Foto: MovieStillsDB, TASR

Príbeh s oscarovým potenciálom.

Dva najväčšie svetové vojnové konflikty sú nekonečnou studnicou pútavých príbehov. Jeden z nich bol však hollywoodskymi tvorcami akosi stále prehliadaný – záchrana 669 česko-slovenských detí pred nacistami Nicholasom Wintonom. To sa už ale čoskoro zmení, na plátna kín totiž čoskoro dorazí nová vojnová dráma, ktorá túto udalosť a všetko, čo jej predchádzalo, detailne zmapuje. Navyše s hviezdnym obsadením v hlavných úlohách.

Neuveriteľný príbeh ako 29-ročný mladík pred istou smrťou zachránil 669 židovských detí pred Nacistami, bude predmetom nového filmu o 2. svetovej vojne, informuje web Deadline.

Pomenovali po ňom planétu, postavili mu množstvo sôch, udelili mu šľachtické tituly, bol pasovaný za rytiera a nominovaný na Nobelovu cenu za mier. Sir Nicholas „Nicky“ Winton však o nič z toho nikdy nestál, napokon o tom, čo vykonal, nikdy ani nechcel hovoriť. Jeho príbeh o tom, ako zachránil 669 prevažne židovských detí teraz bude – k tomu všetkému – aj námetom celovečerného filmu, v ktorom budú účinkovať veľké hollywoodske hviezdy.

Foto: Nicholas Winton vo veku 105 rokov (Archív TASR)

Oscarový Hopkins ako sir Winton

Podľa najnovších správ vznikne v Hollywoode snímka s názvom One Life, ktorá vyrozpráva nielen život Nicholasa Wintona, ale aj priebeh udalostí, ktoré jeho oceňovanému skutku predchádzali a aj to, čo nasledovalo potom. Wintona v pripravovanom filme stvárnia dvaja herci v rôznych obdobiach jeho života – oscarový Anthony Hopkins a vychádzajúca hviezda britskej filmovej scény, Johnny Flynn (Emma).

Scenár pripravovanej snímky napísala dvojica autorov – Lucinda Coxon (The Danish Girl) a Nick Drake (Romulus). Meno režiséra zatiaľ známe nie je, už teraz je však jasné, že pôjde o pozoruhodný projekt vzhľadom na príbeh, ktorý spracuje. Kedy však hotové dielo uvidíme v kinách, ja nateraz neznáme.

Anthony Hopkins a Johnny Flynn stvárnia Nicholasa Wintona v pripravovanom filme One Life. Foto: MovieStillsDB

Nebyť manželky, o jeho skutku nikto nevie

Život Nicholasa Wintona a príbeh záchrany detí bol už niekoľkokrát predmetom rôznych dokumentárnych projektov. Azda najznámejším z nich bola časť televízneho projektu stanice BBC s názvom That’s Life, v ktorej tvorcovia zorganizovali stretnutie Wintona s niekoľkými zo zachránených židovských detí. Emotívne stretnutie si dokonca vyslúžilo aj televízne ocenenie.

Nebyť však Wintonovej manželky, o tom, čo vykonal, by sa možno nikto nedozvedel. Ani ona sama až do roku 1988 netušila, že jej manžel deti zachránil. Tá sa o minulosti manžela dozvedela úplnou náhodou, keď na povale ich domu objavila zoznamy zachránených detí a tie poskytla britským médiám. Z Nicholasa Wintona sa tak prakticky zo dňa na deň stal hrdina.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )