlačovej konferencii som zrazu počúval, že kolegovia si zrejme už stranu vybrali, ale my sa nepridáme na jednu alebo na druhú stranu. My chceme, aby tu platil zákon,” povedal Krajniak v piatok novinárom.

0
Uložiť článok
Komentovať