Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo majú ľudia malú priehlbinku medzi hornou perou a nosom?

Ľudské telo je skutočne zaujímavý výtvor prírody. Určite ste sa aspoň raz za život zamysleli nad tým, ako dokonale všetko funguje, aké milé prekvapenia si pre nás príroda prekvapila v spojení s našim telom.

Advertisements

Zamysleli ste sa aj nad tým, načo slúži a odkiaľ sa vlastne vzala tá malá priehlbinka medzi naším nosom a perami? Jej odborný názov je philtrum a my sa dnes pozrieme na to, čo táto maličkosť vlastne znamená.

Philtrum je súčasťou každej ľudskej tváre, rovnako ako oči, uši alebo ústa. Na nič bežné však neslúži, tak načo nám vlastne je? Dlho bola táto záležitosť pre svet záhadou no dnes už vieme, že to nie je len náhoda. Táto zvislá priehlbinka medzi hornou perou a nosom sa vyskytuje u mnohých cicavcov, nielen u človeka. A ide o výtvor, ktorý vzniká ešte v embrionálnom štádiu vývoja.

medicaldaily.com
medicaldaily.com

Philtrum je výsledkom dokonalého vývoja človeka. Je akýmsi miestom spojenia, kde sa stretávajú tri hlavné časti našej tváre. Tieto časti sa postupne vyvíjajú, až sa napokon v druhom až treťom mesiaci spoja presne v strede nad hornou perou. No nie je to impozanté? Predstavte si, že by sa tieto časti tváre nevyvíjali rovnakou rýchlosťou, alebo by sa nevyvinuli vôbec. Ľudská tvár by nikdy nebola tak dokonale symetrická. Samozrejme vznikajú aj takéto situácie. Ľudia s týmito problémami sa zvyčajne narodia s rôznymi rázšťepovými vadami, to však nikto neovplyvní… Takýto prípad sa vyskytuje priemerne pri jednom zo 750 detí.

Advertisements

youbeauty.com
youbeauty.com

V tomto videu z programu BBC (Inside the human body) Dr. Michael Mosley vysvetľuje a názorne poukazuje na vývoj ľudskej tváre počas embrionálneho obdobia.

S týmto miestom na našich tvárach súvisia aj mnohé zaujímavosti a kultúrne zvyky. Tak napríklad v starovekom grécku znamenalo slovo philtrum „miesto na bozkávanie“ a išlo o jedno z napríťažlivejších miest na ľudskej tvári. V taekwonde ide o miesto, na ktoré sú často mierené údery, pretože je jedno z najbolestivejších na tvári.Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements