Prognóza sa týka najmä tých, čo radi cestujú.

Za pondelok potvrdili 74 nakazených koronavírusom po 7 257 vykonaných PCR testoch. V nemocniciach je o 20 pacientov viac, hospitalizovaných je spolu 72 ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. Pribudli tiež dve obete koronavírusu

Ako na sociálnej sieti informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 188 vzoriek z celkového počtu 190 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 98,9 % zastúpenie. V pondelok vykonali aj takmer 9-tisíc antigénových testov, pozitívnych bolo 25 z nich.

Analytik priniesol prognózu o cestovaní

Napriek masívnej vakcinácii v rozvinutom svete spomalil delta variant vírusu COVID-19 návrat k cestovaniu. Ako ďalej uviedol analytik Saxo Bank Peter Garnry, akcie spoločností v cestovateľskom sektore, medzi ktoré patria napríklad siete hotelov, letiská, rezervačné stránky alebo cestovné kancelárie, za posledných dvanásť mesiacov výrazne poklesli a neistota v dopyte po cestovaní bude pravdepodobne pretrvávať aj v roku 2022.

Foto: Unsplash

Príjmy leteckých spoločností v Európe na jeden kilometer pokračovali podľa analytika v júni v poklese a v porovnaní s minulým rokom poklesli až o 83 percent. Diaľková doprava sa stále pohybuje podľa neho na veľmi nízkych úrovniach. „Dôvodom je aj delta variant, ktorý odložil oživenie cestovania. USA napríklad stále prísne dodržiavajú obmedzenia cestujúcich v leteckej doprave prichádzajúcich z Európy,“ skonštatoval Garnry.

Airbnb sa darí

Nie všetky spoločnosti v cestovateľskom sektore sú však v červených číslach. Airbnb minulý týždeň potvrdilo výrazný nárast biznisu. Avšak aj napriek dobrým číslam platforma uznala, že delta variant zasiahne jej rezervácie a výhľad na najbližšiu budúcnosť. „Zdá sa, že Airbnb ťaží z globálneho trendu, keď sa ľudia, ktorí chcú opäť chodiť na dovolenky, obmedzujú najmä na krátke vzdialenosti,“ uviedol analytik.

Vyhliadky zatiaľ nie sú podľa neho ružové. Niektorí odborníci tvrdia, že ku kolektívnej imunite sa prostredníctvom očkovania nikdy nedopracujeme. „Nové varianty sú totiž vysoko nákazlivé, čo znamená, že pandémia môže trvať až do roku 2022 a okrem cestovania bude mať v dôsledku narušenia dodávateľských reťazcov vplyv aj na samotnú ekonomiku,“ uzavrel Garnry.

0
Uložiť článok
Komentovať