Foto: Unsplash

Letenky za 10 či 15 eur sa zrejme stanú minulosťou.

V Európskej únii (EÚ) plánujú v rámci boja proti zmene klímy regulovať minimálnu cenu za leteckú dopravu v rámci bloku. Ako referuje web epravda.com.ua, v rozhovore pre francúzsky týždenník L’Obs to povedal francúzsky minister dopravy Clément Beaune.

Podotkol, že v najbližších dňoch predloží svojim náprotivkom v EÚ návrh na stanovenie minimálnej ceny za leteckú dopravu. „Letenky za 10 eur, keď sme uprostred ekologického prechodu, už nie sú možné. Nezodpovedá to ich hodnote pre planétu,“ domnieva sa Beaune.

Ceny nepokryjú náklady

„Otvorene vyzývam na zdanenie aktivít, ktoré znečisťujú životné prostredie, aby sa investovalo do ekologického prechodu,“ doplnil. Francúzska vláda podľa neho plánuje zvýšiť aj daň za odlety z Francúzska, aby sa zvýšili investície do železničnej dopravy.

Spomenutá iniciatíva sa dotkne predovšetkým nízkonákladových leteckých spoločností. Vďaka nízkym cenám za najrýchlejší a jeden z najbezpečnejších spôsobov dopravy sa stali úspešnými spoločnosťami v EÚ. Ich nízke sadzby zároveň niekedy nepokryjú náklady. Okrem toho letecká doprava spôsobuje viac emisií skleníkových plynov ako cestovanie vlakom. Železničná doprava však v rámci Európy zostáva o 71 % drahšia ako letecká.

Najnovšie články