Foto: Youtube (BBC)

Príroda sa občas vie celkom pekne vyhrať.

Pamätáte si ešte roztomilého tučniaka z rozprávky Happy Feet, ktorý bol iný, ako ostatní z jeho druhu ? Podobný prípad sa podarilo filmárom zachytiť aj v reálnom živote, len s menšími obmenami. Tento jeden sa od ostatných líši hlavne svojím vzhľadom. Je totiž úplne čierny. 

Tohto špeciálneho jedinca sa podarilo zachytiť britskej stanici BBC, ktorá natáčala tučniakov cisárskych pre svoj program Dynasties. Podľa doterajších záznamov by malo ísť dokonca o prvý prípad, kedy sa človeku podarilo zachytiť takúto výnimočnosť na kameru. Vo väčšine prípadov sme totiž zvyknutí na klasický vzhľad tučniaka cisárskeho s tmavým chrbtom, bielym bruškom a jemnými žlto-oranžovými zafarbeniami na hlave.

Uhľovo-čierna farba, ktorá zahalila telo jedného z nich je následkom mutácie, nazývanej melanizmus, kedy dochádza v tele k výraznému rozvinutiu tmavého pigmentu – melanínu. V ríši zvierat nie je tento jav považovaný za nič zvláštne. Ľudia mohli vidieť túto anomáliu na veveričkách, líškach, vlkoch, jaštericiach či jaguároch, ktorého v takom prípade poznáme pod menom panter čierny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ana Sprague (@browneyedtigre),

Podľa slov filmárov sa javila ona či on v dobrej a zdravej kondícii. Ostatní jedinci nevnímali odlišný vzhľad jedného z nich ako prekážku a prijali ho medzi seba. Horšie je, že sa zvieratá obdarené melanizmom nedožívajú vysokého veku, nakoľko sú ľahšou korisťou pre dravcov, v tomto prípade veľryby či tulene. Snáď mu pomôže aspoň drobný oranžový fliačik pri hlave.

dailymail.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )