Foto: By Schwiki [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons

Aj keď Halloween je už takmer za dverami, toto jazero je kostier plné už nejaký ten čas.

Ešte v roku 1942 bolo v indickom Roopkunde objavené jazero pokryté hrubou vrstvou ľadu. To by nebolo nič nezvyčajné. V okolí jazera sa však nachádzali desiatky, ba až stovky kostier. Ako sa tam dostali?

Jazero ležalo dlhý čas v údolí vysoko nad hladinou mora nikým nedotknuté, až kým sa ho v roku 1942 nepodarilo objaviť. Atlas Obscura uviedol informáciu, že vo vnútri jazera ale aj okolo neho sa našlo až 200 kostier, pričom na mnohých sa vďaka chladným podmienkam do dnešného dňa, zachovali vlasy a svaly.

Aj keď odborníci vedeli, že kostry museli v okolí jazera ležať stovky rokov, nedokázali prísť na príčinu, prečo sa tam 200 kostier vôbec dostalo a čo pred časom spôsobilo smrť toľkých ľudí práve na tomto mieste. Niektorí odborníci sa domnievali, že ide o pozostatky japonských vojakov, ktorí sa pokúšali dostať do Indie, našli však smrť v rukách nepriateľa. Táto teória však nebola potvrdená, pretože po sérii testovaní sa ukázalo, že pozostatky nie sú natoľko staré, aby mohli patriť japonským vojakom.

Foto: By Ashokyadav739 [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons

Vedci preto pátrali ďalej a pýtali sa, kto sú tí ľudia, ako sa tam dostali, a prečo zomreli práve pri tomto jazere? Mohlo by ísť o hromadnú samovraždu alebo o nejakú bizarnú nehodu? A ako je možné, že ich tak dlho nikto neodhalil? Záhadu sa čiastočne podarilo rozlúštiť až v roku 2004, keď sa k jazeru vydala expedícia, aby kostry opäť preskúmala. Ukázalo sa, že kostry boli oveľa staršie, ako si vedci pôvodne mysleli. Niektoré boli staré až 1000 rokov.

Ďalším šokujúcim zistením je fakt, že všetky obete zomreli rovnakým spôsobom, a to silným úderom do hlavy. Tu vyvstáva ďalšia otázka. Ako je možné, že 200 ľudí zomrelo na jednom mieste tým istým spôsobom? Napadol ich kmeň, ktorý zabil všetkých úderom do hlavy? Zavalila ich lavína, ktorá záhadne všetkým spôsobila poranenie hlavy? Tieto odpovede sú veľmi nepravdepodobné.

Odborníci preto prišli s ďalšou bizarnou možnosťou. Všetkých ľudí zabilo mimoriadne silné a kruté krupobitie. Aj keď to znie nepravdepodobne, nie je to nemožné. Svetová meteorologická organizácia napríklad uvádza, že v roku 1888 zabilo v Indii krupobitie až 246 ľudí. Padali vtedy krúpy o veľkosti vajec a kriketových loptičiek.

Okrem toho, len nedávno bol v Austrálii zaznamenaný prípad, kedy krúpy prerazili sklá na aute a Fiona Simpsonová skončila celá doráňaná, keď sa pred kusmi ľadu snažila ochrániť svoje dieťa. Aj keď bolo napokon zasiahnuté aj dieťa, našťastie sa nikomu nič vážne nestalo. Vyzerá to teda tak, že záhada jazera kostier je konečne vyriešená.

unilad
Uložiť článok

Najnovšie články