Aram Pan/DPRK 360

Michaela / / Série
Unikátna fotoséria ukazuje život v Severnej Kórei tak, ako sme ho doposiaľ nevideli. Ak očakávate smutné tváre túlajúce sa priestorom, budete na omyle.

Sme zvyknutí, že život v asi najuzavretejšej krajine na svete, Severnej Kórei, máme možnosť sledovať len prostredníctvom snímok, ktoré schváli diktátorský režim. Pár záberov, ktoré sa natočili v tajnosti, však prekročili štátne hranice a dostali sa medzi ostatných. No zdá sa, že Severná Kórea sa rozhodla urobiť odvážny krok. Povolila organizáciu cestovných zájazdov.

Fotografovi Aramovi Panovi sa podarilo zachytiť fotografie a zatočiť zopár záberov zo Severnej Kórei tak, ako sme ju doposiaľ nepoznali. A určite to nie je to, čo by sme čakali. Sme zvyknutí vidieť zúbožených Kórejčanov, ktorí musia veriť v božstvo svojho diktátora, kde akýkoľvek malý prehrešok sa končí smrťou. Okrem toho, krajina sa z času na čas vyhráža nukleárnym útokom, ale to asi taktiež nie je žiadnou novinkou…

Doposiaľ Aram Pan uskutočnil 15 výletov do krajiny a ako povedal, len teraz začína skutočne rozumieť krajine. Jeho fotografie neodsudzujú to, čo sa deje. Jednoducho ukazujú krajinu, v ktorej by si asi život chcel vyskúšať len málokto z nás. No Aram je našťastie otvorený aj úplne inej kultúre: „Priemerný turista si dokáže veľmi rýchlo urobiť závery. Je to ako keď turista navštívi Phuket a začne každému tvrdiť, že Thajsko je plné transvestitov, krčiem a šou pre dospelých. Jedno mesto nič nehovorí o skutočnej krajine. “

Autor na fotografiách zachytil vodné parky, hrajúce sa deti či rušné trhoviská. Taktiež urobil virtuálnu prehliadku hlavného mesta Pchjongjang. Mal však výhodu. Väčšine turistov v krajine diktátorský režim neumožňuje urobiť si vlastné záznamy. Pan však tvrdí, že nemusel schovávať ani fotoaparát, ani kameru. Miesto toho si pýtal povolenie a našťastie ho dostal.

„O Severnú Kóreu som sa zaujímal už mnoho rokov. Priemerný človek pravdepodobne mal možnosť prezrieť si fotografické snímky z vesmíru, na ktorých vidno Severnú Kóreu. Pre mňa to bola jedna z najväčších záhad, ktorú som chcel vyriešiť. Našťastie sa mi to podarilo,“ povedal Aram Pan.

„Keď som v roku 2012 uskutočnil prvý zájazd do krajiny, bolo to rozhodnutie, ktoré sa zrodilo v okamihu. Avšak nechcel som ho urobiť tajne. Celý projekt som prezentoval otvorene a verejne, pretože som sa bál, že sa dostanem do problémov,“ pokračuje vo svojej výpovedi.

Svoj projekt nazval DPRK 360, pričom sa zameriava na zachytenie Severokórejčanov v pozitívnom a priateľskom svetle. Nezaujímajú ho politické záujmy. Chce zorganizovať čoraz viac zájazdov, a tak získať exkluzívny prístup so svojimi turistami v krajine.

Pan však priznáva, že nie všetko je jednoduché. Nad krajinou sa stále vznáša strašný, desivý tieň diktátora Kim Čong-Una. Uvádza príklad, že len pred pár dňami vojakov, ktorí zdieľali vtip o vodcovi a prirovnávali ho k dieťaťu, budú tvrdo potrestaní. Po stále vzrastajúcom napätí možno nebudete mať chuť navštíviť túto krajinu, ale ktovie. Aspoň si pozrite 360 stupňové, panoramatické fotografie:

Lyžiarsky rezort Masikryong

Ski attire (ladies') available for rent at the Masikryong Ski Resort

Geplaatst door DPRK 360 op vrijdag 23 december 2016

Aj takto môže vyzerať módna prehliadka

14th Annual Domestic Fashion Show (2016) in Pyongyang

Geplaatst door DPRK 360 op donderdag 10 november 2016

Naprieč krajinou

Geplaatst door DPRK 360 op zondag 9 februari 2014

Selfie s policajtkou

Distraction is key to photobombing a North Korean. #Pyongyang #NorthKorea #photobomb #dprk

Geplaatst door DPRK 360 op vrijdag 11 september 2015

Žena čakajúca na autobus

A lady waits for the bus.

Geplaatst door DPRK 360 op vrijdag 6 september 2013

Farmári

Farmers at work on a field

Geplaatst door DPRK 360 op woensdag 18 september 2013

Takú radosť na pláži by ste asi nečakali…

DPRK citizens gather at the beaches just like everyone else. Driving past the beach, I was allowed to stop and observe them for a while.

Geplaatst door DPRK 360 op dinsdag 3 september 2013

Na ulici

Women chatting by the roadside. Suburbs of Pyongyang.

Geplaatst door DPRK 360 op dinsdag 14 oktober 2014

Električka v hlavnom meste Pchjongjang

North Korean tram. Pyongyang

Geplaatst door DPRK 360 op vrijdag 6 februari 2015

Televízne hviezdy

KCNA TV personalites #NorthKorea #WonsanAirFestival #aviation #airshow

Geplaatst door DPRK 360 op vrijdag 16 december 2016

Cyklistika

Cycling girl in Disney clothes. Wonsan, North Korea. #disney #mickeymouse #NorthKorea

Geplaatst door DPRK 360 op vrijdag 2 december 2016

Spontánna radosť

Mass dance in Pyongyang. #NorthKorea

Geplaatst door DPRK 360 op dinsdag 15 november 2016

Vojenské pilotky

North Korean female military pilots flew the acrobatic air displays at the Wonsan Air Festival #wonsanairfestival #northkorea #noteveryday #military #dprk #dprk360

Geplaatst door DPRK 360 op dinsdag 27 september 2016

Aj takýto scifikomplex môžeme nájsť v hlavnom meste

Sci-tech Complex photographed from the air. It was designed to look like an atom. #NorthKorea #Pyongyang

Geplaatst door DPRK 360 op dinsdag 31 mei 2016

Po škole

After school

Geplaatst door DPRK 360 op woensdag 18 september 2013

Novomanželia

A wedding couple

Geplaatst door DPRK 360 op maandag 10 maart 2014

Nemôže chýbať fotografia s predstaviteľmi režimu

My first selfie in North Korea.

Geplaatst door DPRK 360 op zaterdag 3 mei 2014

Miestny obchod

Geplaatst door DPRK 360 op vrijdag 9 mei 2014

V obchodíkoch nájdete (takmer) všetko

Small shops sell everything

Geplaatst door DPRK 360 op maandag 26 mei 2014

Tak sa zdá, že Severná Kórea má stále čím prekvapiť. Škoda však, že svetu zatajujú očividné porušovanie ľudských práv a slobôd, ktoré sa dejú v krajine.

Pozri aj: V Severnej Kórei stále funguje desivá mašinéria koncentračných táborov. Muž, ktorému sa z jedného podarilo utiecť, ukázal celému svetu krutú pravdu

interez.sk (Michaela), LADbible.com
0
Komentovať (0)