Foto: Instagram (Eweltattoo)

Slovenská tetovačka nám poskytla exkluzívny rozhovor.

Ewel je sympatická baba z Banskej Bystrice, ktorá sa už niekoľko rokov venuje tetovaniam. To, že je šikovná dokazuje jej bohaté a veľmi vkusné portfólio. Prednedávnom si našla čas, aby nám poskytla rozhovor. A my sa teda pozrieme na to, kým vlastne je, ako to celé začalo a dozviete sa aj pár vecí, ktoré vám bežne tetovač nepovie.

Začiatky nie sú vôbec jednoduché. Bez praxe sa zdokonaľovať nikdy nemôžme a to platí úplne vo všetkom. Ewel má za sebou slušné množstvo tetovaní, ktoré na pohľad zaujmú a potešia aj absolútneho laika. Ako sa však dá začať bez praxe? „Prvé tetovanie som robila v kuchyni za úplne mizerného svetla. Bol to oldschoolový havran. Pracovala som so zlým strojčekom a dokonca som si zvolila aj náročný motív. Rovnú líniu som samozrejme neurobila,“ priznáva sa Ewel so smiechom

eweltattoo

Štýl, ktorý si môžeme na jej výtvoroch všimnúť je pomerne rozmanitý. Ako by ho teda popísala samotná umelkyňa? „Moja práca spadá do kategórie new black. Často však využívam aj techniky ako line work či dot work. Môj osobný štýl však vychádza z toho, ako kreslím. Vždy ma nesmierne fascinovali kresby v starých herbároch. Mám rada precíznu kresbu,“ hovorí Ewel, ktorá už na strednej radšej kreslila s tenkými nástrojmi. A zrejme aj to boli dvere do jej súčasného remesla.

eweltattoo

Toto vám však o sebe môže povedať ktorýkoľvek tetovač. Čo sú však tie zmieňované „tajomstvá“? Nuž za procesom tetovania sa žiadne tajomstvo neskrýva, veľa ľudí si však neuvedomuje jeho náročnosť. Koža nie je papier. Práve preto by ste mali svojmu tetovačovi veriť. Ten má za sebou roky praxe a jeho zručnosti neprišli zo dňa na deň. Jedna z vecí, ktorá často prichádza na pretras či už v bežnej konverzácii alebo na internete je to, ako dlho by ste si mali nechať na novom tetovaní fóliu.

eweltattoo

Aj na toto má Ewel jasnú odpoveď a to najmä preto, že je to individuálne. Spory o tom, ako dlho by ste si mali nechať na koži fóliu, pramenia najmä z toho, že každý tetovač vám povie niečo iné. „Niektorí tetovači používajú potravinársku fóliu. Tá spĺňa účel ochrany, ale existujú aj fólie, ktoré sú vyvinuté špeciálne na tetovania.“ To znamená, že pri klasických fóliách sú to štandardné dve hodiny, ktoré môžete poznať aj vy.

eweltattoo

V prípade špeciálnej fólie sa tento čas predlžuje. A môžete to byť pokojne aj 48 hodín,“ dodáva Ewel. „Tetovanie je tak chránené a nehrozí, že sa zaparí, ako v prípade potravinárskej fólie.“ Názory sa líšia, no vždy by ste mali počúvať svojho tetovača. Ten vie najlepšie, ako sa postarať o dielo, ktoré vytvoril na vašej koži.

eweltattoo

Veľkým problémom tetovaní je dôvod prečo si ich ľudia dávajú. Samozrejme, že toto je osobná vec a nikto by vám nemal váš motív vyhovárať. Ďalšia vec, na ktorú však Ewel poukazuje je emócia. „Je v poriadku dať si na seba tetovanie, ak to tak cítime. Toto je však celkom iný prípad. Mnoho ľudí totiž vidí pekné tetovania na celebritách, ktoré ich vedia nosiť. Často tak prepadnú trendu a keď si dajú na seba niečo podobné, sú neskôr sklamaní z toho, že to na nich tak dobre nevyzerá.

eweltattoo

Preto by ste mali byť vždy uvážení v tom, čo si chcete nechať na svojej koži zvečniť. Otázka, či sú Slováci náchylní na trendy, nám tak zodpovedaná síce bola, no ani zďaleka sa netýka len Slovákov. Či sú to herci, speváci alebo influenceri na Instagrame, ľudia túžia po pocite z toho tetovania, nie po tetovaní samotnom. Tento jav je však celkom pochopiteľný. Ako však tá naša (slovenská) klientela vlastne vyzerá?

eweltattoo

Dnes už je to naozaj ktokoľvek. Tetovala som už aj babku spoločne s jej vnučkou. Tetujem ľudí z metského úrady, lekárov, právnikov. Tetovanie sa už dávno nevzťahuje na špecifickú skupinu.“ Tetovanie môžeme vidieť v dnešnej dobe skutočne kdekoľvek. Či sú to filmy, seriály, reklamy alebo dokonca aj videohry. Ak sa teda pohrávate s myšlienkou prvého tetovania, no obávate sa, že nezapadne do vašej profesie, môžete sa tohto strachu pokojne zbaviť.

eweltattoo

Moja mama je učiteľka. Aj kolegyňa mi písala či by som jej spravila tetovanie. Už ma to nezaráža, nech je to ktokoľvek.“ Vraví sa, že Slovensko zaostáva vo veľa veciach. Na obhajobu nám tak môže poslúžiť fakt, že sú aj veci, v ktorých ako ľudia napredujeme. „Na Slovensku mi najviac prekáža, že tu neplatí dobré slovo. Ľudia si často zabookujú termín, no v poslednej chvíli sa zľaknú. Namiesto toho, aby mi dali vedieť, sa radšej neukážu vôbec. Toto mi vie veľmi zasiahnuť do časovej harmónie,“ odpovedá Ewel na otázku, čo pokladá za najkritickejší bod svojej práce.

eweltattoo

Medzi bežné výhovorky patria autonehody, choré deti. Občas dostávam pocit, že cesta ku mne znamená, že sa ich život obráti na úplné peklo,“ dodáva sympatická tetovačka so smiechom. „Práve kvôli absurdným výhovorkám som musela zaviesť zálohy.“ Ak sa teda ešte niekedy budete čudovať, prečo si váš tetovač pýta zálohu, môžete si byť istý, že sa potrebuje poistiť. Aj umelec je totiž len človek, ktorý musí mať klientov na to, aby vyžil.

eweltattoo

Trošku cynická, pôvabná, no najmä veľmi šikovná, taká je Ewel. Ak teda ešte stále neviete, ku komu s prvou kérkou, pri tejto slečne určite vedľa nestúpite.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy