Michal Blaško / / Série
Zo sveta prichádza čoraz viac svedectiev o záhadnom zvuku pripomínajúcom šumenie. V priebehu rokov boli zaznamenané stovky prípadov tohto čudesného fenoménu, ktorý veda stále...

Zo sveta prichádza čoraz viac svedectiev o záhadnom zvuku pripomínajúcom šumenie. V priebehu rokov boli zaznamenané stovky prípadov tohto čudesného fenoménu, ktorý veda stále nevie vysvetliť.

Tajuplný zvuk, ktorý ľudia opisujú ako šumenie alebo humkanie. Pre svedkov je mimoriadne nepríjemný a niektorí ľudia tvrdia, že ten hluk nemohli zniesť. Opisujú ho rôzne – ako jemné pískanie, bručanie, či zvuk podobný cirkulárke. Čo je však ešte záhadnejšie, väčšina ľudí na planéte ho nikdy nepočula.

Annoyzview.wordpress.com

Toto strašidelné hučanie je fenomén známy pod názvom taoský šum v Novom Mexiku alebo bristolský hum v južnom Anglicku. Štatisticky ho počuje asi 2% z celkového počtu miestnych obyvateľov. Hučanie je zvyčajne počuť v interiéri a častejšie v noci. Podľa štúdie odborníka na hluk Geoffa Leventhalla, z 2% ľudí, ktorí tento strašidelný zvuk počujú, je najviac vo veku 55 až 77 rokov.

Brainboozled.com

Niektorí ľudia počujú hukot po celý deň, iní len občas. Rozdielne vnímajú aj intenzitu zvuku. Niekedy je tak silný, že bezprostredne zasahuje do bežného dňa postihnutého. Bol zaznamenaný aj prípad samovraždy kvôli tomuto mysterióznemu fenoménu.

Zúfalí jedinci popisujú aj príznaky, ktoré sprevádzajú šumenie – bolesti hlavy, závraty, krvácanie z nosa a poruchy spánku. Niektorí lekári tvrdia, že šum by mohol byť známkou hučania v ušiach, toto tvrdenie však znie nepravdepodobne, kvôli tomu, že jav je popisovaný vždy len v konkrétnych geografických oblastiach.

Jasné a zrozumiteľné vysvetlenie tohto javu stále nepoznáme. V súčasnosti vedci skúšajú u postihnutých osôb liečbu hudbou. Definitívna odpoveď na to, čo tento nepríjemný zvuk spôsobuje, však stále zostáva záhadou.

Reklama
Komentovať (0)