https://rehabklinik.sk/Ak nepoužívame špecifickú skupinu svalov, postupom času slabnú a ochabujú. Tiež ste to možno zistili na vlastnej koži, ak ste zanedbávali cvičenie niekoľko dní, poprípade...

https://rehabklinik.sk/Ak nepoužívame špecifickú skupinu svalov, postupom času slabnú a ochabujú. Tiež ste to možno zistili na vlastnej koži, ak ste zanedbávali cvičenie niekoľko dní, poprípade niekoľko týždňov. To isté sa deje s naším telom keď sme napríklad dlhodobo na lôžku v dôsledku operácie. Preto je rehabilitácia veľmi dôležitá.

Vedeli ste však, že aj v očiach máme svaly, ktoré by sme mali neustále precvičovať?

oci3
huskeygal98.deviantart.com

Hovoríte si, nosím okuliare alebo šošovky a tým pádom je môj problém vyriešený. Mali by sme sa však hlbšie zamyslieť nad tým, čo všetko nám hrozí, ak nebudeme s očami „cvičiť“ tak, ako cvičíme s ostatnými svalmi. Očné svaly potrebujú cvičenie tak ako svaly na rukách, nohách, alebo bruchu a chrbte. Ako teda správne cvičiť? Pomocou týchto úloh by mali byť vaše oči dokonale precvičené.

Relax

oci4
gettyimages.com

Každé dve až tri hodiny sa odporúča na niekoľko minút zavrieť oči. Oči by ste mali mať zavreté jemne, nevyvíjať na ne žiadny tlak. Skúste trochu relaxovať, naozaj stačí len pár minút. Určite vám to prospeje ak máte sedavú prácu pri počítači, alebo naopak, náročnú prácu. Každý by sa mal naučiť na pár minút vypnúť, prísť na iné myšlienky a zregenerovať tak mozog.

Gymnastika

Na nasledujúcom obrázku vidíte tipy na očnú gymnastiku. Šípky vám naznačujú, akým smerom sa majú vaše oči pohybovať. Postupujte systematicky, každú sériu zopakujte niekoľkokrát. Očami si takto môžete vytvárať mnoho neviditeľných tvarov. Dbajte na to aby vaša hlava bola vodorovne a skúste sa sústrediť na to, čo robíte, aby nešlo len o bezpredmetné „krútenie očami“.

oci
healthierwayoflife.com

Masáž

oci2
healthierwayoflife.com

Masírujte špecifické body v oblasti očí. Túto metódu možno poznajú mnohé dámy, ktoré praktizujú očnú gymnastiku, poprípade aj tvárovú, aby predišli vzniku vrások. Budete možno prekvapení, ale naozaj to funguje. Je samozrejmé, že niektoré vrásky gymnastikou neodstránime, ale myslím, že vrásky z úsmevu nikomu neprekážajú.

oci5
parentingwithouttears.com

Stačí priložiť ukazovák a prostredník na zavreté viečka a jemne popritláčať. Stláčate tak body, ktoré napomáhajú precvičiť vaše očné svaly. Tak, ako musia športovci absolvovať masáže, takisto doprajte masáže aj svojim očiam.

Samozrejme cvičení existuje mnoho. Odporúča sa napríklad pri prechádzke pozerať do diaľky, konzumovať dostatok mrkvy s betakaroténom, pravidelne čistiť oči teplou vodou alebo nepoužívať notebook približne dve hodiny pred spánkom.

oci6
bemyeyes.org

Počuli ste už o cvičení zvanom Trataka? Je to cvičenie zamerané na oči, pričom metóda spočíva v tom, že sa sústredíte na jeden objekt vo vašej izbe, napríklad na horiacu sviečku. Je potrebné sa uvoľniť, sústrediť a regulovať svoje myšlienky a emócie. Takáto forma meditácie môže pomôcť vašim očiam a takisto napomáha aj vašej duševnej pohode.

Najnovšie články