foto: quozzy.fr, cletch

Viete si predstaviť mesto, v ktorom nejazdí jediné auto?

Keď na konci 19. storočia začali po cestách jazdiť prvé autá, názory ľudí boli na tento technologický pokrok rôzne. V tom čase možno ešte nikto nečakal, že autá celkom ovládnu náš svet. Na prelome 19. a 20. storočia bolo po celom svete mnoho miest, kde si ľudia neželali, aby sa im po uliciach preháňali hlučné a zapáchajúce „vozy bez koní“. Autá boli v mnohých mestách sveta zakázané. Dodnes už existuje len jediné takéto mesto. Je ním Mackinac Island v USA. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Autá sa postupom času dostali všade. Aj mestá, ktorým sa na konci 19. storočia tento technologický pokrok nepáčil, nakoniec priznali pozitíva automobilovej dopravy. V meste nazývanom Mackinac Island však zákaz automobilov platí už od roku 1898. Mackinac Island je mestečko nachádzajúce sa na rovnomennom ostrove, ktorý leží vo vodách Hurónskeho jazera v americkom štáte Michigan. Zákaz „mechanických monštier“, ako autá popisovali miestni v roku 1898, tu platí už viac ako 100 rokov.

quozzy.fr

Mackinac Island

Mackinac Island je obľúbenou turistickou destináciou a bolo tomu tak aj v 19. storočí. Hoci na ostrove žije len asi 500 ľudí, počas letnej sezóny sa všetko mení. Počas prázdninových mesiacov sa na ostrove Mackinac Island zvýši populácia 30-násobne. Počas leta tu prebýva v priemere až 15 000 ľudí. Na autách tu však nejazdí nikto. Ľudia chodia pešo, na bicykli alebo využijú koňmi ťahané taxíky. A mnohí sem prichádzajú práve kvôli týmto „obmedzeniam“. Je to totiž príjemný únik zo sveta automobilov.

Mackinac Island

Mackinac Island

Podľa obyvateľov mestečka je na ostrove vzduch oveľa čistejší ako inde. Nie sú tu žiadne nehody, zranenia a ľudia ušetria na doprave množstvo peňazí. Navyše chôdza či bicyklovanie prospieva aj ich zdraviu. Samozrejme, mesto sa nezaobíde bez záchranných vozidiel, ktoré sa starajú o bezpečnosť v meste. To sú však jediné vozidlá, ktoré majú povolenie jazdiť priamo v Mackinac Island.

Wet Night on Mackinac Island

Pozri aj: Obrovské ekomesto leží opustené v Arabskej púšti, no malo slúžiť tisícom ľuďom. Prečo je tomu tak?

treehugger.com
Uložiť článok

Najnovšie články