Foto: sq4d.com/presskit

Jeden deň sa rozhodnete pre nový dom a na druhý deň u stojí. Aspoň teoreticky.

Tento segment stavebníctva je zatiaľ iba v počiatkoch, no ukazuje, ako by sa v budúcnosti mohlo stavať. Prakticky bez ľudskej činnosti, iba za pomoci 3D tlačiarne. Navyše s niekoľkonásobne menšími nákladmi. Jednou z prvých lastovičiek je aj spoločnosť SQ4D, ktorá postavila dom iba za 12 hodín. Informuje o tom portál Engineering a Dwell.

Novú technológiu je potrebné vyskúšať. Preto spoločnosť postavila modelový dom s rozlohou 46 metrov štvorcových. Vznikol iba za 12 hodín a náklady naň predstavovali iba 2 000 dolárov (približne 1 800 eur).

Foto: sq4d.com/presskit

Spoločnosť vyvinula autonómny robotický stavebný systém – ARCS. Ten je vyrobený z hliníka a obsahuje cementové čerpadlo. Spoločnosť vyvinula aj špeciálnu cementovú zmes, ktorá je vhodná do 3D tlačiarne a má požadované parametre.

Foto: sq4d.com/presskit

Dom žiaľ nie je postavený výhradne pomocou stroja. Vytlačí sa iba základná konštrukcia, strechu, okná či úprava vonkajších stien je stále v rukách ľudí. Firma ale verí, že časom sa podarí vyriešiť toto a aj tieto práce sa budú vykonávať automaticky.

Foto: sq4d.com/presskit

Veľký prínos vidí spoločnosť aj v ochrane zdravia. Najviac ľudí sa ich totiž zraní pri výstavbe základov domov, ak ale úlohu preberie stroj, riziko sa výrazne zníži. Ľudia budú ale stále na stavbe potrebný, musia stroj obsluhovať, či dávať pozor na prípadné technické problémy. Aj tak však ide o začiatok revolúcie v stavebníctve.

Pozrite si všetky fotografie v galérii:

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )